-->
Strona główna | Mapa serwisu | English version  
Ryszard Kusz
Strona domowa
Stronka jest moją wizją rzeczywistości ukrytej przed ludźmi, robiona przy małej wiedzy warsztatu webmastera
O sprawach tu poruszanych nie dowiesz się w oficjalnych mediach

”i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” - [Jan 8, 32]
Echelon
Nauka i technika > Inwigilacja > Echelon

Echelon

Z Wikipedii
Skocz do: nawigacji,
szukaj
ECHELON to największa na świecie sieć szpiegowska. System powstał przy udziale państw: USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii i jest zarządzany przez amerykańską służbę szpiegowską NSA. Echelon posiada w całym świecie urządzenia techniczne do przechwytywania ("podsłuch") wiadomości w kanałach telekomunikacji. Jego organizacja nadrzędna w USA NSA dysponuje budżetem 3,6 miliardów dolarów (2004).
System ten gromadzi i analizuje wszelkie przekazy elektroniczne z całego świata - faksy, e-maile, transfery plików, a nawet zwykłe rozmowy telefoniczne. Szacuje się, że system gromadzi i przetwarza ok. 3 miliardy przekazów elektronicznych na dobę. Zebrane lokalnie informacje z całego świata przesyłane są do centrali w Fort Meade, gdzie znajduje się też główna siedziba NSA. Superkomputery dokonują analizy materiału, dostosowanej do regionu: język, słownik haseł i stanu materiału: kompresja, szyfr
.
Poza podanymi wyżej państwami infrastruktura szpiegowska znajduje się też w Niemczech, najpierw w Bad Albing w Bawarii, obok siedziby BND, baza została zlikwidowana w 2004. Jej zadaniem było przechwytywanie (podsłuch) wiadomości z kanałów telekomunikacji w Niemczech i przyległej części Europy. Baza ta została przeniesiona bardziej w centrum Niemiec do Griesheimu w okolicy Darmsztadu. Także inne zaprzyjaźnione kraje udzielają siedziby bazom systemu Echelon. Nieoficjalne źródło podaje, że baza nasłuchowa w Polsce znajduje się w Pyrach pod Warszawą w jednostce wojskowej znajdującej się w Lesie Kabackim. W jednostce tej od wielu lat prowadzi się badania nad szyframi (Biuro Szyfrów), a jednym z jej największych dokonań było stworzenie machiny deszyfrującej Enigmę.
Największa na świecie baza nasłuchowa systemu Echelon znajduje się w Menwith Hill w Północnym Yorkshire w Zjednoczonym Królestwie, niedaleko Harrogate. Oficjalnie jest to baza wojskowa Zjednoczonego Królestwa, jednak faktyczną kontrolę nad nią sprawuje amerykańska NSA. Menwith Hill służy do szpiegowania komunikacji w Unii Europejskiej
. Znajdują się tam urządzenia do przechwytywania zarówno teleksów, rozmów telefonicznych, poczty elektronicznej, komunikacji internetowej, a także komunikacji mikrofalowej i satelitarnej.
W roku 1991 amerykańskie służby szpiegowskie miały przedłożyć nowy program działania po rozpadzie bloku wschodniego, który uwzględniał zmienioną sytuację geopolityczną. Głównym zadaniem amerykańskich służb specjalnych miał być odtąd wywiad gospodarczy. Badania Unii Europejskiej potwierdziły to, jak również były dyrektor centrali wywiadu (DCI) tym samym szef CIA Robert James Woolsey w swoim artykule z 17 marca 2000 w Wall Street Journal. Cytowany jest udział tego systemu w wygranych przez Boeing kontraktach przeciwko europejskiemu Airbusowi. Dla ułatwienia pracy szpiegowskiej systemu Echelon, władze amerykańskie obłożyły embargiem niektóre techniki szyfrowania
, np.
PGP.



Rząd USA podsłuchuje wszystkich internautów?
Autor: Tomasz Zając

O istnieniu potężnego elektronicznego szpiega świat dowiedział się w sierpniu 1988 roku. Opowiedziała o nim Margaret Newsham, pracownica amerykańskiej bazy wywiadu Menwith Hill. Podzieliła się swoją wiedzą z dziennikarzem Duncanem Campbellem. Złożyła też w Kongresie Stanów Zjednoczonych skargę na niekonstytucyjne praktyki i nadużycia, które mają miejsce w amerykańskiej bazie wywiadu elektronicznego położonej na terytorium Wielkiej Brytanii.

Newsham była podobno świadkiem szpiegowania obywateli Unii Europejskiej - polityków, biznesmenów i zwykłych, szarych obywateli. Namierzano i rejestrowano wszystkie ich rozmowy, e-maile, esemesy... Duncan Campbell pochylił się nad problemem i dotarł do tego, co dzieje się w Menwith Hill. Okazało się, że Wielki Brat ma imię.

Nazywa się ECHELON

Baza powstała w 1947 roku, kiedy rządy USA i Wielkiej Brytanii zawarły porozumienie o współpracy w dziedzinie wywiadu elektronicznego. Według Campbella porozumienie o nazwie UKUSA było skierowane przeciwko Związkowi Radzieckiemu i krajom Układu Warszawskiego. Przez 60 lat zimnej wojny ECHELON miał zbierać informacje pochodzące z transmisji radiowych, rozmów telefonicznych i faksów.

Kiedy skończyła się zimnowojenna rywalizacja supermocarstw, wywiadowcza machina podsłuchująca wszystkich i wszystko nie zniknęła. W 2000 roku media obiegła wieść o istnieniu globalnego systemu internetowego szpiegostwa.

Kongres krytykuje służby wywiadowcze - donosił 26 maja 2000 roku "Washington Post". Autor artykułu Vernon Loeb opisał na łamach dziennika wycinek działalności elektronicznego systemu szpiegowskiego. MI5 buduje nowe centrum, w którym będzie czytać nasze e-maile - alarmował na łamach "Sunday Times" Nicholas Rufford. Ci perfidni angielscy szpiedzy - to tytuł z "The Economist" z kwietnia 2000 roku. Wielki Brat wkrada się do twojej skrzynki mailowej - tytuł jednej z audycji BBC z tego samego okresu.

W prasie można było przeczytać wiele na temat tego, jak nas podglądają i podsłuchują służby wywiadowcze. Jeden z dziennikarzy próbujących rozwikłać tajemnicę ECHELON-u, Patrick S. Poole, napisał kilka artykułów na jego temat (m.in. w "New York Timesie"). W jednym z nich czytamy: System ECHELON jest bardzo prosty. Stacje odbiorcze rozrzucone są po całym świecie. Przechwytują sygnały z satelitów, telefonów komórkowych, komunikacji światłowodowej i wszelkich innych źródeł. Informacje wędrują do potężnych ośrodków komputerowych NSA (National Security Agency). Tam są analizowane przy pomocy zaawansowanych programów analizujących dane. Działają na zasadzie klucza, wyszukującego określone słowa i frazy, zwanego "słownikiem ECHELON-u".
Wyselekcjonowane przez komputery informacje (dokumenty, rozmowy, korespondencje) wędrują do analityków, którzy przyglądają się im i wybierają te, które powinny zainteresować szefów wywiadu. Choć ECHELON z założenia ma wykrywać aktywność terrorystów i rządów dyktatorskich, jest używany także do innych celów. Wśród tych celów Patrick S. Poole wymienia szpiegostwo polityczne, wywiad gospodarczy i... inwigilację prywatnego życia zwykłych obywateli. - NSA mimo upadku bloku komunistycznego - pierwotnego celu swojego działania - istnieje nadal i rozwija się - pisze Poole.

ECHELON a sprawa polska

Według niektórych źródeł ECHELON obejmuje dziś swoim zasięgiem ponad 90% połączeń telefonicznych i internetowych. Tajne bazy Wielkiego Brata rozsiane są po całym świecie.
Nieoficjalne źródło podaje, że baza nasłuchowa systemu mieści się w Pyrach pod Warszawą, w jednostce wojskowej znajdującej się w Lesie Kabackim - taką informację każdy może znaleźć w Wikipedii pod hasłem "ECHELON".
Można tam też przeczytać, że w jednostce tej od wielu lat prowadzi się badania nad szyframi, a jednym z jej (Biura Szyfrów) największych dokonań było stworzenie machiny deszyfrującej Enigmę.
Biorąc pod uwagę ilość danych, które codziennie są transmitowane przez internet ciekawe jest ile z nich systemy typu Echelon są w stanie przeanalizować. Zapewne rutynowo analizowany jest ruch typu email, odwiedzane
itp. Jeśli delikwent 'podpadnie', to wtedy wszystkie jego połączenia są analizowane.
Dziennikarze pisząc o 90% internetowej komunikacji zapominają o jednym - aby taki system mógł skutecznie działać do każdego ważniejszego routera w sieci musi być podpięte urządzenie analizujące/przesyłające dane do centrali. Być może w Ameryce to ma już miejsce - ale w Polsce jest to mało prawdopodobne.
Podejrzewam, że stosowanie silnej kryptografii, stenografii i innych technik skutecznie 'oślepia' tego typu systemy. Tyle że 99% ludzi ma to gdzieś lub nawet nie zdaje sobie z tego sprawy korzystając z kont pocztowych na wielkich portalach. A ci przeciwko którym działa Echelon - czyli terroryści - zatrudniają ludzi, którzy gwarantują im anonimowość.


Dodaj wpis do księgi gości

Pokaż wpisy
Kontakt: ryszard.k@poczta.itl.pl