-->
Strona główna | Mapa serwisu | English version  
Ryszard Kusz
Strona domowa
Stronka jest moją wizją rzeczywistości ukrytej przed ludźmi, robiona przy małej wiedzy warsztatu webmastera
O sprawach tu poruszanych nie dowiesz się w oficjalnych mediach

”i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” - [Jan 8, 32]
Nietoksyczne metody leczenia nowotworów
Ekologia i zdrowie > Powrót do zdrowia > Nietoksyczne metody leczenia nowotworów
Dr. Brian Richards, Frank Hourigan
 

Nietoksyczne metody leczenia nowotworów

 
(“The Even Better Good News about Cancer”, b. r. w.)
 
 
ISBN 1-874-069-30-1
Copyright: Richards and Hourigan
P. O. Box 75
Sandwich, Kent CT13 9RT
England
 
The Kent Private Clinic
1, The Butchery
Sandwich, Kent CT13 9DL
Wielka Brytania

faks: 0044-1304-612910

drdick@spidernet.com.cy

 
Spis treści
 
Wprowadzenie

 
Krótki przegląd historyczny

 
TEORIA

 
Część pierwsza: Terapie cząstkowe

 
Rozdział 1: Którędy?

Rozdział 2: Terapia Gersona

Rozdział 3: Terapia enzymatyczna

Rozdział 3: Amygdalina albo letryl ("Laetrile")

Rozdział 5: Zagubione środki:

(1) Witamina C

(2) Leczenie szczepionkami

(3) Wyciąg z drożdży

(4) Complex-ZA

(5) Krebiozen

 
Część druga: Łączenie terapii

 
LECZENIE

 
Część trzecia: Programy leczenia

(1) Schemat ambulatoryjny uproszczony

(2) Schemat ambulatoryjny podstawowy

(3) Schemat leczenia stacjonarnego

 
Wnioski

 
Załącznik: Źródła, adresy, bibliografia

 
Ostrzeżenie:

Niczym się nie da zastąpić kompetentnej opieki lekarskiej!

 
Wprowadzenie
 
Książka zawiera opis kilku historycznie znanych metod leczenia raka, połączonych w pierwszą (w ocenie autorów) naprawdę skuteczną zintegrowaną terapię. Większość z nich została szeroko i z powodzeniem wypróbowana przy łóżku chorego.

 
Książka nie jest dziełem akademickim, ma cel użytkowy. Część teoretyczną bardzo skrócono, kładąc nacisk na aspekty praktyczne. (Planujemy wkrótce wydać książkę bardziej teoretyczną). Ponadto nie na wszystko jest wyczerpujące wyjaśnienie teoretyczne, a jedynie fakty kliniczne. Na pełne badania i próby potrzeba funduszów. Dysponując kwotą 10% jednodniowych wydatków na badania nad rakiem w Wielkiej Brytanii moglibyśmy zorganizować próbę kliniczną np. 50 przypadków pod ścisłym nadzorem. Wyniki byłyby zdumiewające.

 
Jednak nie ma powodu oczekiwać dopiero dowodów teoretycznych. Chory na raka nie ma czasu czekać. Nauka i jej wyjaśnienia mogą zostać nadrobione później. Jest to normalna kolej rzeczy w odkryciach naukowych. Brak dowodów nie jest dowodem ich nieistnienia.

 
Bardzo skrócona jest bibliografia. Szczegółowy wykaz piśmiennictwa może zostać wysłany na zamówienie lekarzom lub naukowcom. Nie możemy jednak ujawnić danych osób zaangażowanych w badania nad metodami oficjalnie nie przyjętymi w niektórych krajach.

 
Krótki przegląd historyczny
Ziołolecznictwo
 
Bardzo wiele ze skutecznych leków w medycynie allopatycznej pochodzi z roślin, np. opium, kokaina, naparstnica, atropina, chinina, kwas salicylowy, winkrystyna, winblastyna. I obecnie największe firmy farmaceutyczne wydają ogromne sumy na poszukiwanie nowych lub zapomnianych substancji leczniczych w roślinach.

 
Historyk medycyny Natenburg opisuje kłótnię ok. 1760 r. między dwoma znanymi chirurgami na temat prawa używania pewnego domowego środka ziołowego, przykładanego bezpośrednio do dostępnych nowotworów. W sto lat później możemy się natknąć na inny środek, kłącze gorzknika kanadyjskiego (Hydrastis canadensis), podobno odkryty przez Indian z okolic Wielkich Jezior i ulepszony przez dodanie chlorku cynku. Zauważmy, że był to następny środek bezpośrednio przykładany na guz. Trzech lekarzy amerykańskich, dr Fell, Pattision i Blake stosowali ten środek w Nowym Jorku i później, pod koniec XIX wieku, w Londynie. Opisano, że po przyłożeniu przymoczki z tego środka na dostępny z zewnątrz guz miało miejsce: (i) ograniczone zapalenie w granicach guza, jego martwica i oddzielenie się od zdrowej tkanki, że (ii) początek destrukcji guza wystąpił szybko i (iii) powstała rana goiła się "w ciągu tygodni" przez zdrowe ziarninowanie i tkankę bliznowatą. (Zwracamy uwagę na te trzy punkty, ponieważ w dalszym toku będzie to miało duże znaczenie.) Możemy być pewni dokładności opisu terapii dokonanego przez Fella. Nie czynił tajemnicy ze składników.

Podobnie publicznie demonstrował tę terapię lekarzom i współpracował z dyrektorami Middlesex Hospital którzy byli pod niezwykłym wrażeniem, co też powiedzieli. Najbardziej zadziwiające, że środek ten, nie traktowany żadną miarą jako nieortodoksyjny, zniknął z horyzontu po przejściu Fella i Pattisona na emeryturę. Nie było to ani pierwsze, ani ostatnie zniknięcie bardzo prawdopodobnie skutecznego środka przeciw nowotworom.

 
Korzeń ten był najważniejszym składnikiem, i pochodził z Ameryki Północnej. Bardzo przypominał efekt działania okładów stosowanych sto lat wcześniej przez Guya, z papki sporządzonej z miejscowych ziół. Może to być to samo działanie chemiczne jakiejś substancji lub grupy pokrewnych substancji. Wiemy, że znaczące ilości kwasu askorbinowego (witaminy C) znajdują się w wielu roślinach, tokoferol (witamina E) w ziarnach zbóż, amygdalina (letryl) często znajduje się w orzechach i pestkach, a chlorofil we wszystkich zielonych liściach.

 
Innym fascynującym fragmentem historii nowotworów jest opowieść o pielęgniarce Jean Caisse. Jej historia zaczęła się ok. 80 lat temu, Był to środek roślinny, którego skład przekazał jej indiański zielarz, podobno pod warunkiem, że nigdy nie będzie pobierać od pacjentów opłat za kuracje. Nazwała ten produkt "Essiac" (własne nazwisko czytane od tyłu) i stosowała przez pół wieku, z powodzeniem takim, że sprawa legalizacji tej terapii przez rząd kanadyjski rozbiła się o jeden tylko głos. Było do przewidzenia, że koło głosowania zakrzątną się lobbyści wielkich firm farmaceutycznych. Są sugestie, że w obecnie produkowanej mieszance brak pewnych oryginalnych składników i dlatego jest odpowiednio mniej skuteczna.

 
 
Dietetyka
 
Ziołolecznictwo i leczenie dietą mają ewidentne skojarzenia. W samej rzeczy jedna z dzisiejszych teorii, zadziwiająco popularna, na temat przyczyn i leczenia raka pochodzi z rozważań zasad biblijnych znajdujących się w księdze Powtórzonego Prawa i w księdze Kapłańskiej. Ewentualne niewyzdrowienie tłumaczone bywa jako następstwo grzeszności i/lub słabego charakteru. Wielu ludzi wybiera oparcie się na sile modlitwy. Inni wolą współczesną koncepcję diety makrobiotycznej, co jest pseudonaukowym ładnie brzmiącym określeniem teorii obracającej się wokół wschodnich koncepcji duchowych, w tym yin yang. Nic nam o tym nie wiadomo, jednakże chętnie skłaniamy się na stronę metod sprawdzających się w praktyce.

 
Najwcześniejsze lecz bardzo istotne zastosowanie leczenia dietą do nowotworów (pierwszym w ogóle dietoterapeutą był Hipokrates z Kos, około dwudziestu czterech wieków temu!) pochodzi od lekarza, dr J. Lambe, który około 1800 r. odstawił nóż i propagował zamiast niego dietę z owoców, jarzyn i czystej wody. Bez wątpienia niektórzy terapeuci nie tylko stosowali dietę od bardzo dawna, lecz są i dowody, że stosowali ją właściwie i skutecznie. Z powodu sposobu, w jaki wiele z ich metod jest prekursorem tego, co najlepsze w podobnych terapiach współczesnych - a wiadomo bez najmniejszych wątpliwości, że te działają wspaniale - musimy dać trochę wiary twierdzeniom o ich skuteczności.

 
Mimo że Lambe, jak większość dobrych lekarzy w jego czasach, oparł zapewne swą dietę na obserwacjach klinicznych, propagował on nieświadomie de facto dietę z wysoką zawartością potasu/mikroelementów/enzymów. Jego poparcie dla owoców i warzyw w przeciwieństwie do przetworów mięsnych oznacza dążność do eliminacji soli kuchennej i do zachowania i ponownego użycia enzymów proteolitycznych. Mimo że Lambe nie mógł tego wiedzieć, propagował on faktycznie to, co dzisiaj nazwalibyśmy dietą owocowo-warzywną z upraw organicznych, bogatą w potas i jod, a ubogą w sód i lekkie halogenki. Najlepsza z obecnie znanych diet jest zasadniczo właśnie taka, z dopracowaniem jedynie pewnych niuansów.

 
 
Szczepionki
 
W czasach nieco późniejszych niż Lambe’a chirurdzy, nie dysponując jeszcze rozwiniętą teorią zakażeń bakteryjnych, tym niemniej czynili dokładne obserwacje i wyciągali użyteczne wnioski. Wiedzieli oni bardzo dobrze, iż pacjenci nowotworowi, u których rozwinęło się takie zakażenie, jak np. róża w ówczesnych niehigienicznych oddziałach, jeśli przeżyli infekcję, to radzili sobie z nowotworem lepiej niż pacjenci, którzy na infekcję nie zapadli. Była to wiedza tak powszechna, że u niektórych chirurgów rutynową praktyką było wywoływanie przewlekłych, brudnych ran znanych pod nazwą "spraw" ("issues"). Koncepcja "dobroczynnej ropy" została wyśmiana w XIX wieku jako jedna z bardziej odrażających mód w historii medycyny. Obecnie jednak pojawia się ona na nowo. Jest najdawniejszym przykładem świadomego pobudzenia układu przez zakażenie lub jego produkty znanym nam w leczeniu nowotworów.

 
Praktyki te zanikały wraz z wdrożeniem procedur antyseptyki i aseptyki w erze polisterowskiej, lecz po upływie jednego pokolenia nastawionego niechętnie miał miejsce pewien renesans w latach 1890-tych, szczególnie w rękach W. Coleya. W tym czasie zaczęto stosować z powodzeniem zabite lub atenuowane szczepionki bakteryjne w charakterze immunostymulantów. W owym czasie nie rozpoznano ich efektywności ze względu na słabą obserwację poszpitalną chorych i gorszą analizę statystyczną. Inną przyczyną niepowodzenia tej naprawdę bardzo skutecznej techniki było to, że niezbędny stopień wytrwałości w jej stosowaniu był poważnie niedoszacowany.


Od tego czasu składnikiem dużego odsetka terapii niekonwencjonalnych był jodek potasu. Z czterech pionierów owej epoki, co najmniej jeden, Bulkley z Nowego Jorku, rozeznał, iż w większości przypadków nowotworów występuje w jakimś stopniu stan przypominający klinicznie niewydolność tarczycy. Trafił w sedno; najskuteczniejsza terapia antynowotworowa (niektórzy twierdzą, że leczenie radykalne) znana jak dotąd nauce ma tę sprawę w swym jądrze.

 
Ironią losu jest, iż w tym samym czasie, w innym szpitalu tego miasta Coley pracował nad szczepionkami bakteryjnymi. Obecnie widzimy, że te dwa sposoby leczenia nie tylko dadzą się ze sobą pogodzić, lecz także działają synergistycznie.

 
Jeszcze większą ironią losu jest fakt, iż w kolejnej dekadzie i w tym samym mieście, gdzie Bulkley i Coley wciąż jeszcze usiłowali drążyć, każdy osobno, swe metody, żyło dwóch - zapewne już nie tak wybitnych - badaczy innej jeszcze skutecznej metody leczenia nowotworów, do szczegółów której jeszcze wrócimy. Była to terapia enzymatyczna, a wspomniani lekarze wiedzieli wystarczająco dużo, i mieli dość enzymów wystarczającej jakości, by odnotować jeden z najwcześniejszych sukcesów tej nowej terapii. Praca ich została też odnotowana w czołowym czasopiśmie medycznym epoki, Medical Record.

 
Do pewnego stopnia Coley, i już na pewno Bulkley, byli kontrowersyjnymi "charakternymi" postaciami, ordynatorami oddziałów z chmarą podwładnych. Niewiarygodne, by pracując w tej samej dziedzinie medycyny przez dwadzieścia czy więcej lat w tym samym mieście choć nawet nie w tym samym szpitalu, wzajemnie nic o sobie nie wiedzieli. Szczerze mówiąc nie wierzymy w to. Obawiamy się, że nie zjednoczyli wysiłków przez świadomy wybór, że odczuwali w sobie co najmniej rywala, i że każdy z nich zapewne myślał, że ten drugi nie ma nic do zaoferowania. Nie zaskakuje to, gdyż, jak wiemy na pewno, tępa ubolewania godna rywalizacja utrzymuje się po dziś dzień zarówno w medycynie ortodoksyjnej, jak i w heterodoksyjnej.

 
Jak jest odnotowane, Coley, ogólnie pracując nad nowotworami kości, które poddawały się jego metodzie trudniej niż inne, tym niemniej osiągnął odsetek wyleczeń długoterminowych 50%,... cyfrę, o której przy dzisiejszych metodach nie można nawet marzyć. Dodając terapię Bulkleya, jesteśmy pewni, że uzyskałoby się znaczne skrócenie czasu wystąpienia odpowiedzi na leczenie, zwiększenie odsetka pacjentów reagujących na terapię i większy stosunek przeżyć długoterminowych.

 
Gdyby Bulkley i Coley prześledzili przypadki wyzdrowienia po terapii enzymatycznej, o jakich donoszono w ich mieście, wówczas włączyliby tę wysoce skuteczną technikę do własnego leczenia skojarzonego. Wiemy, że pewien chirurg brytyjski miał cztery odpowiedzi na terapię i trzy wyleczenia u swoich czterech pacjentów na terapii enzymatycznej. Obecnie wiemy też, że leczenie dietą, jodem i preparatami tarczycy, jakie stosował Bulkley, technika immunostymulacji Coleya oraz terapia enzymatyczna stosowana przez lekarzy rodzinnych działają odrębnymi, niezależnymi drogami w organizmie i że nie tylko mogą być kojarzone, lecz działają synergistycznie - ma miejsce efekt kumulacji.

 
Tak widzimy, że 100 lat temu w Nowym Jorku były dostępne techniki, w izolacji, które można było bardzo łatwo połączyć w leczenie skojarzone, jakie zatrzymałoby od razu epidemię nowotworów. Zamiast tego wszystko zagubiono.

 
 
Brak siły przebicia
 
Wtedy to, gdy leczenie nowotworów mogło uczynić decydujący krok we właściwym kierunku, uczyniło równie decydujący krok w kierunku niewłaściwym, rzucając się na radioterapię. Początkowo była to kwestia prestiżu. Wizerunek każdego szpitala wprowadzającego radioterapię albo leczenie radem robił takie wrażenie, jak dziś operacje wielokrotnych by-passów. Inwestycja taka oznaczała, że wszystko, co będzie podawało w wątpliwość niewielkie sukcesy radioterapii, napotka automatycznie na wrogość. Wyjaśnia to wydłużony czas przeżycia oddziałów radioterapii - w przeciwieństwie do ich pacjentów - przez okres kilku pokoleń. Od samego początku wnikliwi obserwatorzy usiłowali bezskutecznie wskazać, że wszelkie korzyści z niszczenia guza były na dłuższą metę bardziej niż równoważone obniżeniem odporności na nowotwory.

 
W Szkocji, mniej więcej współcześnie z Bellem. Bulkleyem i Coleyem, żył inny krytyk radioterapii, John Beard, doktor biologii, jeden z najwybitniejszych światowych embriologów. Beard stworzył teorię nowotworów, która była odgałęzieniem jego pracy w dziedzinie embriologii. Przez analogię do komórek trofoblastu, które u ssaków formują łożysko w ciąży, Beard potrafił wyjaśnić pochodzenie i zachowanie się komórek nowotworowych i zidentyfikować niektóre z mechanizmów sterujących, jakie ograniczają ich szerzenie się. Najlepszym argumentem za ważnością tej teorii jest to, iż doprowadziła ona bezpośrednio do enzymatycznej terapii nowotworów, skuteczność której została wykazana prawie natychmiast. Do dnia dzisiejszego trofoblastyczna teoria nowotworów jest jedyną jaką możemy znaleźć, dającą wyjaśnienie prawie wszystkich aspektów zachowania się komórki nowotworowej; terapia enzymatyczna pozostaje prawie niezawodną) metodą opanowania nowotworu czynnego klinicznie, a następnie zabezpieczenia pacjenta przed wznowami.

 
Podsumowując techniki i wnioski wymienionych pionierów stwierdzamy, że:

 
(i) W diecie niedobór świeżych, najlepiej surowych jarzyn o wysokiej zawartości potasu oraz nadmiar mięsa, tłuszczów, olejów i węglowodorów rafinowanych połączony z nadmiarem sodu hamuje naturalny proces przeciwstawiający się nowotworowi. Niektórzy z tych pionierów wskazywali, iż częścią tego stanu przednowotworowego była depresja tarczycy, co oznaczało niedobór jodu. Stan ten mógł niekiedy zostać odwrócony przez zmianę błędnych nawyków dietetycznych i wyrównanie niedoborów elektrolitowych.

 
(ii) Ekspozycja na procesy infekcyjne wydaje się pobudzać odporność gospodarza, a intensywna ekspozycja mogłaby, pod warunkiem jej dłuższego utrzymywania  przywrócić odporność obniżoną u pacjentów nowotworowych.

 
(iii) Odsetek przeżyć długoterminowych jest poprawiany niewiele, jeśli w ogóle, u pacjentów nowotworowych, najbardziej nawet heroicznym stopniem interwencji chirurgicznej; nowotwory zwykle miały tendencję do wznowy w miejscu resekcji lub do tworzenia przerzutów w innych miejscach.

 
(iv) Rośliny wytwarzają szereg związków mających działanie onkolityczne ("rozpuszczające" nowotwór), przez kontakt bezpośredni albo pośrednio.

 
(v) Przy pozajelitowym stosowaniu enzymów klinicyści napotkali na te same objawy w dających się obserwować procesach nowotworowych, co wskazuje, że enzymy, mimo że przenoszone przez krew, działają na guz.

 
Beard całkowicie odrzucał zarówno napromienianie, jak chirurgię, lecz był naukowcem - biologiem, nie lekarzem, i nigdy nie leczył pacjentów. Choć odpowiada za największy historyczny skok w rozumieniu komórki nowotworowej, skok ten nastąpił w sferze rozumienia. Beard wskazał bardzo słusznie, że enzymy trzustkowe przeciwstawiające się nowotworowi dostają się do komórek drogą krwiobiegu. Operacja, zdawał sobie z tego sprawę, niweczy swobodne krążenie z drenażem limfatycznym włącznie przynajmniej na okres gojenia się, prawdopodobnie dłużej, a to pozbawienie krążenia będzie sprzyjało przeżyciu "tej nieodpowiedzialnej komórki trofoblastycznej" jak określał on komórkę nowotworową; dlatego nad większością operacji należy ubolewać.

 
Beard uważał, iż pozytywna odpowiedź na leczenie pacjenta otrzymującego enzymy w iniekcjach jest jedynie weryfikacją jego poglądów... co rzeczywiście było świetnym osiągnięciem teoretycznym.

 
 
Gerson
 
Przeskoczymy w historii okres I wojny światowej, by dojść do dra Maxa Gersona, chirurga wojskowego, który się zdemobilizował, zamierzając podjąć praktykę internistyczną. Opracowanie przez niego niemal w pojedynkę bardzo skutecznej terapii, będącej w stanie wyleczyć lub przynajmniej dalece poprawić stan chorego w tak poważnych chorobach przewlekłych, jak nowotwory, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane i gruźlica spowodowało wypowiedź wielkiego Alberta Schweitzera "Uważam Gersona za jednego z największych geniuszów w historii medycyny". Wysoka to ocena.

 
Wszystko zaczęło się od ataków migreny u samego Gersona. Z braku kwalifikowanej pomocy w tym względzie sam eksperymentował z różnymi dietami i drogą czystych prób i błędów opracował dietę, która działała. Okazała się być to dieta ze świeżych owoców i surowych jarzyn z wysoką zawartością jabłek, uboga w sód i bogata w potas.

 
Przepisał tę samą dietę pacjentom, jacy zgłaszali się do niego z powodu migreny; u nich działała także. Odkrywając dzięki pacjentowi chorującemu jednocześnie na migrenę i gruźlicę skóry, że dieta ta leczy również gruźlicę, prowadził dalsze próby, udoskonalając oryginalną dietę - i dodając inne składniki. Doszedł do swej rewolucyjnej terapii dopiero po wielu próbach i obserwacjach; lecz gdy była właściwie prowadzona uświadomił sobie, że jest ona równie skuteczna we wszystkich postaciach gruźlicy uważanych dotąd za nieuleczalne. Biorąc pod uwagę, iż ludzkość musiała czekać kolejne dwadzieścia lat, aż nadejście antybiotyków położy ostatecznie kres "białej pladze", zadziwia bardzo, że terapia Gersona nie została szeroko przyjęta. Ponadto uwzględniając, że szerzą się obecnie postacie gruźlicy oporne na antybiotyki, autorzy przepowiadają, że ujrzymy terapię Gersona odrodzoną, by zatrzymać tę falę zachorowań.

 
Na tym etapie pewna zdeterminowana pacjentka nalegała, by Gerson leczył jej raka swoją terapią przeciwgruźliczą. Zrobił to, pacjentka całkowicie wyzdrowiała, a Gerson zrozumiał, że stoi przed poważnym problemem. Dlaczego terapia przeciwgruźlicza ma leczyć raka? Zgodził się leczyć dwie dalsze pacjentki i uzyskał dwie dalsze odpowiedzi. W tym momencie, emigrując do USA, rozpoczął praktykę wiedząc, że z powodzeniem leczył i wyleczył kilka przypadków raka. Nabył klinikę i leczył dużo więcej pacjentów.

 
Jeśli, co bardzo prawdopodobne, nigdy nie słyszeliście Państwo o terapii Gersona ani o leczeniu ziołami ani o terapii enzymatycznej, należy winić liderów zorganizowanej medycyny i ogromne ukryte interesy przemysłu medycznego i farmaceutycznego, którzy we własnym gronie systematycznie blokowali możliwości publikacji, odcinali kontakty osobiste i zawodowe i piętnowali pionierów jako heretyków.

 
By przedstawić sprawy w perspektywie historycznej, lata 1950-te obejmowały ostatnią dekadę kariery Gersona, podczas której nie tylko udoskonalił on ostatecznie swą terapię, lecz także rozszerzył do rozmiarów książki sprawozdanie, jakie złożył na publicznych przesłuchaniach podkomisji d/s nowotworów senatu USA. W 1946 r. kilku senatorów amerykańskich, zaniepokojonych rosnącą zachorowalnością na nowotwory i ewidentnym brakiem postępu w dziedzinie znanej dziś pod nazwą biznesu onkologicznego, wzięło sprawy w swoje ręce, dążąc do zmobilizowania najlepszych fachowców i najlepszych pomysłów dla rozwiązania problemu. Usiłowali jedynie zorganizować jawne i publiczne sprawdzenie tej terapii. Jednak perspektywa taka wywołała paniczną reakcję w każdej organizacji, czerpiącej profity z nowotworów. W następstwie potężnego lobbingu dyskutowana rezolucja została minimalnie przegłosowana i do dziś pozostaje triumfem wąskich, niegodnych i nieprofesjonalnych egoistycznych interesów nad dobrem publicznym.

 
Dr Gerson zmarł w 1959 r., lecz jego terapia przetrwała dzięki książce i organizacji wolontariuszy, utworzonej początkowo przez kilkoro jego wyleczonych pacjentów. Istnieje również klinika na południe od granicy, w Meksyku, gdzie terapia może być spokojnie prowadzona bez narażania się na naloty władz. Dla informacji, wiadomo nam na pewno, że wielu pacjentów zostaje tam wyleczonych za o wiele mniejsze pieniądze niż kosztuje śmierć w szpitalu na północ od tej samej granicy. W tym więc leży problem!

 
Po szerokich studiach odkryliśmy następującą złotą zasadę:

 
Każdy, kto próbuje zetykietować innego jako "znachora" bez osobistego zbadania sprawy aż do uzyskania dowodu ponad wszelką racjonalną wątpliwość winien być uważany za łobuza, póki nie wykaże się czegoś przeciwnego.

 
Jako przykład pozwolimy sobie przytoczyć dra Charlesa Moertela z Mayo Clinic. Człowiek ten miał monstrualną czelność bronić stosowania dwóch toksycznych preparatów bez wartości leczniczej w przypadkach raka jelita grubego z przerzutami, twierdząc że w każdym innym przypadku pacjenci szukają nadziei z rąk znachorów i szarlatanów. Innymi słowy Moertel wzywał do stosowania bezwartościowej a szkodliwej substancji,... u pacjentów prawdopodobnie płacących za swe leczenie,... i mających nadzieję na poprawę,... po to jedynie, by uniemożliwić innym terapeutom próbę ich uratowania! Jeszcze o nim wspomnimy, a zainteresowani czytelnicy znajdą rekomendację znamienitego dra Moertela w The New England Journal of Medicine, 1978.

 
 
Metoda Hoxseya
 
Harry Hoxsey odziedziczył przepis, zainicjowany przez jego przodków, którzy obserwowali, co wolą jeść chore zwierzęta gospodarskie i udoskonalili metodę drogą prób i błędów.

 
Istnieje opublikowana recepta przypisywana Hoxseyowi; sądzimy jednak, że terapia Hoxseya obejmowała dużo więcej niż tylko tę mieszankę. Podejrzewamy, że "mieszanka Hoxseya" była zaledwie widzialnym czubkiem góry lodowej, jeśli chodzi o całość terapii. Nie mamy praktycznego doświadczenia z tą mieszanką, na papierze wygląda słusznie. Na początku, gdy analizował ją James Duke, główny botanik Laboratorium Roślin Leczniczych Departamentu Rolnictwa USA, stwierdzono iż zawiera znaczną ilość jodku potasu. Obejmuje to dwa pierwiastki, bez których nie może się obejść żaden poważny system terapii przeciwnowotworowej. Pośród wymienionych ziół znajduje się kilka występujących także w innych skutecznych mieszankach.

 
Najpewniejszą wskazówką, że Hoxsey był na dobrej drodze, była jedna z głównych cech jego biografii,... mściwa opozycja, jaką także przyciągał. Dla nowego establishmentu miał być jedną z głównych ofiar. Problem dla spiskowców stworzyło to, że nie siedział cicho i nie dał się zrobić ofiarą. Wszelkie próby prześladowania go jako znachora poniosły fiasko. Hoxsey miał niezawodną metodę. Zawsze żądał sądu przysięgłych zamiast rozprawy przed samym tylko sędzią i przytłaczał ławę przysięgłych chwytem wprowadzenia do sali sądowej tłumu wyleczonych pacjentów i wezwaniem oponentów, by przebili ten argument.

 
Nie znamy odsetka wyleczeń u Hoxseya; dysponujemy jedynie informacją, iż wydawał się mieć na zawołanie grupę wdzięcznych i pyskatych pacjentów i że kilkakrotnie w okresie jego działalności jako terapeuty trzeźwi biznesmeni oferowali inwestycję kapitału na założenie klinik Hoxseya w swoich własnych stanach (kilku się to udało). Te dwa punkty wydają się wskazywać, że łączny odsetek powodzeń w terapii Hoxseya był znaczny. Pozostawia nas to w typowym dylemacie, jeżeli chodzi o ziołolecznictwo: są wskazówki, że zagrzebanych jest tam kilka skutecznych terapii, jednakże nie ma liczb dla porównania z innymi, bardziej uznanymi terapiami, a już bardzo rzadko wskazówkę co do natury interakcji z pacjentem z nowotworem oraz z komórką nowotworową.

 
 
Statystyczna rozbieżność
 
W końcu okresu ograniczonego karierami Gersona i Hoxseya napotykamy na bardzo znamienne doniesienie. Dr Hardin B. Jones, profesor fizyki medycznej i fizjologii w Berkeley, ogłosił wyniki kilkuletniego przesiewania i porównywania dużej ilości niepublikowanych statystyk szpitalnych. Wydarzenie miało miejsce na konferencji dla dziennikarzy piszących na tematy naukowe zorganizowanej przez Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne w 1969 r.

 
Doniesienie miało wagę bomby. Jones odkrył, że analiza wielkiej ilości historii choroby wskazuje, iż statystycznie przeżywalność nieleczonych przypadków nowotworowych wydaje się być dłuższa, niż przypadków poddanych terapii. W charakterze wniosków towarzyszących Jones podał, że:

 
(i) Najważniejszymi czynnikami w przeżywalności są typ tkanki, lokalizacja i obecność przerzutów odległych.

 
(ii) Wczesne wykrycie i leczenie operacyjne lub radioterapia nie dają korzyści pod względem czasu przeżywalności w porównaniu z nieinterweniowaniem (kursywa nasza).

 
(iii) Zakres interwencji chirurgicznej, np. obszerna resekcja, usunięcie zajętych ewentualnie węzłów chłonnych itd. nie daje korzyści pod względem czasu przeżywalności w porównaniu z prostym (miejscowym)wycięciem.

 
(iv) Rzekoma poprawa ogólnych czasów przeżywalności w latach 1940-1970 była artefaktem spowodowanym przez zaklasyfikowanie jako nowotwór stanów mniej poważnych, generalnie nie kończących się zgonem; i gdyby je wykluczyć, to nie byłoby istotnej statystycznie zmiany w czasach przeżywalności w tym okresie! Uważni czytelnicy zauważą, iż potwierdza to jedynie, co przez kilka stuleci - i dziś jeszcze - mówią różni wnikliwi i analityczni terapeuci.

 
Niewątpliwie praca Hardinga Jonesa powinna była wywołać falę analitycznych i kompetentnych dyskusji co do jej przesłania, że doktryna wczesnego wykrywania, szybkiego rozpoznawania i natychmiastowej i szerokiej interwencji była niemal bezpodstawna. Zamiast tego napotkała szeroką falę obojętności zarówno u lekarzy (do przewidzenia), jak i u dziennikarzy (mniej do przewidzenia).

 
 
Metoda Rees-Evansa
 
Nieco wcześniej od wspomnianej konferencji miała miejsce w Wielkiej Brytanii publiczna kontrowersja, w której na nowo odbiły się przesądy panujące w zawodzie lekarskim. Tym razem sprawy doszły aż do ewidentnego okłamania ówczesnej minister zdrowia, Aneurin Bevan, w typowy sposób gdzie mniej chodziło o dobro publiczne, a bardziej o prestiż. Choć dosyć ostro napisaliśmy o oszustwach A.M.A. i innych w USA, omawiany teraz przypadek jest czysto brytyjskim przykładem oszukańczego postępowania, w którym aktywną rolę odegrała znana figura ciesząca się w medycynie najwyższą reputacją.

 
Ofiarą był niejaki David Rees-Evans, walijski zielarz, praktykujący od końca I wojny światowej. Włączywszy się po wojsku do rodzinnej praktyki lekarskiej długiej tradycji, odziedziczył wiele przepisów ziołowych na nowotwory. Niektóre z tych recept były z pewnością sporządzone i stosowane przez jego ojca i wuja który od początku specjalizował się w leczeniu nowotworów.

 
Sprawa zaczęła się, gdy pewne czasopismo opublikowało historię o weryfikacji tej terapii w pewnym szpitalu amerykańskim, pod nadzorem lekarskim lecz pod kierunkiem samego Rees-Evansa. Próbą objęto szesnastu pacjentów, z czego dziesięciu było ocenionych jako terminalnych, a sześciu jako poważne przypadki według komisji, która je dobierała. Dziewięciu wyzdrowiało. Słynny dziennikarz reportażysta, Hannen Swaffer, zainteresował się sprawą. Spojrzał szerzej i wykopał całą garść wyleczonych przypadków w Wielkiej Brytanii. Opublikował nazwiska, adresy i szczegóły medyczne w czasopiśmie Picture Post.

 
W owym czasie istniały, co znamienne, dwie szkoły poglądów w odniesieniu do jego postępowania. Pierwsza wyraźnie składała się z medyków. Niemal każdy przedstawiciel tego zawodu, jaki wypowiedział się w korespondencji do czasopisma, gromko potępił postępowanie Rees-Evansa, Swaffera i Picture Post. Nigdy nie powiedziano wyraźnie, a nawet w przybliżeniu, co spowodowało taką opozycję. Reszta czytelników była zdecydowanie przychylna. Afera doszła do uszu pani minister zdrowia, polityka często myślącego i piszącego racjonalnie mimo wyraźnej skłonności do nadmiernego entuzjazmu w wystąpieniach publicznych.

 
Pani Bevan zarządziła zbadanie sprawy i ukonstytuował się komitet czworga eminentnych osobistości medycznych. Było to błędem,... nie wysyła się królika po sałatę. Metoda, której użyli, była prosta i sprawdzona w historii. Skleili wszystkie szesnaście przypadków leczonych w USA z dwudziestu dwoma przypadkami które można było wyszukać w Brytanii i "zanalizowali" je według następujących zasad:

 
(i) Pacjenci wyleczeni wyłącznie ziołami byli niezmiennie klasyfikowali jako błędne rozpoznanie - po pierwsze nigdy nie mieli oni raka.

(ii) Pacjenci, którzy mieli przedtem operację lub napromienianie, a następnie wyzdrowieli po terapii Rees-Evansa byli klasyfikowani jako wyleczeni dzięki poprzedniej (konwencjonalnej) terapii.

(iii) Pacjentów, którzy zmarli, określano jako niepowodzenie terapii Rees-Evansa.

 
Jest to oszustwo podwójnie podłe, gdyż jednym z bandy czworga był dr Alexander Fleming. Pan ten cieszył się wówczas świeżo otrzymanym szlachectwem, jakie zasłużenie dostał za pierwszą obserwację bakteriobójczego działania penicyliny oraz całkowicie niezasłużonym wizerunkiem publicznym wielkiego naukowca,... którym z pewnością nie był. Jego zachowanie w tej sprawie pokazuje, że był małym człowiekiem rozdmuchanym przez okoliczności.

 
Ministrowie rządu JKM winni się spodziewać, że będą rutynowo oszukiwani, jednak to bezpodstawne oskarżenie uczciwego człowieka i wynikłe stąd zgony niewinnych cierpiących na nowotwory wykazuje, że w sprawach władzy i przywilejów górnym piętrom profesji medycznej w Brytanii nie można ufać bardziej niż ich odpowiednikom z American Medical Association. Bevan uczyniłaby o wiele lepiej, gdyby trzymała całe dochodzenie z dala od rąk lekarskich. Niedawna falsyfikacja, to jest, przepraszamy, nieodpowiednia ocena i przypadkowa niewłaściwa interpretacja wyników leczenia nowotworów w Bristol Cancer Help Centre przez czołowych konsultantów,... jeden z których później odebrał sobie życie, winna być studzącym przypomnieniem, iż takie oszustwa nie są sprawą przeszłości. Cały ten ubolewania godny incydent wymagał energicznych i uporczywych interwencji Isla`i Bourke i jej współpracowników, aby doprowadzić najpierw do powściągliwego przyznania się do winy, a następnie żałosnych usprawiedliwień.

 
Każdy wybrany polityk, na którym spoczywa obowiązek uczynienia czegoś, by zmniejszyć śmiertelność z powodu raka, winien pamiętać, że wśród czołowych przedstawicieli biznesu onkologicznego znajduje się wiele osób niekompetentnych, którym nie powiodło się w praktyce lekarskiej, i dlatego przeszli do zarządzania. Utrącenie metody Rees-Evansa było nie tylko nieszczęściem, ale i zaplanowanym z premedytacją.

 
Historia leczenia nowotworów jest na tyle zaciemniona przez przypadki z gruntu podobne do opisanego, iż byłoby z korzyścią dla sprawy, gdyby oceny dokonywali ludzie nie tylko nie związani z estabilishmentem onkologicznym, lecz i z zawodem lekarskim jako takim. Tak patrząc, elementy autentycznego testu terapii nowotworowej musiałyby stanowić:

 
(a) Dokładne rozpoznanie, łącznie z oszacowaniem stopnia pewności tego rozpoznania oraz racjonalnie uzasadnionym rokowaniem.

(b) Protokoły sekcyjne w przypadku niepowodzeń leczenia, oraz

(c) Okresowe badania biochemiczne,

 
Dla zapobieżenia późniejszym próbom dezawuacji pierwotnego rozpoznania każdy diagnosta w każdym przypadku winien podać wszystkie podstawy do rozpoznania oraz je podpisać z kontrasygnatą niezależnego świadka. Powodem tego zabezpieczenia jest to, że każdy, kto wycofa się z rozpoznania w razie wyzdrowienia pacjenta, może być publicznie zapytany dlaczego, jeśli postawił niewłaściwe rozpoznanie, to późniejsza jego opinia w kwestii wyzdrowienia ma mieć jakieś znaczenie.

 
Na pewno są to ostre warunki. Sądzimy, że są konieczne, z uwagi na metody postępowania biznesu onkologicznego, który zawsze stawiał dobro pacjenta daleko za prestiżem i przywilejami praktykujących zawód. To zakorzenione podejście jest problemem znacznie trudniejszym od samej choroby.

 
 
Wyciąg z migdałów (amygdalina)
 
Praktycznie w czasach współczesnych E. T. Krebs senior, dwóch jego synów i Charles Gurchot w USA zajmowali się innym przeciwnowotworowym środkiem roślinnym, tym razem z pestek moreli. Wyizolowali substancję czynną, którą nazwali letryl (Laetrile). Później okazało się, że została ona już przedtem odkryta w Europie, 120 lat wcześniej, i nazwana amygdaliną. W historii leczenia nowotworów prawdopodobnie nie ma bardziej kontrowersyjnej i bardziej zaciemnionej sprawy niż letrylu.

 
Chwilowo pominiemy problem traktowania terminów amygdalina i letryl jako równoważnych, choć ściśle mówiąc takimi nie są. Głównym powodem zamieszania jest to, że amygdalina w roztworach wodnych ma skłonność do rozkładania się, i ampułki oznakowane jako zawierające tyle i tyle amygdaliny w takiej to a takiej ilości wody mogą się zepsuć tak szybko, że poddane analizie nie wykazują w ogóle żadnej zawartości amygdaliny.

 
Większość zamieszania w sprawie amygdaliny jest jednak sztuczna i wywołana kampanią kłamstw i oszustw zaplanowaną dla zaciemnienia umysłów przez biurokracje medyczne, agencje rządowe i stowarzyszone z nimi organizacje w USA. Wszystkie one dołożyły kolosalnych starań, by przekonać opinię publiczną, że "laetrile" jest toksycznym, nieskutecznym szwindlem. Prawda zaś jest taka, że jest praktycznie nietoksyczny, wysoce skuteczny jeśli użyty we właściwy sposób, a jedynym szwindlem jest to, że kłamstwa powyższe wciska się do dziś dnia biednej, niepoinformowanej publiczności.

 
Poza USA - w Europie i w Brytanii odpowiedź była bardziej stonowana. Rozeznając potencjał tego środka i niebezpieczeństwo, że zostanie on zapomniany, pewien lekarz po cichu wykupił i zarejestrował znak handlowy "Laetrile" w Wielkiej Brytanii. Położył natychmiast kres jego niograniczonemu użyciu i całkowicie zabronił komercyjnego stosowania tej nazwy do dziś dnia. Sytuacja ta wciąż jeszcze trwa. Lekarz ten twierdzi, że wyrazi zgodę na używanie tej nazwy tylko wtedy, gdy będzie przekonany, że może spodziewać się bezstronnego wysłuchania argumentów i dokładnego zbadania działania substancji.

 
Autorzy, gotowi na krytykę ze wszystkich zainteresowanych stron, przedstawiają niżej swe ostateczne, przemyślane stanowisko w sprawie kontrowersji z letrylem. Otóż:

 
(i) Amygdalina z całkowitą pewnością jest bardzo silnym środkiem przeciwnowotworowym, lecz aby była skuteczna, wymaga ścisłych metod przygotowania i pakowania, jak również sensownego sposobu podawania. Dyletanci sobie tu nie poradzą.

 
(ii) Oficjalne oświadczenia amerykańskie "na wysokie C", że letryl jest toksyczny i nieskuteczny, są świadomie oszukańcze i obliczone na wprowadzenie w błąd. Substancja ta wkrótce ponownie stanie się jedną z głównych broni w arsenale środków przeciwnowotworowych.

 
(iii) Amygdalina podawana w zwykły sposób jest daleka od pełnej skuteczności. Amygdalina działa toksycznie na komórkę nowotworową tylko w bezpośredniej bliskości lub ściśle mówiąc wewnątrz komórki nowotworowej.

 
(iv) Wyniszczenie komórek nowotworowych nawet do ostatka nie stanowi definitywnego wyleczenia. Pacjent ma defekt immunologiczny, który w pierwszym rzędzie umożliwił progresję raka, i osłabienie to utrzymuje się w nim, póki nie zastosuje się także innych środków. Amygdalina, choć skuteczna przy właściwym użyciu, sama w sobie nie stanowi o wyzdrowieniu.

 
Uważamy amygdalinę za jeden z bardzo ważnych środków w schematach podanych dalej w książce.

 
Dziwnym, a może nieprzypadkowym zbiegiem okoliczności ponowne odkrycie właściwości amygdaliny dało pośrednio impuls teorii komórki nowotworowej Bearda. E. T. Krebs junior zapoznał się z teorią trofoblastyczną w latach studenckich. Był zaintrygowany, lecz nie przekonany. Dlatego przyjmując darwinowską strategię odkrywania faktów sprzecznych z założoną tezą zajął się pilnie wyszukiwaniem odnośnych publikacji po Beardzie. Nie znalazł nic (i nasze własne staranne poszukiwania okazały się równie nieskuteczne), co by obaliło oryginalną teorię Bearda, a wiele - na jej poparcie. Uczciwie mówiąc stwierdziliśmy, że teoria od pierwszej rewizji Krebsa nieco urosła.

 
Współcześnie z młodym Krebsem pracował inny - i niespokrewniony - Beard. Howard Beard był wyszkolonym i doświadczonym naukowcem jak John Beard, lecz był biochemikiem, nie embriologiem. On, Gurchot i Krebs stworzyli grupę de facto zwolenników Bearda i ich współpraca umożliwiła znaczny skok w teorii. Ortodoksja medyczna silnie przeciwstawiała się w tamtym okresie teorii trofoblastycznej, wydaje się głównie z tego powodu, iż wnioski z niej były druzgocące dla ówczesnej praktyki onkologicznej.

 
Howard Beard rozszerzył znacznie granice wiedzy. Opracował on czuły test na ludzką gonadotropinę kosmówkową (hCG), tak zwaną próbę antronową (anthrone test). hCG jest związkiem produkowanym wyłącznie przez komórkę trofoblastu w ciąży oraz przez komórkę nowotworu złośliwego. Z wyjątkiem okresu ciąży obecność hCG jest bardzo pewnym wskaźnikiem raka aż na trzy lata przed ujawnieniem się objawów klinicznych. Beard był zdania, że rak może być opanowany przez monitorowanie testem antronowym i doustnym podawaniem chymotrypsyny. Chyba miał rację.

 
Raczej nie ma wątpliwości, iż gdyby stronnictwo Gersona zwyciężyło w przesłuchaniach przed podkomisją senatu USA i gdyby po tym powstał w latach 1950-tych znaczniejszy ośrodek terapii Gersona, wówczas pod koniec tej dekady doszłoby to do wiadomości tak badawczych umysłów jak Howard Beard i Krebs jr. Każdy ośrodek leczenia nowotworów, założony rozporządzeniem senatu i praktykujący terapię Gersona zmusiłby do przyjęcia tej terapii w innych ośrodkach, tak wysoki byłby odsetek powodzeń.

 
 
Krebiozen
 
Mniej więcej w tym samym czasie, gdy Max Gerson nadawał ostateczną formę swej terapii, naukowiec jugosłowiański Stefan Durovic, były pracownik Instytutu Pasteura, kończył praktykę lekarską w Argentynie i przeprowadzał się do USA w poszukiwaniu dalszego finansowania. Zabrał ze sobą niewielką ilość substancji leczniczej, którą nazwał Krebiozen. (Uwaga: sylaba kreb użyta w tym słowie pochodzi od słowa niemieckiego oznaczającego raka. Prowadziło to do mylenia z zespołem Ernsta Krebsa. Faktycznie E. Krebs i Krebiozen nie są powiązani.) Właściwości Krebiozenu będą omówione w rozdziale "Zagubione środki".

 
Lata 1945-1960 były kolejnym okresem wielkich zaprzepaszczonych możliwości. Gerson czynił szybkie postępy, ponownie pojawiła się amygdalina, wraz z rozwojem teorii trofoblastu rozszerzyły się możliwości terapii enzymatycznej, zarówno terapia Rees-Evansa jak i Krebiozen były dostępne dla obiektywnej oceny, opublikowano pracę o Complex ZA (zob. dalej), a Hardin Jones wykazał bezcelowość aktualnych terapii ortodoksyjnych. Potencjalnie mogły to być najlepsze czasy. Okazały się najgorszymi.

 
Z takim samym zaślepieniem, z jakim poprzednio rzucono się na radioterapię, onkolodzy w swej masie ponownie odrzucili wszystkie wyżej wspomniane metody, każda z których mogła wykazać, przez opublikowane dane liczbowe, rzeczywisty potencjał w sensie przeżywalności pacjentów. Świat lekarski opowiedział się jedynie za podejściem cytotoksycznym. Była to nader osobliwa decyzja. Ówczesne cytotoksyki były gorsze niż obecne,... a to coś mówi. Mogły co najwyżej spowodować przejściowe zmniejszenie wielkości guza i faktyczne skrócenie życia pacjenta, zwykle kosztem strasznych efektów ubocznych.

 
Autorzy obserwowali ze sceptycyzmem scenę onkologiczną przez kilka dziesięcioleci. Wiele z ich sceptycyzmu było wywołane tym, w jaki sposób szereg modyfikacji obiecujących przełom w leczeniu nowotworów następowało po sobie wraz ze zmianą kolejnych mód w badaniach nad rakiem. Rozważmy tylko kilka faktów. Opinia publiczna jest słusznie przerażona częstością i bliskością niekończącego się potoku zgonów na raka, jakiego jest świadkiem. Ludzie chcą i rozpaczliwie potrzebują skutecznego leczenia nowotworów. Jednak leczenie takie już istniało od 1958 r. w postaci terapii Gersona. Leczenie enzymami trzustkowymi jest bardzo skuteczną metodą opanowania nowotworu, było dostępne w każdym czasie od 1911 r. Niewielka część środków zmarnowanych na modne - a ostatecznie bezowocne - kierunki badań od tego czasu szybko rozwinęłaby terapię enzymatyczną do stanu, gdy praktycznie nikt nie musiałby umierać na raka. Sześciomiesięczne wydatki na raka w każdym z krajów rozwiniętych od roku 1958 bardziej niż wystarczyłyby, by sfinansować opracowanie terapii skojarzonej, tak jak w niniejszej książce.

 
 
Nieczysta gra
 
Od kiedy Watson i Crick wydedukowali strukturę podwójnej helisy, badania nad DNA zostały objawione niczym koń z pantomimy przebrany za zwycięzcę Derby na wydeptanych ścieżkach finansowania badań nad rakiem. W tej roli posiadają wiele zalet, będąc od chwili wprowadzenia zawsze ostatnim krzykiem mody oraz znamiennie bez dającego się przewidzieć końca, co czyni je pewniakiem do uzyskiwania grantów. Cieszymy się ze wszystkich aspektów badań DNA. Potępiamy dogłębnie nieuczciwy sposób, w jaki używa się pewnych elementów tych badań w charakterze przynęty do wyciągania funduszy publicznych.

 
Oto inny przykład oszukańczego naciągania. Około 1960 zaczęło być słychać o interferonie. Szybko pojawił się pomysł, by zastosować go w leczeniu raka. Nie dysponujemy liczbami odnośnie skuteczności interferonu, lecz były z pewnością niskie. W owym czasie mieliśmy do czynienia z rosnącą falą krytyki biznesu onkologicznego z niepodważalnych przyczyn, iż mimo wszelkich wysiłków więcej umiera pacjentów niż kiedykolwiek.

 
Szczęśliwie się złożyło, że nie tylko interferon stał się dostępny do celów laboratoryjnych, lecz także powstający przemysł biotechnologiczny mógł żywić nadzieje na produkcję w dużej skali. Dlatego po wielu niejawnych konsultacjach ogłoszono z wielką pompą o sfinansowaniu badań nad interferonem do wysokości 2 mln dolarów (co potem wzrosło do 7 mln dolarów). Znaczyło to, że Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne ma swój własny cudowny lek. Ponownie sięgnięto do skarbców bankowych. Podbijając bębenek ulotkami, nagłaśnianymi konferencjami prasowymi, wykładami publicznymi i programami telewizyjnymi będącymi de facto reklamą przekonali połowę świata anglojęzycznego, iż interferon jest tym magicznym lekiem. W rok później Narodowy Instytut Raka przychylił się do wniosku i obiecał wesprzeć program interferonu dalszymi 9 milionami dolarów.

 
 
Zdefreudowane miliony
 
Łącznie biorąc były to pieniądze potrzebne do pobudzenia przemysłu farmaceutycznego i uruchomienia wyścigu do stworzenia komórki wytwarzającej interferon. Niestety interferony okazały się dalekie od bycia cudownym lekiem; są bardziej pomocne niż powodujące dramatyczne wyleczenie w kilku niezbyt częstych nowotworach i bezskuteczne w prawie wszystkich innych przypadkach.

 
Można uważać za sukces, iż rozmaite eksponowane elementy biznesu żerującego na nowotworach, szczególnie Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne, poniosły wielomilionowe fiasko. Po wyreżyserowaniu całkowicie nieuczciwych kampanii przeciw Maxowi Gersonowi, po oszukańczej denuncjacji skutecznych środków, jak Laetrile i Krebiozen, jako specyfików znachorskich, odegrały główną rolę w kampanii, która publicznie objawiła interferony jako panaceum na raka,.. na długo zanim zostały właściwie ocenione. Zapytajmy, co z tym interferonem, gdzie są wydane na niego pieniądze i jego cudowne działanie? Autorom nie sprawia żadnej przyjemności przypomnienie czytelnikowi, że taki właśnie rezultat został przepowiedziany przez jednego z nich, w szczegółach, w książce "Topic of Cancer", napisanej i opublikowanej w 1982 r.!

 
Autorzy zachowują niezmiernie bolesne wspomnienia umierających pacjentów nowotworowych, a ich bliskich oczekujących  z utęsknieniem na interferon i gotowych wydać nań ostatni grosz. Mnóstwo pieniędzy przeszło bezowocnie z rąk do rąk. Dlatego bardzo pouczające jest zbadanie motywów Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego, dla których uruchomiło tę kampanię, w której publiczne fundusze były rozrzucane jak woda, szczególnie gdy uwzględnimy skąpość dowodów klinicznych, że interferon ma jakiś dostrzegalny wpływ na przebieg większości nowotworów. Gdy rozpatrujemy ich zachowanie się w tej sprawie, kontrastuje ono ostro z ich niezłomną opozycją wobec letrylu, który przy wszystkich swych niedostatkach wyraźnie wykazał wybiórcze działanie niszczące w stosunku do komórek nowotworowych.

 
W aferze interferonowej zamiast skutecznego środka potępionego jako specyfik znachorski mamy nieskuteczny preparat reklamowany jako cudowny lek.

 
Prawdziwymi przegranymi w sprawie byli oczywiście obywatele amerykańscy, którzy partycypowali w kosztach grantów A. T. O. Przegrały także inne kierunki badań, w tym nad działaniem witaminy C w megadawkach, mającej rzeczywistą i wykazywalną skuteczność w terminalnych nowotworach. Zupełnie oczywiste, że przydział środków nie jest oparty na jakichkolwiek racjonalnych zasadach. Szansa, że wszystko to jest gangsterstwem, graniczy z pewnością.

 
W okresie po II wojnie światowej miało miejsce kilka okresów zainteresowania terapią szczepionkami, skupioną wokół tak wybitnych indywidualności, jak Thornes, Nieper, Lincoln, Virginia Wheeler czy Marayuma. Coley pracujący na przełomie wieków udowodnił, że szczepionki w nowotworach działają. Historia zdaje się wykazywać, że największa korzyść ze szczepionek pozostanie prawdopodobnie w sferze profilaktyki i że są po temu ciekawe dane statystyczne, jak BCG a nowotwory wieku dziecięcego.

 
Remisje i wyleczenia w terapii szczepionkami, a zwłaszcza w razie przypadkowych zakażeń są głębsze i bardziej długotrwałe, gdy towarzyszy im wysoka gorączka. W sposób naturalny prowadzi to do zastosowania hypertermii, leczenia choroby ciepłem. Wzrost temperatury ciała można wywołać wewnętrznie lub podawaniem ciepła z zewnątrz. Ciepłolecznictwo w nowotworach opiera się na fakcie, iż komórki nowotworowe są ogólnie bardziej termolabilne, tj. mniej stabilne przy ogrzewaniu niż komórki somatyczne. Są dwie główne metody stosowania: albo ogrzewanie całego ciała, jak zwykłe gorące kąpiele bądź też pobudzaniem ośrodka termoregulacji w mózgu, albo miejscowe ogrzewanie chorej okolicy.

 
Ponieważ wczesne próby ciepłolecznictwa nie dały jednoznacznych wyników, zostały one krótkowzrocznie zignorowane, jak wiele innych obiecujących metod. Szkoda, gdyż podobnie jak tlenoterapia hiperbaryczna, mógłby to być użyteczny element leczenia skojarzonego. Dopiero ostatnio zaczęto go używać w skojarzeniu, mianowicie, jak publikowano, iniekcje z prokainy znacznie zwiększają wrażliwość komórek nowotworowych na ciepło. Guzy traktowane w ten sposób leczą się o wiele skuteczniej niż samą tylko hipertermią.

 
 
 
Psychoterapia
 
W końcu lat 1960-tych i w latach 70-tych mjr lek. Carl Simonton był szefem radioterapii w amerykańskiej bazie lotniczej Travis w Kalifornii. Starsi czytelnicy pamiętają, że była to epoka hippisów i "dzieci-kwiatów", gdy to do wyniesienia sprytnego oszusta do rangi guru trzeba było jedynie długiej szaty, sandałów, pęku kwiatów i umiejętności składnego opowiadania bzdur.

 
Simonton, będąc lekarzem, rozumiał intuicyjnie, opierając się na obserwacji i doświadczeniu, że jeśli poprawi stan psychiczny swych pacjentów, to więcej z nich dłużej pożyje. Wiemy że działał w sposób naukowy i prowadził badania porównawcze. Pacjenci byli uczeni relaksacji i wizualizacji, tworząc w umyśle obraz komórek guza martwych, ginących i atakowanych przez siły obronne organizmu. Guz miano sobie wyobrażać dosłownie jako rozbierany i unoszony przez fagocyty. Stwierdzono, że im energiczniejsza wizualizacja, tym lepszy wynik.

 
Nie ma wątpliwości, że system Simontona okazał się korzystny. Jednak problemy powstają u pacjentów, mających preferencje w kierunku zdominowania ciała przez umysł. Pacjenci tacy skłonni są lekceważyć leczenie fizyczne, będące zasadniczej ważności, a które system Simontona ma za zadanie wspierać. Doświadczenie wykazuje, iż jest to niezmiennie katastrofalne. Morałem z tego jest: skupić się w pierwszym rzędzie na stronie fizycznej schematu leczenia, a gdy czas i energia pozwoli, koniecznie dodać wizualizację i inne wsparcie emocjonalne.

 
 
Witamina C, chrząstka rekina
 
Ponieważ witamina C powinna być istotną częścią każdej terapii nowotworowej, będzie szczegółowo omawiana w następnej części książki. Choć jako pojedyncza terapia stanowi najsłabszy element naszego leczenia skojarzonego, tym niemniej jest to element niezbędny. W ostatnim dziesięcioleciu były przypływy popularności chrząstki rekina w charakterze środka przeciwnowotworowego. Przeprowadzono dużo badań, wiele z nich wygląda obiecująco. Dla nas to sprawa zagadkowa, ponieważ chrząstka rekina ma zmniejszać tworzenie się naczyń w okolicy guza i w ten sposób pogarszać jego zaopatrzenie w tlen. Mukopolisacharydy, które mają zmniejszać zapalenie, są jednym ze składników i to na pewno wyjaśnia korzystne działanie chrząstki w przypadkach reumatoidalnego zapalenia stawów. W nowotworach ten mechanizm wydaje się działać na niekorzyść. Obecnie po obu stronach Atlantyku narosła nowa fala zainteresowania. Ponieważ nie mamy osobistego doświadczenia, będziemy z nadzieją oczekiwać na wyniki dokładnych badań. Preparaty chrząstki są dostępne i stosowane w Wielkiej Brytanii, producent - firma Cantassium (adres p. Załącznik - Źródła). Jeśli jej wartość się potwierdzi, może stać się niedrogim dodatkiem w leczeniu raka i innych chorób.

 
 
Nowy kierunek
 
Łóżko chorego to sprawa życia i śmierci. Nie powinno się do tego podchodzić w sposób akademicki. Choć my autorzy - naukowiec-inżynier oraz klinicysta - jesteśmy zainteresowani stroną naukową i danymi udowodnionymi statystycznie, jednak sprawy te są mniej ważne od rzeczywistych wyników przy łóżku chorego. Ciągle jesteśmy zaniepokojeni hałaśliwą konkurencją między zwolennikami różnych monoterapii.

 
Nie wszyscy badacze, których terapie omawiamy na tych stronach, stosowali monoterapię z wyboru. Niektórzy z nich byli ofiarami dezinformacji lub wymuszonej izolacji. W następnej części książki rozpatrzymy kilka terapii, które uważamy za "asy w talii". Wybór był w pełni nasz własny i oparty jedynie na dwóch kryteriach:

 
(i) Czy dana terapia sama przez się jest wystarczająco skuteczna?

(ii) Czy da się pogodzić w leczeniu skojarzonym z innymi systemami?

 
W ciągu ostatnich dwustu lat opracowano kilka przynajmniej częściowo skutecznych terapii przeciwnowotworowych. Istnieje na ten temat szereg publikacji, które można odnaleźć w literaturze medycznej. Metody te nie znikły ani nie wyparowały. Są tam wciąż, niemodne lub nieznane. Jedna po drugiej są przeoczane lub metodycznie ukrywane w przepastnych "zapomnianych" archiwach.

 
Czy ci dawni badacze byli wszyscy kłamcami publikującymi sfałszowane wyniki? Czy też byli wszyscy głupcami nie potrafiącymi dostrzec własnego nonsensu? Wszyscy z nich? Każdy z przeszłości? Odpowiedź jest oczywista. Jasne, że nie. Co najmniej niektórzy z nich byli uczciwi i mieli słuszność. Co najmniej niektórzy rzeczywiście znaleźli lepszą drogę.

 
Nadszedł czas rozważyć ponownie niektóre z tych terapii, owszem krytycznie, w świetle obecnych potrzeb i stanu wiedzy. Nadszedł czas rozważyć ponownie niektóre z naszych modnych teorii na temat nowotworów i zadać dwa pytania. Czy pewne z tych dawniejszych terapii nie zasługują na powtórne zbadanie, unowocześnienie i wypróbowanie? I czy niektóre z teorii współczesnych nie dojrzały, być może, do znalezienia się na śmietniku historii? My autorzy tak uważamy i na oba pytania odpowiadamy twierdząco.

 
Krótkie podsumowanie: Rak historycznie okazał się straszliwym ludobójcą. Dekady gigantycznych programów badawczych za astronomiczne pieniądze nie wygenerowały poważnego oddziaływania ani postępu. Okresy przeżyć pięcioletnich uparcie pozostają mało co zmienione. Pół wieku maksymalnych wysiłków musi być uznane za paskudnie kosztowne fiasko, można by powiedzieć medyczne Passchendaele [I wojna światowa: wioska bez znaczenia strategicznego, zdobyta po półrocznych walkach kosztem 300 tys. atakujących]. Widać, że nie znamy przyczyny choroby ani też jak ją leczyć. Ludność jest zastraszona i bezradna. Potrzeba radykalnego przemyślenia jest wyraźna. Potrzeba nowego kierunku jest oczywista. Potrzeba prostej, skutecznej terapii jest pierwszoplanowa i pilna. Odpowiedź na te życiowo ważne potrzeby istnieje tu i teraz. Udziela jej ta książka.

 
 
Dzisiejszy stan rzeczy
 
Współcześnie dominujące postępowanie jest ukierunkowane na guz, na jego eliminację. My autorzy uważamy, że jest to błędne. W naszym rozumieniu nie jest chorym płuco, pierś czy inna część ciała. To zawsze człowiek jest chory. Nie tyle się liczy, jaką chorobę ma pacjent, lecz jaki rodzaj pacjentów ma taką chorobę. Niezrozumienie tego i rozpatrywanie raka jako przejściowego, dającego się przezwyciężyć epizodu doprowadziło do atmosfery bezradności. Zatroskany lekarz odczuwa ją i wyczuwa brak nadziei u  pacjenta. Nikt już nie spodziewa się i dlatego nie próbuje wyleczenia. Zamiast tego następuje okres bolesnej interwencji medycznej, jak gdyby była ona rytuałem, choć praktycznie w każdym przypadku przewidywany jest rezultat niepomyślny.

 
Dziś, gdy lekarz widzi po raz pierwszy nowy przypadek raka, nie spodziewa się wyleczenia. Tak naprawdę nie oczekuje, że pacjent będzie żył; i działa zgodnie z tym przekonaniem. Rozważmy tylko, jak się obecnie postępuje w nowotworach. Najpierw oklepane zapewnienie, że "prawdopodobnie to nic nie będzie". Następnie podróże do specjalistów, kosztowne badania, rentgeny, tomografie. Po tym rozmaite koktajle terapeutyczne pt. "wyciąć, wypalić i wytruć". Dalej naprzemiennie okres oczekiwania z lekką poprawą, powtórzenie terapii z jej wstrząsającymi skutkami ubocznymi, i stopniowy upadek.

 
Mimo kontynuowanych optymistycznie ataków "na całego", każdy spodziewa się w końcu porażki. Stąd ostatnie przystosowanie się... nie do terapii, lecz do jej braku. Prócz cichej rozpaczy, ruchu hospicyjnego,... jedynie innej nazwy stworzonej w dobrej intencji, kulturalnej poczekalni na śmierć, nie ma po prostu nic do zaoferowania.

 
Koniec z tym groteskowym scenariuszem. Gdyż fakt jest taki, że opracowano wiele metod leczenia raka. Niektóre z nich są heroiczne, spektakularnie i dramatycznie skuteczne. Tylko o nich zapomniano. Obecnie zostały na nowo dokładnie zbadane, odkurzone i rzucone do akcji nie w pojedynkę, jak w przeszłości, a w kompleksie, co w odniesieniu do skuteczności daje taki efekt jak kuksaniec w porównaniu z walcem parowym - potężnym, pełnoskalowym atakiem czołowym, jednym uderzeniem eliminującym zagrożenie rakiem na zawsze. Jest to "Dobra nowina o nowotworach".

 
 
W tej metodzie jest szaleństwo
 
Oto dwa punkty do rozważenia. Ogromnym i obiecującym posunięciem była "Wojna z rakiem" ogłoszona przez Richarda Nixona w latach 1970-tych. Lecz w latach 1980-tych w przemyśle nowotworowym zaczęła ujawniać się panika, gdyż liczba przypadków wciąż narastała, a odsetek wyleczeń nie ulegał poprawie z wyjątkiem kilku izolowanych, rzadziej spotykanych rodzajów nowotworów. Główni zabójcy ewidentnie znajdowali się na wolności. W 1986 r. presti¿owy New England Journal of Medicine opublikowa³ uczony artyku³ pt. "Progress against Cancer" ("Postępy w walce z rakiem"). Najbardziej godny uwagi cytat, nie wyrwany z kontekstu, jest następujący: "35 lat intensywnych wysiłków skupionych głównie na poprawie leczenia musi być oceniony, z pewnymi zastrzeżeniami, jako fiasko,... przegrywamy wojnę z rakiem". [Kursywa nasza]. Można by oczekiwać, że 35 lat niepowodzeń sugerowałoby, że jesteśmy na złej drodze i zachęcałoby do szukania innej. Lecz nie. Z paru istotnymi wyjątkami karawana brnie tradycyjną drogą i z tradycyjnym brakiem sukcesów. Upór, zaślepienie i ukryte interesy są głównymi odpowiedzialnymi za ten stan rzeczy i nie tylko,... pomyślmy przez chwilę, jak łagodna jest kampania antynikotynowa w porównaniu z kampanią antynarkotykową,- choć liczba ofiar narkotyków jest o wiele mniejsza.

 
 
TEORIA
 
Część pierwsza: Terapie cząstkowe
 
Rozdział I: Którędy?
Skuteczne leczenie nowotworów musi być dwukierunkowe. Z jednej strony ma zwalczać komórki nowotworowe, z drugiej - wspomagać naturalne siły organizmu. Rak nie jest, jak uważano w przeszłości, chorobą swoistą czy nawet swoistą grupą chorób. Jest to ogólny stan powstający i rozwijący się jako następstwo osłabienia organizmu. Jako taki ewidentnie poddaje się leczeniu - dalece bardziej niż dotąd się wydawało.

 
Leczenie dwukierunkowe

Właśnie to pogorszenie - często tak stopniowe, iż uchodzi niezauważone - sił obronnych organizmu umożliwia zaistnienie i progresję nowotworu. Na te siły odpornościowe musi być skierowany maksymalny wysiłek. Jeśli się przywróci ich sprawność, bardzo często zrobią całą robotę za nas. Celem jest więc nie ingerować lekkomyśnie i dalej pozbawiać organizm zdolności obronnych, lecz je wspomagać na wszelkie sposoby... nie przeszkadzać układowi odpornościowemu, lecz go wzmacniać. A w układzie odpornościowym jest o wiele więcej spraw niż tylko kilka przeciwciał.

 
W chwili obecnej myślenie o nowotworach znajduje się na etapie przełomowym - czołowego zderzenia między ortodoksją a heterodoksją. Przy tak ogromnym fiasku chemioterapii za tak olbrzymie pieniądze, jej proponenci zamiast ją odrzucić rozkręcają ją w bardziej jeszcze gorączkowy i przewrotny sposób. Jest coś chorego w idei zwiększenia agresywności chemioterapii zarówno w odniesieniu do guza, jak i układu odpornościowego do stopnia całkowitego wyniszczenia ich obu. W takim stadium usiłuje się przywrócić działanie układu odpornościowego pacjenta za pomocą przeszczepu szpiku i technik bankowania komórek macierzystych, podczas gdy pacjent jest zabezpieczany obstawą antybiotykową. Można to porównać z wysiłkami chirurgii lat 1940-tych i 1950-tych, gdy przy maksymalnym okaleczaniu pacjenta i tak nie udawało się powstrzymać bujających nowotworów.

 
Na szczęście trzy z głównych składników opracowanego przez nas programu terapeutycznego nacelowane są na energiczne wspieranie układu immunologicznego. Stanowią one - terapia enzymatyczna, terapia szczepionkowa i terapia Gersona - część leczenia ukierunkowaną "metabolicznie".

 
Żadną miarą nie rezygnuje się z bezpośredniego atakowania guza. Nawet się je intensyfikuje, lecz bez niebezpiecznej broni z "odrzutem", tj. chemio- i radioterapii.

 
Głównym "orężem zaczepnym" jest tu związek z grupy nitrolizydów - letryl / amygdalina. Jak na razie tylko te związki potrafią wybiórczo niszczyć komórki nowotworowe praktycznie bez skutków ubocznych dla zdrowych komórek organizmu. Przy prawidłowym stosowaniu letryl działa skutecznie i bezpiecznie. Jest to zasadniczy składnik leczenia.

 
Chirurgia nie jest pozbawiona wad, albowiem uraz operacyjny pogarsza ukrwienie i drenaż limfatyczny. To z pewnością jest niepożądane. Czasem jednak rak ze względu na swą lokalizację w życiowo ważnej okolicy stanowi mechanicznie bezpośrednie zagrożenie życia.Wycięcie operacyjne likwiduje miejscowy problem i daje zysk na czasie. Ponadto operacja ma inną częściej cenną zaletę. Wiele ze zdolności guza do "bujania" zależy od wydzielanych przez niego związków chemicznych, które maskują jego istnienie i zmniejszają odpowiedź organizmu i atak układu immunologicznego. Usunięcie obciążającej masy guza jest więc jawnie korzystne. Korzyści z operacji razem wzięte dalece przewyższają aspekty negatywne.

 
Na część leczenia ukierunkowaną "cytotoksycznie" składa się więc głównie operacja i leczenie amygdaliną oraz kilka mniej istotnych dodatków.

 
W 1910 roku wybitny chirurg, Pearce Gould, mówiąc "... wyleczenie można osiągnąć jedynie działaniem sił fizjologii... pierwsza nadzieja sukcesu terapii pojawia się z zaobserwaniem skuteczności leczenia siłami niewspomaganej naturę". Rozumiał przez to, iż tam gdzie istniały sposoby naturalne, którymi organizm niekiedy sam był się w stanie wyleczyć, tam również istniała nadzieja, że można będzie szukać, odkryć i medycznie wykorzystać albo naśladować tę naturalną drogę wyleczenia.

 
Dobrze wiadomo, że w chorobach nowotworowych istnieją takie naturalne drogi. Jednak mimo sugestii Goulda metody medyczne będące obecnie w użyciu nie są rozwinięciem takich sposobów naturalnych, lecz na ogół nie mają takich naturalnych początków ani wzorców. Czy dziwi, że nie działają?

 
Zapalenie:
Obecnie myślenie naukowe krąży wokół teorii genów wywołujących lub predysponujących do raka (onkogenów) i genów powodujących supresję guza. Nie ma to przełożenia na praktykę kliniczną. Inne teorie dotyczą czynników rakotwórczych w żywności, powietrzu itd. Są to raczej akademickie rozważania w sytuacji już istniejącego nowotworu.

 
Organizm ludzki bez przerwy musi opierać się wirusom, bakteriom i innym szkodliwym wpływom świata zewnętrznego. Dla praktyki klinicznej istotne są odpowiedzi na następujące pytania:

1. W jaki sposób organizm normalnie broni się przed rakiem?

2. Jeśli organizm tak skutecznie się broni, to dlaczego nie potrafi obronić się przed rakiem? Albo może potrafi bronić się skutecznie przez większość czasu, a niepowodzenia są jedynymi przypadkami, które dostrzegamy? Przynajmniej część odpowiedzi dotyczy procesu zapalenia.

 
Zapalenie, choć objawy jego są proste, w rzeczywistości jest niezmiernie złożoną i niezmiernie skuteczną metodą obrony organizmu. Niemal zawsze, gdy coś złego się dzieje w organizmie (z wyjątkiem sytuacji nagłych, gdy proces ten nie zdąży się uruchomić), inicjuje to złożoną reakcję obronną znaną jako zapalenie.

 
Jednakże w raku zapalenie albo nie występuje w ogóle albo nie rozwija się do końca. W szerokiej większości przypadków, mimo ewidentnej i życiowej konieczności pełnoskalowej odpowiedzi immunologicznej, zapalenie jest nieobecne lub nieadekwatne. Jest to jedna z najbardziej zdumiewających spraw w badaniach nad rakiem... brak rozpaczliwie potrzebnej odpowiedzi zapalnej.

 
Dlatego zasadą nowej terapii nowotworów jest usunięcie istniejącej uprzednio podatności na zachorowanie, a jeśli to zachorowanie się zdarzy, bezpośrednie zaatakowanie guza przy jednoczesnym wszelkim możliwym wsparciu metabolicznym.

 
Z wyjątkiem operacji, każda z metod cząstkowych nowego, "nietoksyczne" podejścia do leczenia daje lepszą szansę w leczeniu guzów nowotworowych niż wszelka znana kombinacja metod ortodoksyjnych. Jeśli te pierwsze metody połączy się w jeden synergistyczny schemat, uzyska się przewagę umożliwiającą pokonanie raka.

 
Z doświadczenia autorów wynika, iż jeśli zastosuje się dostateczną ilość odpowiednich środków, NASTĘPUJE destrukcja tkanki nowotworowej.
 
Rozdział II: Terapia Gersona
 
Wcześniej stwierdziliśmy, że rak jest problemem dwuaspektowym, i że stan pacjenta jest tak samo ważny, jeśli nie ważniejszy, jak natura komórek nowotworowych. W książce opieramy się na dwóch podstawowych metodach terapii i na kilku wspomagających. Z tych dwóch terapia enzymatyczna koncentruje się na komórkach rakowych i na ich niszczeniu. W terapii Gersona masa guza i komórki rakowe wydają się niemal drugorzędne. Przy zasadzie, iż w zdrowym metabolizmie rak nie zdoła przeżyć, celem jej staje się wspieranie takiego metabolizmu, a następnie pozostawienie mu troski o raka. Obie metody wzięte z osobna są bardzo efektywne. W skojarzeniu są aż niewiarygodne. Wsparte innymi, drugorzędnymi metodami stają się wprost potężne.

 
Terapia rozwinięta przez dra Maxa Gersona jest najsilniejszą monoterapią, jaką dotąd opracowano do leczenia szeregu chorób przewlekłych zwykle uważanych za nieuleczalne. Znana najbardziej jako terapia przeciwnowotworowa, lecz jest ewidentnie nieswoista. Ten sam schemat który zwalcza nowotwory działa równie skutecznie w chorobie Alzheimera i spektakularnie dobrze w stwardnieniu rozsianym, jak również w imponującej liście zdałoby się nieuleczalnych chorób. Jeśli wszystkie te choroby poddają się temu samemu nieswoistemu leczeniu, logicznym jest przypuścić, że musi istnieć jakiś wspólny czynnik lub czynniki, wyróżniające pacjentów chorujących na nie. Tym czynnikiem wspólnym dla wszystkich chorych jest obraz kliniczny znany dziś jako gersonowski stan wyjściowy,... ogólny stan niedostatecznego zdrowia, powodujący podatność na choroby.

 
My autorzy mamy pełne zaufanie do tej terapii choć nie podzielamy w całości teorii. Część teorii ma ograniczenia, gdyż niektóre z informacji z zewnątrz jakie Gerson włączył zawierały niedokładności mu wówczas nieznane. Także inne istotne fakty jeszcze nie były odkryte. W żaden sposób nie zmniejsza to dokładności i przenikliwości jego wspaniałych obserwacji klinicznych, lecz oznacza także, że istnieją pewne inne możliwości terapii, w owym czasie nierozpoznane. Mogą one obecnie być włączone do arsenału leczniczego, zwiększając szanse powodzenia.

 
Częścią zasadniczej koncepcji terapii Gersona jest zależność między procesem leczenia a czynnością wątroby; że proces ten uruchamia się równolegle z przywracaniem sprawności tego narządu. Gerson wywnioskował stąd że wątroba odgrywa zasadniczą rolę w oporności na raka, i że rak powstaje dopiero po pogorszeniu czynności wątroby i w mniejszym stopniu czynności innych gruczołów oraz śluzówki jelit. Zachodzi to, sądził Gerson, z powodu nierównowagi elektrolitowej i innych "intoksykacji" często trwających przez dłuższy okres. Dopiero wtedy, gdy wyczerpie się czynnościowa rezerwa wątrobowa, dochodzi do załamania układu immunologicznego i ujawnia się kliniczny nowotwór.

 
Terapia Gersona odwraca ten proces degradacji drogą "detoksykacji", wspieraniem i przywracaniem czynności wątroby i innych narządów. Rozpoczyna się od narzucenia reżymu dietetycznego, wykluczającego cały szereg potraw i napojów. Sól jest wzbroniona, ponieważ pierwszorzędnym zaburzeniem elektrolitowym jest niepożądany poziom zastąpienia potasu wewnątrzkomórkowego przez sód. W konsekwencji potas jest podawany w dużych ilościach nie tylko w diecie, lecz również przez suplementację w bardzo dużych dawkach w postaci mieszaniny soli potasu ("koktajl Gersona"), dodawanej do świeżo wyciśniętych soków owocowych i warzywnych, będących innym charakterystycznym elementem terapii. Inne zaburzenie elektrolitowe pierwszej wagi jest korygowane suplementacją jodu i jodku potasu w postaci 50% płynu Lugola, także początkowo w bardzo dużych ilościach, i łącznie z wyciągiem z tarczycy. Woda chlorowana i fluorkowana jest zabroniona.

 
Aplikowane są również lewatywy, zwłaszcza lewatywy z kawy (patrz dalej). W piętnastominutowej lewatywie retencyjnej większość kofeiny zostaje wchłonięta i przetransportowana przez żyły odbytnicze i żyłę wrotną bezpośrednio do wątroby, gdzie ulega efektowi pierwszego przejścia. Efektem jest pobudzenie pogorszonej czynności wątroby.

 
Soki sporządza się i podaje dwanaście razy dziennie od pierwszego dnia terapii. Metoda sporządzania jest krytyczna. Jedynie soki przygotowane zgodnie ze ścisłym przepisem będą maksymalnie skuteczne leczniczo. By były jak najlepsze, ich składniki - owoce, korzenie i liście - muszą pochodzić z upraw organicznych. Nie wolno ich przechowywać w lodówce ani zamrażarce. Soki mają nie tylko dostarczać szerokiego asortymentu witamin i minerałów, lecz także, i to jest najważniejsze, świeżo uwolnionych enzymów. Wymóg podawania soków natychmiast po wyciśnięciu uwarunkowany jest krótkim okresem półtrwania enzymów.

 
Soki mogą być przygotowywane na dwa sposoby:

 
(i) Surowce mogą być pokrajane w plastry/rozdrobnione, a soki wyciśnięte przez prasę.

 
(ii) Można użyć wyciskarki specjalnie zaprojektowanej do tego celu zgodnie z instrukcjami Gersona. Uważa się, że popularne sokowirówki znacznie gorzej się nadają do tego celu, a ich soki są o niższej wartości dla leczenia raka. Gdy Gerson pisał o zachowaniu żywych niezdenaturowanych enzymów, myślał jak najbardziej poważnie. Na pewnym etapie dodał sok z wątroby, wyciśnięty ze świeżej, niemrożonej wątroby cielęcej, co jeszcze bardziej poprawiło skuteczność. (Sok z wątroby przygotowuje się, rozdrabniając plastry wątroby i plastry marchwi, umieszczając w płóciennym woreczku i wyciskając na zimno przez prasę. Ostatnio w klinice Gersona zrezygnowano z soku z wątroby na korzyść soków warzywnych i owocowych ze względu na obecność mikroorganizmów powodujących zapalenie jelit. W świetle najnowszych statystyk wygląda to na krok do tyłu.)

 
Terapię uzupełnia się podawaniem acidol pepsin, domięśniowymi wstrzyknięciami wyciągu z wątroby, i wstrzyknięciami 50 mcg witaminy B12 dziennie. Również podaje się 300 mg niacyny dziennie. Ponadto stosuje się niepowlekane enzymy trzustkowe.

 
Bez wątpliwości osiągał w swej pracy zadziwiające wyniki, częściowo wynikało to z tego, że zwykle odmawiał leczenia pacjentów, którzy uprzednio przebyli intensywną chemioterapię. Nie było to bez powodu, gdyż stwierdził, iż w takich przypadkach wątroba i układ immunologiczny były nieodwracalnie uszkodzone. Podobnie odrzucał przypadki z poważnym uszkodzeniem wątroby oraz z bardzo wysoką leukocytozą.

 
Zarysowana wyżej terapia ma tendencję do wywoływania tzw. kryzysów gersonowskich (albo ozdrowieńczych). Gerson podaje całkiem otwarcie, iż we wczesnym okresie stosowania jego terapii u chorych na raka stracił szereg pacjentów z powodu, jak uważał, martwicowej toksemii. Kryzys spowodowany zostaje uwolnieniem toksycznych produktów rozpadu nowotworu i obładowanych toksynami produktów wydzielanych przez wątrobę. Jego ciężkość zależy od ciężkości stanu chorego i od kompleksowości leczenia. Objawem wskazującym na nadchodzenie kryzysu ozdrowieńczego jest pojawienia się zapalenia w miejscu guza. Postępowanie w kryzysach będzie opisane szczegółowo dalej.

 
Przezwyciężenie kryzysu ozdrowieńczego objawia się znaczną poprawą stanu pacjenta. Wraca apetyt, poprawia się kolor oczu i cera. Ustają intensywne często bóle głowy i depresje wywołane toksemią. Zwykle pierwszy kryzys ozdrowieńczy jest najgorszy. W początkowym okresie stosowania tej terapii kryzysy będą bardzo nasilone, trwające przez 24-48 godzin. Późniejsze kryzysy pojawiają się we wzrastających odstępach i mają mniejsze nasilenie. Nasilenie i długotrwałość kryzysu związane są niewątpliwie z nowotworowym obciążeniem organizmu, zmniejszającym się z każdym kolejnym kryzysem.

 
Obecnie gdy Instytut Gersona nadal rozpowszechnia swe nauki w USA, klinika CHIPSA zlokalizowana w Meksyku niedaleko od granicy amerykańskiej prowadzi praktyczne leczenie sposobem klasycznym z paroma współczesnymi modyfikacjami. Są to:

 
1. Zwiększone stosowanie enzymów trzustkowych plus Wobe-Mugos.

 
2. Skojarzenie z leczeniem amygdaliną/letrylem oraz hypertermią.

 
3. Nowa technika obejmująca podawanie specjalnej glinki (zjonizowane minerały -enterosorbent) na wypadek biegunki mogącej towarzyszyć udanej terapii Gersona.

 
4. Podawanie soku z trawy pszenicy, wyprodukowanego drogą kiełkowania na tackach pszenicy do długości 15-18 cm i wyciskania soku zwykłą techniką.

 
5. Tylko w warunkach stacjonarnych, bezpośrednie zakwaszanie krwi krążącej podawaniem w kroplówce odpowiednio rozcieńczonego kwasu solnego, odtwarzając w ten sposób jeden z aspektów terapii kwasem askorbinowym w megadawkach.

 
6. Technika Sodiego-Pollaresa, tylko w warunkach stacjonarnych.

 
7. Kilka odmian tlenoterapii.

 
Mimo tego wszystkiego nie znaleziono ogólnego rozwiązania dla pacjentów po przebytej chemioterapii. Próby zastosowania klasycznej terapii Gersona do tych przypadków zakończyły się tylko ograniczonym powodzeniem. Jednakże i dla tak obciążonych pacjentów nie wszystko jest stracone. Istnieją inne systemy terapii metabolicznej, nie stosujące gruntownej detoksykacji wymaganej w klasycznej terapii Gersona. Jest obecnie mocno zmodyfikowany schemat obejmujący bardzo łagodny, długoterminowy program detoksykacji, znaczną ilość witaminy C i wsparcie układu trawiennego enzymami trzustkowymi. Szereg takich przypadków jest wolny od raka, oceniając względem normalnych standardów klinicznych. Wydaje się, że ich nowotwór pozostaje pod kontrolą, gdy pozostają na leczeniu podtrzymującym. Jest bardzo możliwe (co wymaga dalszych badań), że gdyby dodać złożoną mieszaninę enzymów jak Wobe-Mugos (patrz niżej), ich stan immunologiczny na dłuższą metę uległby poprawie.

 
Inny pouczający efekt uboczny został zaobserwowany przez Instytut Gersona w przypadkach, gdy pacjenci przez jakiś czas przed rozpoczęciem właściwej terapii Gersona byli leczeni doustną amygdaliną/letrylem lub doustną witaminą C (kwasem askorbinowym) lub oboma tymi środkami łącznie. Normalny okres wystąpienia pierwszego kryzysu ozdrowieńczego wynosi od trzech do dziesięciu dni, lecz w przypadkach uprzednio leczonych powyższymi substancjami pierwszy kryzys może wystąpić w ciągu trzech do dziesięciu godzin. Choć jest to pożądany i interesujący technicznie efekt, w danych okolicznościach, tj. w czasie klasycznej terapii Gersona, amygdalina/letryl jest bezwzględnie przeciwwskazana aż do czasu dawno po upływie pierwszych kryzysów ozdrowieńczych.

 
Terapia Gersona w czasie pierwszego kryzysu ozdrowieńczego powoduje taką sytuację, z którą organizm radzi sobie z największym trudem nawet z pomocą lewatyw z kawy i soków. Wśród osób zaznajomionych z terapią amygdaliną/letrylem powszechną jest wiedza o tym, że efekt danej dawki jest zwiększany przy pomocy diety w rodzaju tej, która w najdoskonalszej postaci została opracowana przez Gersona. Efekt synergistyczny obu terapii może przekroczyć zdolność organizmu do transportu i wydalenia produktów destrukcji tkanki. U pacjentów, potajemnie przyjmujących letryl podczas terapii Gersona miały miejsce zaburzenia, wymagające intensywnego leczenia.

 
Cameron i Pauling także donoszą o podobnych przypadkach, gdy po leczeniu kwasem askorbinowym wystąpiła martwica i toksemia. Podobnie Nauts, stosując szczepionki Coleya podaje, iż niekiedy choć stymulacja immunologiczna jest udana, pacjent nie wytrzymuje nadmiernego obciążenia toksycznymi produktami martwicy guza (powinniśmy dodać, że w żadnym z tych przypadków nie była stosowana amylaza).

 
MORAŁ: Nie próbować zniszczyć więcej komórek rakowych niż organizm może sobie na raz poradzić. Celem jest stała, lecz nieubłagana eliminacja. Jest to kluczowa zasada.

 
Gerson zabraniał stosowania witaminy A. Zbija to z tropu, gdyż inni równie rzetelni badacze donosili o znacznych sukcesach przy użyciu wysokodawkowanego produktu A-mulsin (patrz niżej). Zaobserwowano, iż wywołuje ona wysoce pożądane zapalenie okołoguzowe, prowadząc czasem do oddzielenia guzów powierzchownych i martwicy głębiej położonych. A więc A-mulsin nie działa immunosupresyjnie, raczej odwrotnie. Kojarząc to z sukcesem witaminy A w profilaktyce wydaje się że gdzieś jest błąd w informacji.

 
Stanowisko autorów jest tu takie, iż wskazane są dalsze badania, ponieważ nie mamy raczej wątpliwości co do tego, że powody zakazu były nieważne. Sądzimy, że nadejście nowych danych umożliwi wprowadzenie witaminy A jako godnego zaufania elementu terapii. Osobom nadal mającym wątpliwości wyjaśniamy, że uwaga powyższa NIE odnosi się do schematów profilaktycznych u zdrowych osobników, gdzie całość dowodów wskazuje w kierunku przeciwnym.

 
Od samego początku Gerson opracował swą terapię przeciwmigrenową i przeciwgruźliczą na podstawie prób na pacjentach. Teoria, jeśli w ogóle była, zajmowała tu niewiele miejsca. Jako kolejną niespodziankę odnotowano, iż chorzy na zapalenie stawów leczeni tą terapią z powodu gruźlicy zdrowieli także z zapalenia stawów. Terapia w jakiś sposób zapoczątkowuje głęboko idące zmiany w złożonych mechanizmach interakcyjnych organizmu, podwyższające ogólną odporność. Poprawiony układ immunologiczny działa następnie „na całego” i koryguje schorzenia takie jak rak czy stwardnienie rozsiane i przy okazji robi porządek z RZS, daje poprawę w chorobie Alzheimera, wyrównuje cukrzycę dorosłych i zapobiega zakrzepicy naczyń wieńcowych przez następny rok. Podejrzewamy, że poza leczeniem chorób terapia Gersona może znacznie wydłużyć przeciętną długość życia.

 
Gdy pytamy terapeutów gersonowskich, jak ta terapia działa, nie wiedzą. Gdy spytamy o to przeciętnego przedstawiciela nauk medycznych czy biologicznych - większość nawet o niej nie słyszała. Byłoby to śmieszne, gdyby nie było tak poważne. Oto terapia którą, mimo jej znacznych stron ujemnych, jesteśmy w stanie wyleczyć niektóre z najbardziej nieuleczalnych stanów chorobowych znanych w medycynie. A zwykli ludzie, z których wielu zginie na raka, oraz osoby odpowiedzialne za ich opiekę medyczną, które same też nie posiadają immunitetu od zachorowań, nigdy o niej nie słyszeli! Przywódcy polityczni krajów rozwiniętych są bezradni wobec rosnących kosztów opieki medycznej. Jednak podobnie pozostają w nieświadomości co do pocieszającej informacji, że znacznie taniej jest wyzdrowieć z raka na terapii Gersona, niż umrzeć na raka na leczeniu ortodoksyjnym.

 
Jeśli już wskazywać winowajcę, jest nim popularna prasa naukowa. Kiedy to ostatnio widzieliśmy wzmiankę o terapii Gersona i raku w czasopismach popularno-naukowych lub w magazynach niedzielnych... czy nawet w poważnym czasopiśmie naukowym lub medycznym? Autorzy sądzą, że dawno już pora na naukową dyskusję na temat mechanizmów terapii Gersona.

 
Terapia Gersona jest uciążliwa. To prawda, że znaczna liczba osób rzuciwszy okiem na plan terapii rezygnuje z niej przed rozpoczęciem. Jest to tak trudne w pierwszym zetknięciu się z dietą. Dla pacjenta bez pomocy, jedno tylko zorganizowanie dostaw składników właściwej jakości, właściwego typu wyciskarki do soków i żądanych medykamentów może być koszmarem. Do tego dochodzi autentyczny wysiłek fizyczny i moralny wykonania wszystkich punktów schematu terapii. To, że istnieje znaczna liczba wyleczeń z ciężkich stanów nowotworowych i innych, jest samo w sobie pięknym świadectwem prawdziwej siły tej metody. Nie mamy wątpliwości, iż organizacja klinik gersonowskich w każdym z krajów rozwiniętych szybko zaowocowałyby znacznym spadkiem śmiertelności i chorobowości na raka. Oszczędności tylko w budżecie publicznej ochrony zdrowia w Wielkiej Brytanii byłyby olbrzymie.

 
Rozwojowi terapii Gersona bardzo w przeszłości zaszkodziła tendencja wyznawców do traktowania wszystkiego, co Gerson napisał, jako święte pisma. Tymczasem Gerson nigdy nie miał ustalonej i niezmiennej doktryny roboczej. Opracował bardzo skuteczną terapię. Wiele z jego idei było zasadniczo poprawnych. Jednakże, choć błyskotliwy, był dzieckiem swego czasu i więźniem okoliczności. Obecnie rozporządzamy mnóstwem materiału teoretycznego i praktycznego, który dla niego był niedostępny. Istnieje bardzo realna możliwość, iż wprowadzając niektóre z tych osiągnięć uda się nam bardzo znacznie poprawić i tak już wybitne rezultaty tej terapii. A więc terapia Gersona nie jest jedyną ścieżką prowadzącą na szczyt terapii antynowotworowej.

 
Współczesną, i w naszej opinii niesłychanie komplementarną w stosunku do terapii Gersona jest bardzo dobrze wypróbowana konstrukcja teoretyczna - i praktyczna - znana jako teoria trofoblastyczna. Niestety Gerson przyjął model komórki nowotworowej zaproponowany przez Warburga. Wydaje się, że błąd ten stanął na przeszkodzie rozwoju jego własnej teorii i praktyki. Gdyby przyjął teorię rywalizującą, i towarzyszącą jej praktykę, mógł był

 
(i) posiadać pełniejsze zrozumienie natury tego, co określał mianem "kryzysu ozdrowieńczego";

 
(ii) uniknąć bardziej nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów tych kryzysów;

 
(iii) znacznie skrócić czas doprowadzenia do wystąpienia pierwszego kryzysu;

 
(iv) znacznie poprawić odsetek odpowiedzi na leczenie u pacjentów w najcięższych stanach;

 
(v) zaoferować deskę ratunku pacjentów przerażonych perspektywą osiemnastomiesięcznej konieczności rygorystycznego stosowania się do zasad terapii.

 
Jesteśmy pewni, że terapia enzymatyczna i inne praktyczne zastosowania teorii trofoblastycznej Bearda mogą ze względów tak teoretycznych, jak i praktycznych być z sukcesem i korzyścią skojarzone z terapią Gersona. Zadziwiające, że Gerson przez większość czasu ocierał się o granice takich praktycznych zastosowań koncepcji Bearda, jeśli już nie teorii. Rozważmy poniższe fragmenty jego książki, zawierające dosłowne cytaty:

 
(a) Spadek poziomu trypsyny i lipazy we krwi. W przypadkach terminalnych enzymy te były "prawie nieobecne. Łagodne przypadki miały przynajmniej trochę trypsyny i lipazy".

 
(b) "Pożywienie wchłaniane jest w przewodzie pokarmowym, lecz niekiedy przewód pokarmowy traci zdolność strawienia rozłożenia go z jednego etapu pośredniego w następny." Gerson uważał, że pacjenci nowotworowi mają "upośledzoną przemianę białek zwierzęcych" (co pokrywa się z teorią trofoblastyczną) i podawał "enzymy utleniające" na wątrobę. Mimo swej (zainspirowanej przez Warburga) nadmiernej koncentracji na enzymach utleniających i własnej (terapeutycznie usprawiedliwionej) nadmiernej koncentracji na wątrobie, pewne jest że wiele z enzymów, jakie aplikował Gerson drogą dużego spożycia świeżo wyciskanych soków, musiały być proteazami i że podawano je w okresie, gdy białko z diety było rygorystycznie wykluczone.

 
(c) Gerson stwierdził, że "leczenie wątroby dawało bardzo korzystne wyniki w zatruciu ciążowym". (Dokonano szeregu ważnych obserwacji w zatruciu ciążowym świadczących na korzyść teorii trofoblastycznej. Dobrze się zazębiają z obserwacjami Gersona).

 
(d) Gerson wydawał się być dobrze świadomym, iż w cukrzycy pogorszone jest zarówno insulinowa, jak i nieinsulinowa funkcja trzustki. Stwierdził, że u pacjentów nowotworowych poziom niektórych enzymów trzustkowych jest znacznie obniżony. Zauważył też, iż wydaje się mieć miejsce ogólne przesunięcie pH płynów ciała w kierunku zasadowym. Mamy wrażenie, iż został całkowicie wprowadzony w błąd niewłaściwą informacją z zewnątrz, tak że zignorował zarówno teorię enzymów trzustkowych jak i zastosowania praktyczne, co stanowi jedną z wielkich szans straconych za jego życia.

 
(e) Gerson i jego zwolennicy stwierdzili na podstawie obserwacji, że soki, o które tak dbali szybko utracą wiele ze swej skuteczności klinicznej, jeśli nie zostaną spożyte bezpośrednio po przygotowaniu. Myślimy, iż jest prawie pewne, że soki są czynne enzymatycznie i jednym z powodów skuteczności soku z trawy pszenicy jest wyższe stężenie enzymów we wszelkiego rodzaju kiełkach. Hipoteza brzmi, iż większość z nich to najzupełniej normalne enzymy z równie normalną funkcją rozszczepiania i syntezy, które, gdy spożyte natychmiast, uzupełniają normalną czynność enzymów trzustkowych, kinaz jelitowych i osoczowych i bez wątpienia wielu innych. Może być błędne przypisywanie całości działania leczniczego samym enzymom. Analiza porównawcza soków wyciśniętych zalecaną metodą w porównaniu z sokami przygotowanymi na zwykłej kuchennej sokowirówce - co z całą pewnością nie jest zalecane - wykazuje wielkie różnice w zawartości soli mineralnych. Soki przygotowane w sokowirówkach okazują się porównywalnie zubożone.

 
W tym miejscu dodamy uwagę na przyszłość. Osoby starsze, u których przypadkiem (a może nie) współistnieje zaćma starcza, leczone z powodzeniem z powodu raka terapią Gersona, doświadczyły równoczesnej niewyjaśnionej poprawy ostrości wzroku. Zasugerujmy w tym momencie, że wysoce pobudzony układ odpornościowy zdaje się wytwarzać, przynajmniej w sytuacji choroby nowotworowej, czynnik lub czynniki zdolne odwrócić zaćmę starczą. Musieliśmy umieścić te wszystkie punkty, by zasygnalizować o powiązaniach, które staną się jasne w rozdziale o teorii trofoblastycznej. Teoria ta zawiera zasób informacji który, jak sądzimy, zadziwiająco dopełnia dzieło Gersona. Między sobą mówimy, że Gerson i Beard "pasują do siebie dwie połówki rozerwanej kartki".

 
Obserwując bieg wypadków zastanawiamy się, co było tragiczniejszym efektem blokady informacyjnej na temat Gersona i jego dzieła... niekończący się rząd grobów wypełnionych ofiarami raka czy też katastrofalna utrata naukowej szansy.

 
Najpowszechniejszą reakcją po pierwszym zapoznaniu się jest jawne niedowiarstwo. Bo albo jest to po prostu zbyt piękne, by było prawdziwe... mnóstwo kłamstw i hokus-pokus... albo coś zostało straszliwie i dla wielu z tragicznym skutkiem przeoczone. Później przychodzą pytania...

 
"Czy to jest wszystko co jest... żeby wyleczyć raka?"

 
"Jak taki prosty zestaw raczej ludowych, staromodnych środków może być skuteczny na szereg chorób, skutecznie opierających się największym i najkosztowniejszym usiłowaniom współczesnej medycyny?"

 
"Jak świeże soki i lewatywy z kawy zwyciężają rozsiew komórek rakowych, szerzący się jak pożar, gdy najnowszy lek okazał się być fatalną porażką?"

 
Odpowiedź okazuje się prosta. Soki i lewatywy nie niszczą komórek nowotworowych. Dokonują tego przywrócone procesy naturalne. Na początku nam obu się wydawało, że jest to zbyt proste, by było prawdziwe; jednak im bardziej zagłębialiśmy się w temat, zastanawialiśmy się i stwierdzali powiązania między różnymi zjawiskami, tym bardziej zniuansowane okazywało się to wszystko.

 
Dalece od aplikowania prostackich środków, a raczej przez stosowanie tak zwanych prostych środków, terapeuta gersonowski lub pacjent leczący się na własną rękę de facto prowadzi bardzo złożony proces biochemiczny. Nie jest konieczne rozumienie tego wszystkiego, jednakże najściślejsze zachowywanie zakazów odnoszących się do potraw, substancji i przedmiotów jest sprawą absolutnie życiową. Nic dziwnego że Gerson miał niekończące się problemy z lekarzami, próbującymi w dobrej intencji poprawić jego terapię. Jest to wysoce złożona chemioterapia w pełnym znaczeniu tego słowa; lecz chemioterapia stosująca odczynniki naturalne w miejsce skrajnie toksycznych stosowanych typowo w leczeniu ortodoksyjnym.

 
Konkluzja: Istnieje kilka odmian będących aktualnie w trakcie prób. Jednak obecnie metoda podstawowa funkcjonuje dobrze i morał brzmi... Nie majstrować z tą terapią na podstawie ignorancji.

 
Rozbrajający pozór prostoty jest zwodniczy; pewne, że Matka Natura jest o wiele bardziej wyrafinowana od najlepszego lekarza.

 
 
Rozdział II: Terapia enzymatyczna
ŁOŻYSKO I GUZ, ... dwie strony tego samego medalu?
 
Od pierwszej dekady XX wieku istniała trofoblastyczna teoria komórki nowotworowej opracowana przez Bearda, wystarczająco kompletna, by wskazać drogę zarówno dla pacjenta z nowotworem, jak i dla terapeuty.

 
Od drugiej dekady XX w. istniała już efektywna metoda leczenia oparta na tej teorii: terapia enzymatyczna - nietoksyczna, nieokaleczająca) i wysoce skuteczna.

 
To, że w trzecim dziesięcioleciu XX w. nie wydoskonalono i nie upowszechniono tej terapii, jest jedną z wielkich tajemnic współczesności. Gdyż ilość niepotrzebnych, bolesnych zgonów na raka poczynając od r. 1930 dalece przekracza całkowitą daninę śmierci w II wojnie światowej z holokaustem włącznie. Jasne, że teoria ta i wywodzące się z niej postępowanie lecznicze są nawet dziś warte najściślejszej uwagi.

 
John Beard, dr nauk przyrodniczych, był wówczas wykładowcą embriologii porównawczej na uniwersytecie w Edynburgu. Uproszczony zarys jego teorii wygląda następująco:

 
Rozważmy dojrzałą ludzką komórkę jajową, uwolnioną właśnie z pęcherzyka jajnikowego i zapłodnioną przez pojedynczy plemnik. Po zlaniu się tych dwóch gamet i rearanżacji chromosomów jądro zapłodnionego jaja (zygoty) zaczyna się dzielić na dwa sposoby. Jedną drogą powstaje identyczna komórka-córka, z której rozwinie się nowy osobnik. W obecności estrogenów drugą drogą wytwarza się bardzo odmienny typ szybko dzielących się komórek znanych jako trofoblasty (od greckiego słowa trophe, oznaczającego odżywianie). Gdy powstanie ich wystarczająco dużo, tworzą sferę, zniekształconą w jednym punkcie przez tarczkę zarodkową, a znaną jako blastocysta. Komórki te nie będą odgrywały bezpośredniej roli w rozwoju przyszłego osobnika. Ich długofalowym zadaniem jest utworzenie łożyska, utrzymując wewnątrz tarczkę zarodkową.

 
Wszystko to zachodzi w jajowodzie, i w tej postaci nowy organizm żywy pojawia się we właściwej jamie macicy. Mimo że jeszcze mały, jest oczywiście tkanką obcą, nie tkanką gospodarza. Jest jednak zaprogramowany, by aby przywarł, nadżerał, naciekał i pasożytował na ścianie macicy i po zagnieżdżeniu pozostawał do niej przyczepiony przez okres ciąży.

 
Tak więc w bardzo wczesnych stadiach ciąży najbardziej oczywistymi i koniecznymi funkcjami pewnej części komórek łożyska jest to, że muszą być w stanie szybko się dzielić i wzrastać, i muszą potrafić zagłębić się w żywe tkanki macicy matki, przyczepić się tam, przeżyć i wzrastać.

 
Komórki trofoblastu posiadają takie właściwości. Potrafią się przyczepiać, nadżerać i naciekać. Szybko się dzielą (wzrastają i replikują). W wyglądzie są niezróżnicowane. Podczas zagnieżdżenia naciekają wyściółkę macicy, tworząc dalej łożysko, które będzie odżywiać wzrastający płód przez dziewięć miesięcy, mimo wszelkich prób oporu układu immunologicznego matki.

 
Trofoblasty rozmieszczają się błyskawicznie. Gdy blastocysta dotknie wyściółki macicy, sfera komórek trofoblastu wydaje się zapadać, następnie przyczepia się bardzo mocno do wyściółki macicy, masa komórek zostaje jakby zamurowana w dołku, który wyżarła w ścianie macicy. Ten proces inwazyjny jest początkowym etapem wytwarzania łożyska ssaków. Stykające się trofoblasty mikroskopowo są wybitnie niezróżnicowane.

 
Organizm ludzki normalnie reaguje zapaleniem i opiera się wszelkim próbom zaatakowania lub naciekania go. Jednak gdy sfera komórek nowego osobnika zetknie się z macicą, rozpoczyna się nadżeranie żywej wyściółki macicznej matki. Komórki rzeczywiście naciekają jej tkankę tak szybko, jak tylko mogą się dzielić i tworzą mocno "przyczepioną" ciążę... wszystko to bez widocznych objawów oporu organizmu matki. Brak oporu może być bardziej pozorny niż rzeczywisty. Techniki zapłodnienia pozamacicznego (in vitro) i czułe testy ciążowe dały podstawę do podejrzeń, że większości blastocyst nie udaje się zagnieździć i że dalszej części nie udaje się utrzymać "przyczółka". Jest to zgodne z naszą główną tezą: nawet trofoblasty nie są całkowicie odporne.

 
W czasie gdy trofoblast dzieląc się i naciekając buduje łożysko, komórki tarczki zarodkowej również wzrastają w liczbie. Gdy będzie ich nieco ponad pięćset - tj. osiem pokoleń komórek - jedna z nich pójdzie inną drogą, na której stanie się przyszłym osobnikiem, i do podziałów doda różnicowanie, wchłaniając ostatecznie dzielące się wciąż komórki genetyczne. Te ostatnie powoli przemieszczają się w kierunku przyszłego miejsca narządów rozrodczych. Z tych z nich które dojdą do celu podróży powstaną komórki macierzyste, które staną się przyszłymi plemnikami lub jajami. Inne, lub ich potomstwo, pozostają rozproszone w tkankach, lecz w większych stężeniach wzdłuż określonych dróg migracji. Komórki te, "komórki naprawcze" mają być komórkami pluripotencjalnymi, ponieważ każda komórka niezróżnicowana, zawierając w sobie całą informację genetyczną zapłodnionej komórki jajowej, zdolna jest do wytworzenia każdego kolejnego wymaganego rodzaju komórki przez różnicowanie. Kluczowe jest zrozumienie, że te pluripotencjalne komórki naprawcze (PRC, pluripotential repair cells) zachowują olbrzymi potencjał wyjściowych komórek zygotycznych, i że przy odpowiednim pobudzeniu mogą być przez nie wytworzone trofoblasty.

 
W tym czasie, wracając do wyściółki macicy, trofoblasty poszerzają swój „przyczółek”, dążąc stale do rozrostu w kierunku najmniejszego oporu. Gdy embrion różnicuje się i rozwija, tak samo wzrasta wielkość łożyska. Gdy w omawianym okresie badany jest mocz gospodarza - matki, stwierdza się pojawienie i stały wzrost stężenia ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG).

 
Przez cały ten początkowy okres komórki trofoblastyczne stykają się z komórkami gospodarza, choć genetycznie są od nich całkiem odmienne. Przeżywają będąc w takim kontakcie przez dłuższy czas i mimo procesów immunologicznych gospodarza nadal się rozmnażają, przywierają, nadżerają, naciekają i unaczyniają tkankę gospodarza.

 
Teraz zadajmy sobie najważniejsze pytanie. Jaki jest znany inny typ komórki, zachowującej się w agresywnie inwazyjny sposób mimo wszelkich prób odrzucenia czynionych przez układ immunologiczny?

 
Odpowiedź brzmi, oczywiście, komórka nowotworowa.

Ta szeroka i zdumiewająca koncepcja została wysunięta przez Johna Bearda w błysku natchnienia dosłownie przed mikroskopem. Beard, któremu było dobrze znane zachowanie się trofoblastu w badaniach embriologicznych, zrozumiał natychmiast znaczenie zaobserwowanego zachowania się jawnie złośliwych komórek nowotworowych w badaniu mikroskopowym. Podsumował to tymi słowami:

 
"One (komórki złośliwe) zachowują się tak jak trofoblasty!"

 
Bujanie trofoblastu trwa w sposób niekontrolowany wykładniczo aż do około 50 dnia ciąży u w przypadku zdrowej ciężarnej. Beard zauważył, że w tym momencie występuje nagłe, prawie dramatyczne wzięcie pod kontrolę jego wzorca wzrostu. Dotąd trofoblasty przedstawiały obraz inwazji hordy wysoce aktywnych komórek, wykorzystujących każdą możliwość ekspansji. Potem inwazja nagle się zatrzymuje, a komórki przybierają stacjonarny, defensywny model zachowania się.

 
Beard stwierdził już wcześniej, że to opanowanie niekontrolowanego wzrostu następuje po zmianach w trzustce płodu sygnalizujących rozpoczęcie przez nią produkcji wydzieliny enzymów proteolitycznych zwanej wówczas trypsyną. Wysunął więc hipotezę, że istnieje antagonizm między trypsyną a wydzielinami trofoblastu o charakterze enzymu antytrypsyny; antagonizm ten nazwał "trypsynowym". Jak przypuszczał, jest on powodem przestawienia trofoblastu z niepohamowanej ekspansji do stanu równowagi między nim a gospodarzem... niemal neutralizacji.

 
Nic dziwnego, że szybko pomyślał o proteazach jako możliwym środku leczenia raka. Opublikował swe wnioski w czasopiśmie "The Lancet" z lutego 1905 r.

 
Propozycja Bearda była w zasadzie prosta, lecz trudna do wykonania. Zaproponował, by "trypsynę i amylopsynę" - proteazy i amylazę - w stosunku wagowym 1/2,5 mieszać przy łóżku chorego i podawać tą samą strzykawką podskórną w powtarzanych dawkach, tak by "strawić i upłynnić" komórki nowotworowe. Trudno było jednak zdobyć enzymy, które byłyby zarówno czyste, jak i aktywne. Także trudno było zdecydować się odnośnie dawkowania. Instrukcje Bearda są całkiem jasne dziś po prawie 100 latach, nawet uwzględniając przestarzałą terminologię. Jednakże ówcześni lekarze konsultanci którzy w ogóle coś zauważyli, posiadając informację z drugiej ręki wkroczyli z metodą bez znajomości założeń teoretycznych, popełnili błędy... i ponieśli klęskę. I tak ich niepowodzenia zapracowały na wątpliwą reputację tak zwanego „leczenia trypsyną”.

 
Ci nieliczni, którzy zadziałali w sposób właściwy, mieli wyniki. Chirurg wojskowy kpt. F. W. Lambrelle osiągnął "wyleczenie" u trzech spośród czterech pierwszych pacjentów, czwarty, który był pierwszym odnotowanym przypadkiem wstrzyknięcia doguzowego, zmarł na krwotok po masywnym oddzieleniu się masy guza od zdrowej tkanki.

 
Beard wskazał w swym wykładzie inauguracyjnym, że skuteczne leczenie "trypsyną" (enzymami proteolitycznymi) zabije komórki nowotworowe z uwolnieniem czynników "antytrypsynowych" (hCG), wywołujących objawy rzucawkowe (zatrucie wątroby i nerek) o wzrastającym nasileniu (poranne nudności, niepowściągliwe wymioty ciężarnych, stan przedrzucawkowy, rzucawka i śmierć w śpiączce). Objawy te usuwa amylaza - skuteczny antagonista hCG. Beard sądził, że komórki nowotworowe powstają z rozproszonych komórek zarodkowych (pluripotencjalnych naprawczych), a nie z już zróżnicowanej tkanki, oraz że z powodu presji immunologicznej są one zamaskowane przez tkankę somatyczną jako trofoblasty z późnej ciąży.

 
Monoterapia trypsyną w wykonaniu niekompetentnych lekarzy doprowadziła do licznych tragedii. Wśród głośnych kontrowersji wybuchła następnie I wojna światowa i całkowicie zaprzestano dokładnego badania problemu na pół dekady. W momencie zawieszenia broni o całej sprawie zdążono już zapomnieć, a rozwój nowej "cudownej" radioterapii i farmaceutyków odciągnął świat lekarski od enzymów. Nowoczesne i ostatecznie mniej owocne mody przyciągnęły uwagę medyków.

 
Jeżeli pomyślimy, że terapia działała w rękach dra Lambrelle i innych, to dziś działałaby znacznie lepiej. Rzeczywiście była (i jest) tak prosta, że może być wykonana w gabinecie zabiegowym lekarza rodzinnego. (Por. jednak uwagę przy końcu części II). Jednakże teoria trofoblastyczna i jej terapia znikła bez śladu nawet w kraju pochodzenia. Niemniej nie wszędzie jednocześnie została całkowicie zapomniana. Pałeczkę przejęły środowiska uniwersyteckie w Niemczech. Wykonano tam szereg badań (nigdy nie było ich wiele na raz), zwieńczeniem których stało się opracowanie współczesnej terapeutycznej mieszaniny enzymów o nieporównywalnej użyteczności... Wobe-Mugos. Ale o tym później.

 
Na tym etapie możemy zacytować następujące ważne stwierdzenie:

 
W rosnącym guzie, jeżeli wydzielanie inhibitorów proteaz (minus straty) do krwiobiegu przekracza podaż proteaz trzustkowych, wówczas stężenie inhibitorów ma tendencję wzrostową, ułatwiając w ten sposób rozrost i przerzuty.

 
Przeciwnie:

Jeśli podaż enzymów trzustkowych do krwiobiegu z suplementacją włącznie przewyższa produkcję inhibitorów enzymów proteolitycznych przez guz, wówczas stężenie inhibitorów po jakimś czasie spadnie na tyle, że guz ulegnie przywróconemu procesowi zapalnemu i erozji z towarzyszącym uwolnieniem hCG.

 
Ten progowy poziom inhibitora (znany pod nazwą progu Krebsa jako wynik pracy jego zespołu w tej dziedzinie) wyjaśnia, dlaczego małe dawki proteaz niezmiennie nie dają zauważalnych efektów w nowotworach. Wielokrotnie to sprawdziliśmy w praktyce, podając początkowo 30 tabletek Pancrex Forte dziennie, a następnie zwiększając dzienną dawkę w odstępach pięciodniowych. Toksyczne objawy pojawiającego się po jakimś czasie kryzysu typu gersonowskiego były zwalczane amylazą i sposobami zalecanymi przez Gersona, podczas gdy Pancrex przejściowo był odstawiany. Interesujące, że objawy te, które tak często obserwowaliśmy, pokrywają się z odnotowanymi w 1911 r. przez Bearda.

 
Inną ważną postacią w tej części był lekarz. dr Shiveley. Był zainteresowany opracowaniem oryginalnej techniki enzymatycznej w świetle ulepszonej technologii wytwarzania enzymów i pełniejszej wiedzy. Istotną informacją z książki Bearda był czas, jaki upływał od rozpoczęcia leczenia do upłynnienia się guza. Okres ten mógł rozciągać się do tygodni, a nawet miesięcy. Shiveley, używając tylko trypsyny, chymotrypsyny i alfa- oraz beta-amylazy, osiągnął czasy odpowiedzi trochę szybsze niż dotąd rejestrowano, mimo stosowania enzymów lepszej jakości. Wówczas uzyskał on inne enzymy, rodzaju takiego, jaki występował natywnie w krwiobiegu. Dodając je do terapii, lecz nie zmniejszając początkowych ilości, osiągnął pewne skrócenie czasu odpowiedzi. Pobudzony tym, zwiększał jeszcze bardziej spektrum swego "koktajlu enzymatycznego", uzyskując szybszą odpowiedź.

 
Shiveley ostatecznie doprowadził swą terapię do stadium kombinacji trzynastu enzymów. Większość była podawana pozajelitowo, niektóre doustnie. Do tego czasu leczył prawie dwustu pacjentów nowotworowych bez skutków negatywnych, a zwykle z korzyścią dla chorych. W tym momencie jednak zabroniono mu leczyć pacjentów, póki nie przeprowadzi szeregu obszernych badań na zwierzętach według uzgodnionych protokołów i nie dostarczy wyników w pięciu egzemplarzach.

 
Shiveley umarł załamany, wierząc że był w przededniu przełomu, który by położył kres nowotworom jako stanowi zagrożenia życia.

 
Dzieło jego pozastawia pewne interesujące wskazówki:

(i) Używał kombinacji enzymów, podając je drogami nigdy wcześniej nie stosowanymi w leczeniu raka.

 
(ii) Wykazał, iż proces leczenia można przyspieszyć i uczynić go bardziej efektywnym drogą podejścia "szerokospektralnego".

 
Po naszej stronie Atlantyku, jak wspomnieliśmy wcześniej, terapią enzymatyczną metodycznie zajęli się uczeni niemieccy. Rozpoczęli od oryginalnego spostrzeżenia, iż surowica krwi od zdrowego pacjenta może zabić lub strawić hodowle komórek nowotworowych, podczas gdy surowica od chorego na nowotwór - nie. Rozciągnęli to na równie sensowne spostrzeżenie, że jeśli doda się surowicę od chorego do surowicy od zdrowego, to "chora" surowica może zahamować przeciwnowotworowe działanie "zdrowej". Doświadczenia te efektownie wykazały istnienie czynnych inhibitorów odporności w raku.

 
Wykonali również pracę zapoczątkowaną przez Bearda, eksperymentując z wpływem enzymów na wzrost hodowli komórek rakowych. Wybrano ostatecznie tylko najbardziej rakobójcze składniki.

 
Po piętnastu latach badań uzyskano produktem końcowy - jest mający wszechstronne zastosowanie, nieszkodliwy preparat przeciwnowotworowy (w ocenie autorów najlepszy) wytwarzany i dostępny dzisiaj. Wyrabiana w Niemczech przez MUGOS GmbH seria preparatów Wobe-Mugos TM jest dostępna w odpowiednich postaciach do podawania doustnego i we wlewach doodbytniczych. Występuje również postać do wstrzyknięć w podwójnych opakowaniach do wstrzyknięć domięśniowych, dożylnych i doguzowych, co jest szczególnie warte wzmianki w guzach piersi. Może być podawany do jam ciała, jak jama opłucnej, otrzewnej oraz do pęcherza moczowego celem zwalczania zarówno guzów jak i rozsiewów nowotworowych ze znacznym efektem. Jest on również podawany jako Klistiertabletten... wysoce rozpuszczalne tabletki mieszczące się w korpusie strzykawki do mikrowlewek.

 
Oba opublikowane prace doświadczonych użytkowników i literatura producenta podkreśla to, co jest prawdopodobnie najważniejszą zasadą terapii enzymatycznej w ogóle. Jest nią, iż najpewniejszą drogą do niepowodzenia w terapii enzymatycznej, niezależnie od drogi podawania, jest zbyt niska dawka. (Koncepcja progu Krebsa innymi słowami). Jeśli dawka skuteczna we krwi nie wystarcza do usunięcia w ciągu 24 godzin więcej niż 24-godzinnej produkcji rakowych czynników ochronnych, to sukces nie jest możliwy. Rzeczywiście, terapeuta marnuje pieniądze pacjenta, jego czas i w ostatecznym rachunku życie.

 
Jak widać terapia enzymatyczna nie jest jakąś tajemniczą nowością. Istniała już od dawna, zwłaszcza w prymitywnej, lecz wysoce efektywnej formie praktykowanej przez Bearda i współpracowników. Nie jest w najmniejszym stopniu anachronizmem. Za czasów Bearda w użyciu były tylko cztery enzymy: trypsyna, chymotrypsyna, alfa- i beta-amylaza, jednak terapia działała podobnie, w kilku ważnych dziedzinach i w krótkim czasie, jak wczesna terapia Gersona.

 
Gdyby właściwie kontynuowano rozpoczętą pracę Bearda i wsp., w latach 1920-tych technologia wytwarzania enzymów poprawiłaby się, tak samo jak znajomość udoskonalonej i bardziej szczegółowej teorii trofoblastycznej wśród lekarzy. Z jednym i drugim, plus doświadczenie praktyczne i know-how, do 1930 r. rak zostałby zepchnięty do grupy chorób drugo- lub trzeciorzędnych, z okazjonalnymi zejściami śmiertelnymi.

 
Samo już podawanie enzymów o poprawionej jakości w terapii wczesnego raka odwróciłoby ogólny trend w statystyce chorobowości. Dziś natychmiastowe zastosowanie wyżej naszkicowanych technik w rakach sutka, szyjki macicy, pęcherza moczowego i jelita grubego zaraz po ich wykryciu, zmniejszyłoby w ciągu trzech miesięcy dzisiejszy odsetek śmiertelności w zadziwiającym stopniu.

 
 
 
Przypisek o antyneoplastonach
 
Wstawienie tego materiału w tym miejscu podyktowane jest analogią, jaką można prześledzić między tą grupą substancji przeciwnowotworowych a takimi substancjami jak czynnik martwicy nowotworów (TNF - tumor necrosis factor) alfa - substancja generowana przez interakcję proteaz trzustkowych i fagocytów we krwi. Odkryte pierwotnie przez Burzyńskiego w latach 1960-tych, wydają się być grupą związków - ogólnie peptydów i normalnie występujących w organizmie, które działają równolegle z układem immunologicznym, przeprogramowując zbłąkane komórki i przywracając ich normalne działanie, nie tak jak wyżej wspomniany metabolit (TNF), który je tylko wybija.

 
Odkładając na później szerszy komentarz musimy podkreślić, iż:

 
(i) Chorzy nowotworowi mają niskie poziomy neoplastonów w porównaniu z osobnikami zdrowymi - spostrzeżenie znajomo dla nas brzmiące!

 
(ii) Podawanie antyneoplastonów - zarówno występujących naturalnie jak i syntetycznych - daje średnioterminowo w efekcie znaczne zmniejszenie aktywności i masy guza.

 
(iii) Nie zauważono szkodliwych skutków ubocznych.

 
(iv) Ich istnienie da się pogodzić z pracami Bearda, jak również z obserwacjami Gersona.

 
Rozdział IV: Amygdalina albo letryl (Laetrile)
 
Substancję tę, która wywołała tyle kontrowersji, omawiamy w oparciu o własne szerokie doświadczenie.

 
Amygdalina, znana szerzej pod nazwą letrylu (laetrile), jest najbardziej nadużywanym, nieprawidłowo stosowanym i źle rozumianym środkiem w historii leczenia raka. W naszej opinii kojarzy ona bardzo silne i szybkie działanie rakobójcze z toksycznością tak niską, że do pominięcia. Bywała gdzieniegdzie wychwalana jako cudowny lek; jest to nieco przesadzone. Przez innych bywała potępiana jako bezwartościowy znachorski środek, ponieważ albo byli to ludzie wprowadzeni autentycznie w błąd, albo byli to bezczelni wyrachowani kłamcy. Poza naszym choć sporym doświadczeniem własnym my, autorzy, mieliśmy znaczne trudności z wyselekcjonowaniem konkretnej, nieuprzedzonej informacji na ten temat.

 
Z jednej strony mamy stronnictwo pro-letrylistów. Jego członkowie mają za sobą przynajmniej część prawdy, generalnie mają też trochę bezpośredniego doświadczenia w sprawie.

 
Stronnictwo opozycyjne to anty-letryliści. Zaliczają się do nich oficjalne amerykańskie instytucje medyczne.

 
W ich stanowisku, ogólnie błędnym, jest ziarno prawdy. Niestety wiele z materiału do użytku terapeutycznego okazywało się w przeszłości przy łóżku chorego bezużyteczne. Jest do w dużym stopniu sprawa złej kontroli jakości, niewłaściwego pakowania i w przypadku większości terapeutów zupełny brak informacji. W rezultacie terapeuci stosują amygdalinę-letryl w sposób bardzo daleki od optymalnego. Jest tu uderzająca analogia z wczesnym okresem terapii enzymatycznej. Wskazuje ona, że choć historia dokładnie się nie powtarza, to ludzie z pewnością owszem.

 
Amygdalina, albo chemicznie l-mandelonitrylo-beta-glukozo-6-beta-glukozyd, znana jest lepiej pod nazwą laetrile - letryl. Występuje powszechnie w przyrodzie, głównie w jarzynach. Jeśli ktoś kiedyś przegryzł nasiono jabłka, lub próbował nasturcji o przenikliwym zapachu, to przyjął niewielką dawkę.

 
Przypomina witaminę B12, cyjanokobalaminę pod tym względem, że również w składzie cząsteczki ma grupę cyjanową. Jednak tu cyjanek zajmuje w cząsteczce centralne położenie, wciśnięty między inne, większe grupy. Ta głównie okoliczność warunkuje skrajnie niską toksyczność amygdaliny. Jej LD50 (dawka śmiertelna, która zabija 50% przyjmujących ją) przy podawaniu doustnym wynosi aż 34 gramy. Jest więc znacznie bezpieczniejsza doustnie niż taka np. aspiryna, choć trudno sobie wyobrazić kogoś łykającego sześćdziesiąt osiem tabletek półgramowych bez spowodowania wymiotów. LD50 przy podawaniu dożylnym, 315 g, jest nie do pomyślenia.

 
Cyfry te oznaczają realnie, że amygdalina/letryl jest naprawdę bardzo bezpieczna w każdej praktycznej dawce, zwłaszcza na drodze dożylnej.

 
Letryl ma o wiele wyższą toksyczność w komórce nowotworowej, gdyż jest tam enzymatycznie rozszczepiany, przy czym uwalnia się wewnątrzkomórkowo cyjanek i aldehyd benzoesowy, przez co zostaje śmiertelnie zaburzony metabolizm komórki.

 
Leczenie amygdaliną/letrylem bywa określane jako "leczenie naturalne", ale jest takie jedynie przy bardzo małych dawkach. Działa wówczas jako profilaktyczny czynnik dietetyczny, podobnie jak kilka miligramów kwasu askorbinowego działa zapobiegawczo przeciw szkorbutowi lub zastrzyki cyjanokobalaminy (B12) zwalczają niedokrwistość złośliwą. Zgodzimy się, że na takim poziomie dietetycznym nitrolizydy wywierają działanie profilaktyczne i mogą być nazwane witaminą. Jednak gdy podajemy dożylnie 15 gramów czystego aktywnego letrylu albo doustnie 50 g kwasu askorbinowego, toprowadzimy działania nie mające odpowiednika w naturze, choćby ze względu na wielkość dawki czy drogę podawania. W leczeniu nowotworów, gdy stosujemy witaminy i podobne czynniki naturalne w ten sposób i w tych dawkach, to prowadzimy chemioterapię przy pomocy substancji nietoksycznych. Nie czyni ona krzywdy i nie powoduje, że ktoś czuje się chory, tym niemniej jest to chemioterapia.

 
Fakt historyczny, iż toksyczna chemioterapia źle się kojarzy w opinii publicznej, nie jest dla nas powodem do nieposługiwania się tym słowem. Gdy lekarz austriacki podaje doguzowo mieszaninę enzymatyczną Wobe-Mugos chorej na raka sutka i jeszcze to wzmacnia masywnym podawaniem tego samego środka w mikrowlewkach, to stosuje środek leczniczy, którego pewne składniki nie są naturalne dla organizmu. Z pewnością także doprowadza je do miejsca działania środkami nienaturalnymi. Tylko ponieważ chora nie odczuwa nieprzyjemnych efektów ubocznych, i ponieważ guz zostaje zabity i upłynniony w celu usunięcia, i ponieważ chora odchodzi nieuszkodzona i w dobrym stanie by prowadzić normalne życie... wszystko to nie jest bardziej naturalne niż gdy lekarz brytyjski z nadzieją podaje analogicznej pacjentce tamoksyfen albo cyklofosfamid, lecz raczej z mniej pomyślnym wynikiem. Fakt, że ten pierwszy jest skuteczniejszy od drugiego w żaden sposób nie wpływa na naturalność w przeciwieństwie do nienaturalności. Wobe-Mugos może być nietoksyczny, skuteczny i tani, lecz wstrzykiwanie enzymu do wewnątrz guza, by został zabity i strawiony, a później odsysanie strawionej treści na pewno nie jest naturalne. Jest to z definicji chemioterapia na całą parę! Niech więc nie będzie zaciemniającego sprawę nonsensu "terapia witaminą B17". Później wspomnimy o stosowaniu letrylu w charakterze dodatku do diety. Wtedy i tylko wtedy będzie to prawdziwe leczenie witaminą B17.

 
Europa:

Amygdalina była odkrywana de facto dwa razy. Za pierwszym razem w 1830 r., gdy chemicy wyizolowali krystaliczną substancję z wyciągu z gorzkich migdałów, amygdalus prunus, skąd jej nazwa. Szybko stwierdzono, że substancja ma bardzo niską toksyczność, i w połowie lat 1840-tych były doniesienia w europejskich czasopismach medycznych na temat opanowania raka w przypadkach uznanych za beznadziejne drogą długotrwałego podawania tego środka. Istnieje więc długa - 160-letnia - historia amygdaliny jako nietoksycznego środka przeciwrakowego. Czy to nie dziwne, że przed 1953 r., kiedy to dwóch przestępczo nieuczciwych lekarzy w Kalifornii uznało za stosowne zdyskredytować amygdalinę/letryl, nigdy nie była podnoszona kwestia toksyczności? Aż do tego roku, i potem, nikt, w ogóle nikt nie stwierdził nic poza tym, że amygdalina jest skuteczna i nietoksyczna.

 
Ameryka Północna:

Wspomnieliśmy wcześniej E. T. Krebsa Jr. w związku z teorią trofoblastyczną. Zespół Krebsa wyizolował i zastosował lewoskrętny mandelonitryl, stąd nazwa handlowa lae-trile. Z ich najwcześniejszych pacjentów wszyscy, którzy nie zostali jatrogennie uszkodzeni w stopniu wykluczającym nadzieję wyzdrowienia, zostali przywróceni do dobrego zdrowia.

 
Tego rodzaju wiadomość trudno jest wyciszyć. Początek ruchu antyletrylowego datuje się więc z tego okresu, dokładnie od opublikowania raportu Californian Cancer Commission w Journal of the Californian Medical Society. Raport potępiał amygdalinę/letryl jako bezwartościowy i toksyczny środek znachorski. Dopiero po ponad dziesięciu latach wyszło ostatecznie na jaw, że raport był całkowicie sfabrykowany przez zaledwie dwóch członków komisji. Przesączyło się też do wiadomości publicznej, że gdy pisali ten materiał, nie mieli najmniejszego własnego doświadczenia ani wiedzy o substancji, o której jakoby donosili. Obaj mieli również silną motywację finansową, by opóźniać zatwierdzenie jakiejkolwiek nowej efektywnej terapii nowotworów.

 
Istnieją inne doniesienia z tego okresu, ciekawe, oparte na faktach i pisane przez uczciwych ludzi, którzy wiedzieli o czym mówią. Te wczesne doniesienia z USA na temat amygdaliny/letrylu mają pewne zalety. Po pierwsze datują się sprzed tej kontrowersji, to jest zanim jeszcze sprawa amygdaliny/letrylu stała się skandalem medyczno-politycznym pierwszej klasy. Po drugie, pochodzą z czasów, gdy cała amygdalina dostępna do celów leczniczych była przygotowana albo przez Krebsa Jr. w jego laboratorium albo pod jego nadzorem. Zapewniało to, że substancja była aktywna. Po trzecie, po przygotowaniu amygdalina/letryl w postaci białego krystalicznego proszku była butelkowana w szczelnych pojemnikach i rozpuszczana w roztworze izotonicznym dopiero przy łóżku chorego. Po czwarte, lekarze leczący należeli do niewielkiego kręgu, będącego w kontakcie z Krebsem i byli na bieżąco dobrze poinformowani przez niego.

 
Ze względu na powyższe okoliczności, które można podsumować jako danie aktywnej substancji w ręce aktywnych lekarzy, w owych dniach odsetek korzystnych reakcji na terapię był znacznie wyższy niż później. Nie było czymś niezwykłym podanie amygdaliny/letrylu dziesięciu pacjentom i uzyskanie dziesięciu pozytywnych odpowiedzi. Dwadzieścia pięć lat później, gdy niezmienną praktyką stało się pakowanie amygdaliny/letrylu do użytku terapeutycznego w postaci gotowego roztworu do wstrzyknięć, coś takiego już się nie zdarzało. Nawet gdy substancja była początkowo aktywna, często rozkładała się podczas przechowywania i była beznadziejnie nieaktywna w momencie wstrzykiwania pacjentowi. W owym czasie dobrze tego nie rozumiano, wynikiem czego był wysoki odsetek zgonów. Zgony te nie były z powodu toksyczności... były z powodu niedziałania środka.

 
Autorzy widzieli kilka razy takie nieszczęścia na własne oczy i mają bardzo krytyczny i podejrzliwy stosunek do próbek wypełnionych renomowanym leczniczym letrylem. Obaj skłaniamy się do poglądu, że wiele partii jakie przeszły przez kanały handlowe było nieczynnych chemicznie w chwili dotarcia do pacjenta. Autorzy nie pretendują na rozumienie całości sytuacji w owym czasie.

 
Sytuacja później uległa poprawie dzięki Robertowi W. Bradfordowi z USA, owocem badań którego stała się produkcja bardziej stabilnego roztworu amygdaliny/letrylu. Przywróciło to substancji zdolność rakobójczą wykazaną we wczesnych doświadczeniach. Było to wyjaśnienie szeroko rozpowszechnionych przypadków pacjentów, którzy mieli słabą reakcję na letryl od innych producentów, lub brak odpowiedzi w ogóle, a którzy po przejściu na nową "stabilizowaną" postać wykazali bardzo silną i pozytywną reakcję. Z tej okropnej historii wynika fundamentalny aksjomat:

 
Jeśli pacjent nie wykazuje ostrej odpowiedzi na parenteralną amygdalinę/letryl, podejrzewać złą jakość leku.

 
Dr Ettore Guidetti z wydziału medycznego uniwersytetu w Turynie interesował się rakobójczym działaniem amygdaliny/letrylu. Był z dala od głównego skupiska letrylistów w Kalifornii, i dlatego odcięty od większości działań. Jednak to samo dystansowało go od presji narastającej burzy polityczno-ekonomicznej, coraz bardziej zamącającej sprawę. Zdecydował zbadać teorię działania amygdaliny w komórce nowotworowej w sposób swoiście bezpośredni i pomysłowy, i włączył do grupy pacjentów przypadki terminalne, u których miał miejsce widoczny i dostępny z zewnątrz proces nowotworowy. Zastosował również amygdalinę/letryl przechowywaną w postaci sproszkowanej.

 
Wśród pacjenci były przypadki raka sutka z przerzutami do węzłów chłonnych pachowymi, gdzie doszło przebicia na powierzchnię skóry i powstania głębokich owrzodzeń, a także raki szyjki macicy i odbytnicy. Techniką jego było okładanie owrzodzeń kompresami z gazy, zamoczonymi w roztworze amygdaliny/letrylu. Zrakowaciałe szyjki macicy były leczone umieszczaniem w bezpośredniej styczności podobnie nasączonych tamponów z gazy.

 
Praca Guidettiego podsumowująca te badania wskazuje na kilka istotnych punktów:

 
(a) Amygdalina/letryl działa bardzo silnie miejscowo na guz. Działanie było "bardzo specyficzne i szybkie", w niektórych przypadkach pojawiające się w ciągu godzin lub dni.

 
(b) Działanie jest wprost proporcjonalne do stężenia amygdaliny/letrylu w miejscu guza.

 
(c) We wszystkich jego "powierzchownych" przypadkach produkty rozpadu guza mogły swobodnie wydostawać poza organizm, nie musząc po drodze przechodzić przez krwiobieg. Biorąc pod uwagę, że jednym z tych produktów jest hCG oraz że Guidetti nie przedsiębrał żadnych środków, by zneutralizować jej znaną hepato- i nefrotoksyczność, ten swobodny drenaż był prawdopodobnie bardzo szczęśliwym zbiegiem okoliczności.

 
Artykuł Guidettiego jest niewątpliwie jedną z kilku najważniejszych prac w historii onkologii. Na pewno jest najważniejszą w przedmiocie leczenia amygdaliną.

 
Istnieje również szereg rozproszonych lecz jednoznacznych przypadków chorobowych na poparcie pracy Guidettiego, jak dwa niepublikowane przypadki z doświadczenia autorów. Są one najlepszym dowodem, że najczęściej stosowana droga podawania - w injekcji dożylnej - jest straszliwie rozrzutna i nieefektywna, i że musiała stąd wyniknąć nie dająca się obliczyć liczba  niepotrzebnych i tragicznych zgonów. Co więcej były one do przewidzenia na drodze teoretycznej z praw chemii.

 
Droga podawania domięśniowego jest niekiedy uważana za substytut drogi dożylnej, gdy pomoc profesjonalna jest niedostępna. Jest to droga bardziej bolesna i dająca wolniejsze wchłanianie. Wskazywano, że przy tej metodzie nieuniknione są pewne straty do układu limfatycznego. Jednak niekoniecznie musi to być złe; jeśli terapeuta ma leczyć raka sutka z możliwym lub pewnym zajęciem węzłów chłonnych pachowych, wówczas amygdalina/letryl spływająca z tkanek piersi do pachowego układu chłonnego może być dodatkowo korzystna. Iniekcja dożylna jest najpowszechniejszą drogą podawania po drodze doustnej. Daje wyższe stężenie we krwi, lecz ma kilka wad. W przypadku wielu guzów miejsce wstrzyknięcia leży daleko od żądanego miejsca działania. Powoduje to znaczne obniżenie stężenia amygdaliny/letrylu. Widzieliśmy wcześniej, że istnieją dobre dowody doświadczalne, iż wysokie stężenia są bardziej skuteczne od niskich. Również jeśli amygdalina/letryl musi przejść przez tkanki o wysokim stężeniu beta-glukozydazy, jak wątroba, wtedy wiele z niej zostanie stracone po drodze. Łącząc rozcieńczenie, straty enzymatyczne i niską jakość amygdaliny/letrylu w przeszłości możemy zrozumieć, dlaczego w minionym okresie musiano zwiększać dawki. Wysoki dzisiejszy standard bezpośredniej perfuzji tętniczej mógłby, jak sądzimy, bardzo poprawić skuteczność podawania w iniekcji.

 
Sposób podawania amygdaliny/letrylu we wlewie doodbytniczym jest prosty. Nadto amygdalina, która minie ewentualny guz w jelicie grubym, przedostanie się bezpośrednio do wątroby drogą krążenia wrotnego i przez żyły odbytnicze. Normalnie wiele z niej zostanie wówczas rozłożone enzymatycznie i usunięte. Jednak istnieje dziwne zjawisko, na które trzeba zważać. Jeśli guz jelita grubego dał przerzuty do wątroby, wówczas guzy w wątrobie zostaną zaatakowane przez przedostałą się tam amygdalinę/letryl.

 
OSTRZEŻENIE: Reakcja często może być szybka i nader silna. Dlatego dawka początkowa powinna być mała, nie przekraczająca 250 mg. Jeśli brak szybkiej odpowiedzi, można ją stopniowo zwiększać.

 
 
Rozdział V: Zagubione środki
 
1. Szkorbut, przeziębienie i rak
 
Dokonane przez naocznych świadków opisy przypadków szkorbutu, jakie występowały podczas długich podróży morskich, są najlepszym obrazem choroby z niedoboru. Charakteryzuje się ona ogólnym uszkodzeniem tkanki łącznej ze skłonnością do lokalizacji w miejscach największego obciążenia. Wynikiem jej jest wyczerpanie, wylewy podskórne, obluźnienie i utrata zębów, cuchnący oddech, podatność na zakażenia i w końcu śmierć wskutek niewydolności nadnerczy, nerek i płuc.

 
Powszechne odczucie, że szkorbut jest wyłącznie chorobą marynarzy pokutuje po dziś dzień. Jest to całkowicie błędne. Faktem jest, że u każdego, kto żyje na diecie z niedoborem witaminy C i zostanie poddany wystarczająco dużemu wysiłkowi fizycznemu, rozwinie się jawny szkorbut. Najbardziej głośnym przypadkiem jest kapitan Scott z Royal Navy, który doprowadził swych wspaniałych polarników do śmierci w sto lat po dekrecie Admiralicji dotyczącym źródeł witaminy C - na diecie z sucharów i pemikanu połączonej z wysiłkiem ciągnięcia sań z ekwipunkiem po pokrywie lodowej. W narodzie jest przyjmowany za bohatera, który miał pecha. Co on naprawdę miał, to szkorbut!

 
Odkrywca witaminy C, Albert Szent-Gyorgi, uważał za niefortunne, że ma ona tak skuteczny efekt na szkorbut w tak małej dawce. Już on nie zgadzał się z poglądem ówczesnej ortodoksji, uważając, że widoczne stadia szkorbutu stanowią tylko jeden z etapów (bezpośrednio przedśmiertny) rozwoju choroby z niedoboru witaminy C. Także uznawał, że niewielka ilość witaminy C która okazywała się zaledwie wystarczająca, by uniknąć szkorbutu, nieprawdopodobne by stanowiła ilość w podaży wymaganą dla optymalnego zdrowia. Było to coś więcej niż różnica poglądów. Sam Szent-Gyorgi zaczął od przyjmowania jednego grama dziennie dopiero co odkrytej substancji, by w końcu zdobyć tytuł najstarszego pracującego naukowca na planecie.

 
Jest to dziwny lecz dobrze poświadczony fakt, że łatwiej jest włożyć komuś do głowy błędny pogląd - (dotyczy to także kobiet) - niż go później stamtąd usunąć. Jeśli zdarzy się, że ten sam błąd utkwi jednocześnie w kilku sąsiednich głowach, istnieje duże prawdopodobieństwo wzajemnego umacniania się w nim. A gdy odnosi się to do całej korporacji zawodowej, to wykorzenienie błędu wymaga olbrzymich wysiłków. Tak więc bez względu na fakt, że dane sprzeczne z oficjalnym dogmatem gromadziły się przez blisko sześćdziesiąt lat, błąd utrzymuje się.

 
Tylko nieliczne ssaki, z człowiekiem włącznie, nie potrafią same syntetyzować witaminy C. Są one więc jedynymi stworzeniami, u których w warunkach braku witaminy C rozwija się szkorbut. Wszystkie inne zwierzęta mające zdolność syntezowanie własnej witaminy C zużywają ją w ilościach bardzo dużych, porównując z oficjalną zalecaną dawką dzienną (RDA, Recommended Daily Allowance). Szczur wytwarza dzienną ilość do 4 gramów w dietetycznym równoważniku ludzkim. Prym wiodą kozy z ponad 10 g w równoważniku ludzkim.

 
Podczas gdy porównanie powyższe stanowi uderzający kontrast z przyjętymi zaleceniami dietetycznymi opartymi na niewystępowaniu szkorbutu, są jeszcze dwa istotne momenty:

 
(i) Uważa się, że wszystkie naczelne (małpy, małpy człekokształtne i człowiek itd.) pochodzą od wspólnego przodka. W warunkach obfitości kwasu askorbinowego pojawiła się mutacja, uniemożliwiająca jego syntezę z glukozy. Zmiana podaży, która następnie wystąpiła, faworyzowała ewolucyjną selekcję osobników z bardziej sprawnym mechanizmem zachowania tego związku w organizmie.

 
Dlatego wszystkie stworzenia niesyntetyzujące mają tendencję do zużytkowania kwasu askorbinowego bardziej efektywnie niż te, które zachowały mechanizm syntezy. Powyższe porównanie człowiek/zwierzę nie powinno więc być prowadzone na zasadzie jeden do jednego. Względna nierówność jest o wiele większa niż sugerują same cyfry.

 
(ii) Jeżeli poddamy szczura (stworzenie, które potrafi samo produkować) jakiejś sytuacji stresowej, będzie on opierał się lepiej, gdy otrzyma dodatkową witaminę C w diecie. Daje to jasną wskazówkę, że pogląd ortodoksyjny, utrzymujący że wszystko co na znaczenie to unikanie jawnego niedoboru, nie może być bardziej błędny. Mamy stworzenie, nie mogące zachorować na szkorbut, ponieważ wytwarza własną witaminę C, a szkorbut jest terminalnym stadium niedoboru. Niemniej stworzenie to wykazuje podwyższoną oporność na infekcje, gdy otrzymuje suplementowaną witaminę C! Stanowi to dla nas oczywistą wskazówkę, iż kwas askorbinowy ma inne funkcje poza zapobieganiem terminalnemu szkorbutowi. Więc obyśmy już więcej nie usłyszeli anachronicznych głupstw "wszystko, co potrzebuje organizm, to tyle i tyle miligramów dziennie, wszystko inne jest tracone". Jest to niemądra zaszłość z historii..

 
W 1970 r. wybitny chemik i laureat Nobla prof. Linus Pauling opublikował małą lecz wybuchową książeczkę "Witamina C a przeziębienie" ("Vitamin C and the Common Cold"). W książeczce tej podaje z wielką jasnością powody do sądzenia, że wit. C będzie miała bardzo silny efekt zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu przeziębienia i że wywiera działanie ochronne przeciw zapaleniu płuc, gorączce reumatycznej i innym chorobom zakaźnym.

 
Był to sygnał dla panów w białych fartuchach, by podnieść się na tylne nogi i zawrzasnąć wielkim głosem. (Ciekawe - autorzy nie pamiętają ani jednej pani doktor, która by przyłączyła się do chóru). Cechą wyróżniającą ich wszystkich było, iż nie czytali książeczki nazbyt dokładnie, jeśli w ogóle, i wszyscy przejawiali wybitną niechęć do poddania sprawy jakiemuś zbadaniu w praktyce. Jeśli byłaby to w razie prawdziwości z pewnością użyteczna terapia, to równie pewne, że najlepszą rzeczą dla owych panów byłoby poddać tezę uczciwemu sprawdzeniu. O dziwo nie uczynili tego.

 
Książeczka wywołała znaczne zainteresowanie przedmiotem zarówno opinii publicznej - gdzie wielu osób ją propagowało - i w społeczności naukowej, gdzie zorganizowano szereg badań. Bez wyjątku wsparły one pogląd Paulinga, wykazując, że wysoka podaż wit. C nie tylko wywiera silny wpływ profilaktyczny przeciwko przeziębieniom, lecz także infekcjom wirusowym, takim jak grypa, zapalenie wątroby, choroba Heinego-Medina i wirusowemu zapaleniu płuc, plus szeregu chorobm bakteryjnym. Przemawia to za jakimś mechanizmem inaktywacji wirusów, jak również za przeciwbakteryjnym pobudzeniem układu immunologicznego.

 
Tuż za tym nastąpiło odkrycie Constance Spittle i kolegów odnośnie zdolności kwasu askorbinowego do mobilizowania złogów cholesterolu z tętnic, co umożliwiało jego transport do wątroby. Doszła także wiadomość że wit. C odgrywa rolę w produkcji prostaglandyn plus w syntezie interferonów. Stało się oczywiste, że mechanizmy budowy kolagenu są jedynie małą częścią efektu ogólnego.

 
Obecnie istnieje obfitość dowodów, że niektóre związki chemiczne i witaminy mają szereg działań metabolicznych. Poddaje to w maksymalną wątpliwość twierdzenie, że jakieś inne biochemicznie czynne substancje mają jedno działanie, które jest bardzo swoiste, z jednoczesnym wykluczeniem wszystkich innych działań na tej podstawie. Gdy lekarze okrętowi podawali załogom sok cytrynowy dla zapobiegnięcia szkorbutowi, stosowali, nie wiedząc o tym, witaminę C. Gdy inni przyjmują dwa gramy na godzinę, by zwalczyć ciężkie przeziębienie, stosują tę samą biologicznie czynną substancję, lecz w roli antywirusowej. Nie ma to nic wspólnego ze szkorbutem. Jest to tylko koincydencja, że chodzi o ten sam związek chemiczny.

 
Poza efektem przeciwszkorbutowym jako witamina, wit. C ma kilka innych znanych funkcji; jeszcze więcej pozostaje do odkrycia:

 
(i) Odgrywa zasadniczą rolę w wytwarzaniu i naprawie kolagenu.

 
(ii) Jest antyoksydantem.

 
(iii) Bierze udział w syntezie prostaglandyny E1 (PGE1) i w inhibicji innych prostaglandyn. Ponieważ PGE1 ma udział w wytwarzaniu limfocytów i regulacji immunologicznej, a inne w mechanizmie zapalenia, ważność ich w szeregu sytuacji, w tym w przeciwstawianiu się naciekaniu nowotworowemu, staje się ewidentna.

 
(iv) Rezerwa askorbinianu ma zasadnicze znaczenie w funkcjonowaniu gruczołów nadnerczy.

 
(v) Poza udziałem PGE1 w wytwarzaniu limfocytów jest ona związana ze skuteczną fagocytozą, przypuszczalnie odpowiadając w części za większą odporność osobników z wysokim poziomem askorbinianu na infekcje bakteryjne.

 
(vi) Zaobserwowano efekt ochronny wysokich dawek askorbinianu w stosunku do wielu zakażeń wirusowych.

 
(vii) Askorbinian odgrywa rolę w produkcji interferonów.

 
(viii) Zwiększony pobór wit. C wzmaga produkcję immunoglobulin.

 
(ix) Wit. C bierze udział w szeregu funkcji metabolicznych które są w zasadzie enzymatyczne, często stwierdza się ją w roli koenzymu.

 
Z tych dziewięciu punktów co najmniej siedem ma bezpośrednie odniesienie do nowotworów.

 
Białaczka jest złośliwym namnażaniem się tkanek wytwarzających krwinki białe, czego wynikiem jest nadprodukcja komórek, z których wiele jest niedojrzałych. Pacjenci z ostrą białaczką wykazują często objawy podobne do szkorbutu z jednej przyczyny: oni rzeczywiście mają szkorbut. Rozwój białych krwinek wymaga askorbinianu nawet w warunkach normalnych. Złośliwa proliferacja zużywa oczywiście więcej. Leukocyty już po wyprodukowaniu mają dalsze zapotrzebowanie na askorbinian (patrz (v) powyżej). Ponadto rozpoznanie "białaczka" jest stresogenne, a stres także zużywa zasoby askorbinianu. Łącznym wynikiem tego wszystkiego jest, że w przypadkach ostrej białaczki rozwijają się samoistne wylewy podskórne, niedokrwistość, apatia i częste infekcje. Nic dziwnego, że wszystko to wygląda na szkorbut. To jest szkorbut!

 
W ostatnich dekadach było wiele głosów wskazujących na znaczne podobieństwo objawów między rakiem a szkorbutem. Istotnie, starsi patomorfolodzy którzy spotykali śmiertelne wypadki szkorbutu o wiele częściej niż dzisiaj, wskazują na nienormalną częstość, z jaką stwierdzano aktywny nowotwór w zwłokach pacjentów zmarłych na szkorbut.

 
Szkocki chirurg Ewan Cameron zauważył, że istnieją rzadkie lecz bardzo znamienne przypadki raka nerki, gdy amputowano chory narząd już po stwierdzeniu przerzutów do płuc i gdzie te przerzuty następnie zanikały, pozostawiając pacjenta wolnego od raka. Stwierdził on również, iż mimo że próbki krwi od pacjentów nowotworowych pobierane podczas resekcji ich guzów były gęste od komórek nowotworowych uwalnianych przez operację, nie kończyło się to niezmiennie przerzutami. Układ odpornościowy nawet w obecności nowotworu może wciąż pozostawać dalece efektywny. Cameron rozwinął z tego teorię, że rozsiew nowotworowy ułatwiany jest przez wydzielanie enzymu hialuronidazy przez komórkę nowotworową; z kolei hialuronidaza nadżera macierz polisacharydową między komórkami somatycznymi, umożliwiając pełzakowate naciekanie otaczających tkanek przez ekspansjonistyczne komórki rakowe. Jak wspomniano wcześniej, jest to sposób, którego także używa trofoblast ciążowy!

 
Cameron i Linus Pauling pracowali wspólnie nad tą teorią. Cameron stwierdził, że w terminalnych przypadkach raka znaczną korzyść osiąga się z podawania askorbinianu sodu i że korzyść ta bardzo zdecydowanie wzrasta z dawką. Niespodziewaną i znaczną korzyścią było wyraźne zmniejszenie bólów.

 
Zorganizowano szerokie badanie porównawcze, w którym niektórzy pacjenci nowotworowi otrzymywali witaminę C, a inni nie. Gdy porównano czasy przeżycia, wyniki zadziwiły nawet personel. Pierwszych sto przypadków, porównanych z tysiącem przypadków kontrolnych, wykazało znaczny wzrost czasu przeżycia. Gdy zmarł ostatni z pacjentów bez witaminy C, osiemnastu z pacjentów leczonych askorbinianem jeszcze żyło. Przeciętny czas przeżycia był u nich lepszy w stosunku ponad 4 do 1.

 
Pierwsza praca Camerona o tych badaniach wywołała coś w rodzaju sensacji. Trzeba ją porównać z dwoma tak zwanymi badaniami wykonanymi pod kierunkiem osławionego dra Charlesa Moertela w Mayo Clinic.

 
Moertel sfabrykował pierwsze badanie - mające sprawdzić skuteczność metody immunostymulacji - nasadzając grupę verum pacjentami, których układy odpornościowe były już zniszczone przez toksyczną chemioterapię. Następnie zafałszował drugie badanie, podając pacjentom askorbinian tylko przez dwa i pół miesiąca, lecz obserwując ich przez następne dwa lata. W publikowanych badaniach Camerona - które były skrupulatnie uczciwe - było już odkryte, że w przypadku pacjentów długotrwale leczonych odstawienie askorbinianu dawało niezmiennie fatalny efekt. Wiedząc o tym, Moertel wydał następnie kłamliwe oficjalne oświadczenie dla prasy, w którym obwieścił, że dowiedziono nieskuteczności leczenia askorbinianem, starannie skrywając fakt, że prawie na pewno spowodował śmierć kilku pacjentów przez to niegodziwe oszustwo medyczne. Zorganizowane następnie nagłośnienie tej sprawy także spowodowało śmierć kilku innych pacjentów, którzy szczęśliwie przeżywali na askorbinianie, a w wyniku tego publicznego kłamstwa odstawili go i w konsekwencji zginęli. Czytelnicy powinni także wiedzieć, że to kłamliwe doniesienie było skrywane przed Paulingiem i Cameronem przez zmowę ówczesnych redaktorów "The New England Journal of Medicine", którzy wzięli udział w oszustwie. Nic dziwnego, że Moertel nie chciał spotkać się na równych warunkach z prawdziwym naukowcem jak Pauling czy prawdziwym lekarzem jak Cameron.

 
Ponieważ obecnie wykazano, że terapia askorbinianem działa w nowotworach, możemy dodać do poprzedniej dziewięciopunktowej listy, że:

 
(x) Odgrywa rolę w hamowaniu działania hialuronidazy.

 
(xi) Odgrywa rolę w syntezie cholinesterazowego składnika dopełniacza, który bierze udział w znakowaniu immunologicznym wrogich bakterii i komórek.

 
(xii) Wcześniejsze przyjmowanie kwasu askorbinowego w wysokich dawkach powoduje, że pacjent szybko reaguje na terapię Gersona.

 
(xiii) Zaobserwowano bezpośredni efekt na hodowlę komórek nowotworowych (in vitro).

 
Podsumowując:

 
(1) Megadawki kwasu askorbinowego powyżej 10 g/dziennie mają korzystny wpływ w nowotworach terminalnych.

 
(2) W stanach nagłych może on być podawany dożylnie w dawkach do 45 g/dziennie w postaci askorbinianu sodu. (Dezaprobata dla tak wielkiej podaży sodu, datująca się od Gersona, jest, jak uważamy, zniwelowana możliwością śmiertelności krótkoterminowej bez tego środka.)

 
(3) Częstość występowania regresji guza jest większa niż odsetek przeżywalności długoterminowych, gdyż w niektórych przypadkach po początkowym pomyślnym wyniku guz nawraca.

 
Możemy też z uzasadnieniem przypuszczać, że

 
(4) Wiele z działania kwasu askorbinowego obejmuje układ odpornościowy. Działanie to stopniowo maleje w miarę wyczerpywania się zasobów. Należy więc lepiej stosować terapię kwasem askorbinowym zaraz po ustaleniu lub nawet przy podejrzeniu niepomyślnej diagnozy.

 
(5) Wydaje się, że silna odpowiedź na terapię zostaje wzmocniona przez energiczną suplementację elektrolitów i pierwiastków śladowych, szczególnie, potasu, orotanów cynku i magnezu.

 
Można tylko określić jako zadziwiające to, że mimo jak najbardziej pozytywnych wskazań z badań przeprowadzonych w naukowy sposób reakcja oficjalna była tak niewielka. Wymownie odzwierciedla to poziom doradztwa naukowego, jakim dysponuje Ministerstwo Zdrowia w Wielkiej Brytanii i w innych krajach, że nie narzucono intensywnych szerokich programów badawczych w tej materii. Rosnący spiralnie koszt technologii medycznej i wzrost populacji podatnej na raka postawił kreatorów polityki zdrowotnej pod wciąż rosnącą presją finansową. Nadzwyczaj dziwne, że środek, mogący uratować życie ludzkie i zaoszczędzić pieniędzy, umknął oficjalnej uwadze przez ostatnie dwadzieścia lat. Ktoś musi być winien.

 
Wzmianka o kosztach opieki zdrowotnej stosuje się też do profilaktyki raka. Ten krótki rozdział o leczeniu kwasem askorbinowym zadziwił nawet autorów, jak szerokie implikacje ma to dla każdej dziedziny medycyny. Od dawna uważaliśmy, że terapia askorbinianem ma rolę do odegrania w leczeniu nowotworów, lecz nieświadomi byliśmy wszystkich konsekwencji. Zostaliśmy z bardzo silnym poczuciem, że choć ważność terapii askorbinowej jest poza wszelką wątpliwością, pozostaje obszerna terra incognita oczekująca na energiczny program badawczy. Największym obszarem oczekującym na nas może okazać się profilaktyka, a nie leczenie. Są mocne poszlaki, że rosnący wciąż koszt społeczny w wymiarze finansowym, ból, inwalidztwo i śmierć z powodu raka, chorób sercowo-naczyniowych i infekcji wirusowych (włącznie z AIDS) mogą zostać obniżone do niewielkiego ułamka obecnego poziomu.

 
Mogłoby być to zrobione tylko wtedy, gdybyśmy potrafili określić dawkę dzienną, mogącą obniżyć częstość występowania raka o 90-95%. (Nie jest to nierealistyczne marzenie.) Każda próba eliminacji raka za pomocą jednej specyficznej metody prawdopodobnie podlegałaby prawu malejących nawrotów. Lepiej zapewne byłoby mieć na celu dziesięcio- lub dwudziestokrotne profilaktyczne zmniejszenie zachorowalności, a pozostałe przypadki leczyć następnie metodami opisanymi w tej książce.

 
Zajmijmy się więc sprawą ustalenia dziennej dawki askorbinianu, dającej optymalny poziom zabezpieczenia jak największej liczbie ludzi, utrzymując koszty i wysiłki na minimalnym poziomie. Choć pewne, że wymaga to szerokich prób klinicznych, wiadomo ogólnie że efektywność działania wzrasta razem z dawką, czyli kosztami. A więc dobre przybliżenie "na szybko" będzie też bardzo użyteczne. Nie ma potrzeby badania toksyczności; askorbinian znany jest jako jedna z najmniej toksycznych substancji. Podobnie nie jest konieczna podwójnie ślepa próba. Oceniamy efekt brutto, stosując duże dawki. Podwójnie ślepa próba nie jest bardziej potrzebna niż niegdyś, gdy wprowadzano, powiedzmy, znieczulenie lub aseptykę chirurgiczną. Wyniki niestosowanie jednego lub drugiego były oczywiste. Tak jest i w obecnym przypadku. Dramatyczne odpowiedzi na leczenie nie wymagają takich subtelności w ocenie.

 
Czego potrzeba, to dużej liczby pacjentów biorących udział w badaniu, i to pacjentów z grup najwyższego ryzyka. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą przewidzieć wskaźniki śmiertelności dla poszczególnych kategorii populacyjnych, pod warunkiem wielkich liczb. Mając wystarczająco dużą populację podstawową, na której będą stosowane badane metody, możliwe jest zaplanowanie pięcioletniego badania, w którym użyteczne istniejące trendy ujawniłyby się już w pierwszym roku, a prognozy istotne statystycznie - w końcu okresu pięcioletniego. Od odnośnych polityków wymagane jest obecnie wywarcie bezwzględnego i przytłaczającego nacisku, jaki dyktują imperatywy polityczno-ekonomiczne. Muszą oni usunąć każdego, kto będzie próbował grać na zwłokę. Będzie to miarą ich autorytetu.

 
Opierając się na dostępnych danych i sporym doświadczeniu autorzy szacują, że dzienne spożycie od 10 - 14 g witaminy C zmniejszyłoby ryzyko zachorowalności na raka u ludzi do poniżej 1 do 100. Nawet znacznie mniejsze dawki byłyby dużo lepsze niż nic.

 
 
2. Szczepionki
 
Leczenie nowotworów oparte na szczepionkach jest obecnie badane bardzo szczegółowo. Jednak była to bardzo skuteczna terapia przez ponad sześćdziesiąt lat; bardziej skuteczna niż radioterapia, która pochłonęła znaczne środki na sprzęt, i o wiele bardziej skuteczna niż toksyczna chemioterapia, która jak się okazało prowadzi do fatalnego końca. Są mocne poszlaki, że znaczny stopień odporności na raka mógłby zostać natychmiast wywołany leczeniem szczepionkami.

 
Pierwszym znanym pionierem stosującym techniki pasteurowskie w nowotworach był Coley, chirurg nowojorski. Zaobserwował on, że większość przypadków mięsaka uda leczonych standardową metodą szybkiej wysokiej amputacji ginął prawie tak samo szybko z powodu przerzutów do płuc. Średni czas przeżycia wynosił 8 miesięcy. Wnioskując, że amputacja w tym stanie nie ma sensu, podjął on dalsze badania. Stwierdził, że niewielka mniejszość która przeżyła długoterminowo, była w większości tą samą mniejszością, jaka zapadła na zakażenie pooperacyjne lub inne ciężkie infekcje.

 
Szperając w archiwach odkrył, że przed wprowadzeniem technik listerowskich, gdy zakażenie pooperacyjne było regułą, było więcej, a nie mniej przeżywalności długoterminowych! Ponieważ odnosiło się to tylko do operacji nowotworów, tajemnica jeszcze się pogłębiła. Wyglądało wobec tego, jakby zakażenie pooperacyjne dawało jakiś stopień ochrony przed przerzutami do płuc w raku kości.

 
Było i jest dobrze znane, iż wśród dawnych lekarzy nie było czymś niezwykłym wywoływanie infekcji ogólnie u pacjentów nowotworowych, gdyż zaobserwowano, że pacjenci, którzy zapadną na poważną infekcję, często doświadczają korzystnej zmiany w przebiegu ich choroby nowotworowej. Jeśli organizm przezwyciężył infekcję przed wyeliminowaniem nowotworu, podejmowano kolejne próby zakażenia.

 
W okresie, gdy Coley praktykował, aseptyka listerowska była wszystkim i na zabiegi tego rodzaju patrzano ze zgrozą. Zdecydował nie narażać się na ostracyzm społeczny i medyczny przez powrót do takich dawnych technik. Zamiast tego przestudiował nowe techniki Kocha i Pasteura i zaczął opracowywać szczepionki z hodowli bakterii ropotwórczych i wywołujących gorączkę, zabitych wysoką temperaturą. Szczepionki te znane są do dziś pod nazwą "mieszanych toksyn Coleya" (Coley Mixed Toxins).

 
Obiegowym jest pogląd, że Coley uzyskał tylko niewielkie rezultaty z owych zabiegów. Nic nie jest dalsze od prawdy. Doniesienia wykazują, że pacjenci Coleya o wiele lepiej radzili sobie z chorobą niż inni pacjenci nowotworowi z tej epoki. Nauts opublikował fascynującą analizę 222 "naturalnych regresji" po zakażeniach paciorkowcowych i gronkowcowych w potwierdzonych przypadkach nowotworów, jak również o kilkuset przypadkach leczonych szczepionkami Coleya. W pierwszej grupie było 106 całkowitych niewątpliwych wyleczeń oraz dalszych 21 przypadków o znacznie wydłużonej przeżywalności. Liczby te stanowią odpowiednio 47,7% i 9,4%. Z 894 przypadków leczonych szczepionką Coleya wyzdrowiało 426 i było obserwowanych od 5 do 50 lat później. Stanowi to 47,5% wyleczeń,... prawie dokładnie równej odsetkowi wyleczeń z zakażeń oportunistycznych.

 
Cyfra ta stanowi o wiele wyższy wskaźnik przeżyć długoterminowych w leczeniu guzów litych szczepionkami, niż to było za czasów Coleya i oczywiście obecnie i daje w najlepszych kategoriach (szczepionki plus opóźniona operacja zachowawcza) 96% odsetek wyleczeń, podczas gdy w nowotworach pierwotnie rozsianych (soft tumors) przy tych samych zasadach wykazuje odsetek wyleczeń 80%.

 
Coley odnotował, że wiele z jego najgorszych przypadków uprzednio było poddanych rozległej radioterapii, mającej działanie wybitnie immunosupresyjne. Sformułował on również ogólną zasadę, iż wszystko, co pobudza i wzmacnia naturalną odporność pacjenta jest godne pochwały, a wszystkiego, co ją hamuje i zaburza należy unikać. Napisał "nie ma wielkiego sensu pobudzanie układu immunologicznego po tym, jak został on całkowicie zniszczony". Autorzy zgadzają się w zupełności.

 
Zauważono, że stosowanie szczepionki BCG jako elementu leczenia skojarzonego poprawia odpowiedź immunologiczną pacjenta zarówno w terapii Gersona, jak i w terapii enzymatycznej. Pokrywa się to z obserwacjami z kilku prac, że podawanie szczepionki BCG w celu profilaktyki przeciwgruźliczej zmniejsza o 50% ryzyko zachorowania na nowotwory wieku dziecięcego. Zastanawiamy się, czego by mogła w tej roli dokonać o wiele skuteczniejsza szczepionka Marayumy.

 
Jako myśl końcowa,... około dziesięć lat po drugiej wojnie światowej Meyer i Benjafield wskazali na coś, co staje się nieprzyjemnie zrozumiałe w świetle powyższego rozdziału. Mianowicie że początek wzrostu zachorowalności na raka datuje się od ery po Listerze/Pasteurze/Kochu, i że bardziej niedawne zaostrzenie gradientu współistnieje z okresem nadużywania antybiotyków.

 
Podsumowując tę część stwierdzamy, iż rozporządzamy inną jeszcze, potężną i nieokaleczającą metodą leczniczą, która raczej dopełnia, niż rywalizuje z terapią Gersona, terapią enzymatyczną i letrylem. Już Coley doszedł do odsetka połowy wyleczeń. W międzyczasie miał miejsce postęp. Dziś szczepionka Marayumy i inne są znacznie lepsze od wszystkiego, czym dysponował Coley.

 
 
3. Wyciąg z drożdży
 
Przez ponad 20 lat w obiegu znajdowały się anegdotyczne doniesienia na temat związku między podawaniem drożdży piwnych a regresją i zniknięciem niektórych nowotworów. Trudno było jednak znaleźć twarde dowody.

 
Później jednak ofiarowano nam niezwykłą listę publikacji naukowych o badaniach wpływu na wzrost nowotworowy wyciągów z drożdży znanych pod nazwą preparatów Zymosan, Hydroglucan i Glucan. Z tego wszystkiego Glucan wydaje się być składnikiem najbardziej czynnym, a pozostałe dwa są mniej czystymi postaciami. Obecnie wydaje się, że Glucan mógłby być nader pomocny w immunoterapii w ogólności i w leczeniu nowotworów w szczególności.

 
Pierwszą publikacją na ten temat jest francuski artykuł de Backera z 1987 r. Stosował on surowy wyciąg ze ściany komórkowej drożdży który był dla niego wystarczająco aktywny w badanaiach na świnkach morskich, by wypróbować go u pacjentów nowotworowych. Choć wyniki były zachęcające, niczego więcej nie zrobiono. O artykule zapomniano, dopóki Lewishon w USA nie odkrył ponownie, że drożdże bardzo silnie zapobiegają zarówno samoistnym, jak wszczepionym rakom sutka u myszy. Podobnie Diller i in. uzyskali dobre wyniki.

 
Prof. Di Luzio w trwających siedemnaście lat badaniach Glucanu stwierdził, że wywołuje on nieswoisty wzrost odporności. Podawanie Glucanu w badaniach na zwierzętach doprowadzało do zahamowania wzrostu lub regresji guza i dłuższego czasu przeżycia. Próby te dawały efekt tak znaczny, że zastosowano ten wyciąg u niewielkiej grupy chorych ludzi. Wybraną metodą podawania było bezpośrednie wstrzyknięcie doguzowo: metoda która, jak widzieliśmy wcześniej, okazała się skuteczną w leczeniu enzymami. Donoszono, iż guzy tak leczone zmniejszyły się "dostrzegalnie" w ciągu dziesięciu dni lub mniej.

 
Wydaje się nam, że taki immunostymulant o szerokim spektrum miałby duże zastosowanie nie tylko w leczeniu nowotworów, lecz i w wielu innych sytuacjach, gdy dochodzi do osłabienia działania układu odpornościowego. Oczyszczony Glucan wydawałby się dodatkowym sensownym środkiem. Informacja o nim pleśnieje na bibliotecznych półkach, a pacjenci z nowotworami cierpią i umierają z braku skutecznej terapii.

 
 
4. Składniki mineralne
 
Mimo skrupulatnych poszukiwań jedynym znalezionym doniesieniem na ten temat był artykuł Meyera, Exnera i Orgilla w czasopiśmie "The Medical Press" z 1953 r. Artykuł jest o wiele za krótki i brak w nim szczegółów. Zajmuje się przygotowaniem, badaniami na zwierzętach i próbami klinicznymi na dwustu terminalnych pacjentach zadziwiająco prostego preparatu, który mimo to autorzy nazwali "Complex ZA". Wydaje się, że środek ten nie został zarejestrowany ani opatentowany, jednak jeśli był choć w jednej dziesiątej tak dobry, jak twierdzili autorzy, wartość jego jest bez miary. Był opisany jak następuje:

 
"Preparat stanowi połączenie związków cynku, magnezu i kwasu askorbinowego w roztworze wodnym do wstrzyknięć dożylnych lub domięśniowych, o zawartości 1,5 mg cynku (w przeliczeniu na metal) i 0,3 mg magnezu na 1 ml roztworu."

 
Przed rozpoczęciem leczenia dokonywano następujących pomiarów: masa ciała, morfologia krwi, opad, poziom kwasu askorbinowego we krwi i w moczu. Wyrównywano ewentualną niedokrwistość najlepiej przetoczeniem krwi, a stwierdzone wyjątkowo niskie poziomy kwasu askorbinowego wyrównywane były dawkami do 1 grama w "częstych" odstępach. Podawano 3 ml preparatu co drugi dzień. Leczenie trwało do trzech miesięcy.

 
Stwierdzone efekty były nadzwyczajne. W 75% przypadków miało miejsce ustąpienie bólów w przeciągu 24-48 godzin, a w dalszych 15% w czasie 7-10 dni. Stale występującymi zjawiskami był wzrost masy ciała i powrót apetytu. Wielu pacjentów zauważyło "mrowiące parestezje (wrażenia czuciowe) w miejscu guza i przerzutów". W ten sposób zlokalizowano rzeczywiście dotąd nieznane przerzuty.

 
W wielu przypadkach odnotowano poprawę obrazu krwi, zmniejszenie obrzęków i regresję guza. W artykule występuje wiele mówiące zdanie: "W badaniu histopatologicznym znaczne włóknienie połączone z wysepkowatymi obszarami zwyrodnienia i martwicy często uniemożliwiało następową identyfikację początkowego guza". Było siedem terminalnych przypadków raka macicy. U wszystkich siedmiu miało miejsce ustąpienie bólów, u "wielu" znaczne zmniejszenie masy, a cztery z nich żyją i są bez objawów w pięć lat po tym, jak zostały uznane za przypadki beznadziejne. Artykuł zawierał tylko jedno zdanie (!) o ich badaniach na zwierzętach. Brzmiało ono; "Gdy środek ten zastosowano w badaniach na zwierzętach, sekcja wykazała martwicę centralną, której towarzyszyły rozproszone obszary zwyrodnienia". Jest to stwierdzenie dramatyczne. I wszystko to brzmi znajomo.

 
Oczywiście wstrzyknięcie Complex ZA jest kluczowe dla całej sytuacji, lecz wyłaniają się dwa istotne pytania. Po pierwsze, czym dokładnie jest wstrzyknięta substancja? Prostym i na nasz wzgląd najbardziej prawdopodobnym wytłumaczeniem jest, iż kwas askorbinowy, cynk i magnez, wszystkie w postaci biologicznie czynnego Complex ZA, nie mogą być niczym innym jak wodnym roztworem askorbinianów cynku i magnezu we właściwych proporcjach dających stosunek 5:1 oraz podane stężenie.

 
Po drugie, dlaczego nie podjęto tej terapii? Jest szereg przyczyn. Artykuł był bardzo krótki i z tej racji mało znaczący, opublikowany w czasopiśmie o wiele mniej prestiżowym niż, powiedzmy, "Journal of the Royal Society of Medicine". Autorzy nie byli sławami lekarskimi z renomowanych klinik. Chaos, w jaki pogrążył się sektor ochrony zdrowie w Wielkiej Brytanii po wprowadzeniu systemu publicznej służby zdrowia był jeszcze przezwyciężony.

 
Autorzy książki wyrażają pogląd, że badania nad tym środkiem winny być rozpoczęte natychmiast. Jest to gotowy środek mogący być produkowany w użytecznych ilościach na najprostszych urządzeniach. Przypuszczamy, że choć Complex ZA zastosowany do badań klinicznych wyprodukowany był przez Edenhall Pharmaceuticals, to użyty do wstępnych prób na zwierzętach został sporządzony w aptece szpitalnej. To tak proste: dwie sole kwasu askorbinowego, wzięte z półki, oraz woda stworzyły piękne narzędzie terapeutyczne. Niesprawdzenie tego byłoby przestępczym zaniedbaniem.

 
 
5. Krebiozen
 
Krebiozen został wyizolowany po raz pierwszy przez dra Stefana Durovica, absolwenta Uniwersytetu w Belgradzie, byłego pracownika Instytutu Pasteura w dziedzinie mykologii. Pracując dosłownie sam w Argentynie tuż po II wojnie światowej stosował on wyciąg z zabitej pleśnie, Actinomyces bovis, do pobudzania odpowiedzi immunologicznej u koni.

 
Organizm ten powoduje u bydła i koni szybko rosnący guz tkanki łącznej i układu siateczkowo-śródbłonkowego. U bydła w owym czasie był on zwykle śmiertelny. Jednak w przypadku zarażonego konia guz ten się niekiedy rozpuszczał po gwałtownej reakcji immunologicznej z ogólną gorączką, potami i dreszczami, połączonymi z klasycznymi objawami zapalenia w miejscu guza. Guz następnie się oddzielał od zdrowej tkanki i koń zdrowiał. Zaintrygowany tym Durovic zastosował wyciąg z zabitych pleśni we wzrastających dawkach u konia aż do sprowokowania podobnej reakcji. Następnie wyizolował z krwi końskiej czysto dotąd hipotetyczną substancję czynną. Produkt końcowy opisany był jako proszek o jasnobrązowym zabarwieniu, rozpuszczalny w wodzie i w oleju.

 
Po badaniach na małą skalę Durovic uzbierał znaczny kapitał i ostatecznie wyekstrahował 2000 miligramów, tylko dwa gramy, proszku który nazwał Krebiozen. Z 18 badanych psów z nowotworem u 17 wystąpiła regresja guza. U jedenastu z nich stwierdzono albo całkowite zniknięcie guza, albo głębokie zmniejszenie się aż do nieczynnej pozostałości. Zauważono i tu, że okresom szybkiego zaniku guza często towarzyszyły objawy toksemii,... znajomy już obraz kryzysu gersonowskiego. Substancja u osób zdrowych była całkowicie nietoksyczna.

 
Dalsze badania prowadzone były w USA przez dra A. C. Ivy, wybitnego naukowca medycznego. Zostało potwierdzone, że materiał jest nietoksyczny i wówczas rozszerzono badania na guzy zarówno wszczepione, jak i naturalne. Stwierdzono, że jest w pełni skuteczny tylko w odniesieniu do tych ostatnich. Wtedy wypróbowano go, co dziś byłoby uważane za niebezpiecznie przedwczesne, na kilku beznadziejnie chorych pacjentach nowotworowych, uzyskując zaskakującą skuteczność.

 
Następnie zorganizowano szersze badanie na ludziach, obejmujące 4227 pacjentów, wielu z których ocenianych było jako przypadki terminalne. Rozpoznanie kliniczne było potwierdzone biopsyjnie w 98% przypadków, a guz lub przerzuty były widoczne z zewnątrz w 70%, u reszty znajdowała się wewnątrz organizmu. Analizowano klinicznie następujące aspekty:

 
(1) Zatrzymanie wzrostu guza, jego zmniejszenie się lub zanik.

 
(2) Ustąpienie bólów.

 
(3) Wzrost apetytu lub przybór masy ciała.

 
(4) Dobre samopoczucie.

 
(5) Wydłużenie życia.

 
Wskaźniki zmniejszania się guza i ustępowania bólów były znaczne. Przez pierwsze trzy miesiące podawania z 2934 przypadków widocznych guzów 52% przestało wzrastać, 36% zmniejszyło się, ale 12% zwiększyło. Z 3552 pacjentów zgłaszających bóle u 13% nastąpiło nasilenie, a u 87% brak nasilenia lub osłabienie bólów. Jednakże liczby te odnosiły się do dawek które:

 
(1) Rzadko przekraczały dziesięć jednostek dawkowania lub 0,1 mg izolatu.

 
(2) Były zwykle podawane w odstępach dwa razy w tygodniu.

 
(3) Były podawane domięśniowo jako roztwór w lekkim oleju, tak że musiano wykonywać masaż miejscowy, tak by produkt przeniknął do tkanek.

Później dr Ivy rozwinął produkcję na małą skalę w USA i uzyskał małą ilość suchej substancji, którą poddano analizie. Okazało się, że biologicznie czynny Krebiozen był zanieczyszczoną kreatyną, w której składnik czynny był obecny jedynie jako zanieczyszczenie. Rzeczywista aktywna dawka była więc minimalna, rzędu 1-10 mikrogramów. Nawet to było wystarczające dla uzyskania toksycznych efektów rozpadu guza.

 
Uważamy, że Krebiozen mógłby (i powinien) być uratowany spośród "zagubionych

środków" za cenę o wiele mniejszych wysiłków niż niegdyś włożonych przez

drów Durovica i Ivy.

 
 
Część druga: Łączenie terapii
 
Jest chwila, gdy szereg terapii, które rozwinęły się wokół różnych koncepcji musi zostać połączonych tak, by całość była czymś więcej, niż tylko sumą części. Z tej przyczyny uczynimy dość nierealistyczne założenie, że dysponujemy nie tylko bardzo dobrymi warunkami szpitalnymi, lecz i pełnym zakresem środków omówionych wcześniej. Co twierdzimy znając siłę kart, jakie mamy w ręku, to iż mając coś zbliżonego do leczenia stacjonarnego oraz przewidziane substancje lecznicze jesteśmy w stanie przywrócić bezprecedensowy odsetek pacjentów do pełni zdrowia. Sądzimy, że ku tego rodzaju leczeniu ewoluowałby Gerson, gdyby był w pełni poinformowany o skuteczności amygdaliny, terapii szczepionkowej Coleya, teoretycznej podstawie terapii enzymatycznej Bearda i tak dalej.

 
W nowotworach trudno jest pobudzić układ immunologiczny. Coley nazwał ten stan rzeczy anergią. Gerson znał ten stan i badał, czy on istnieje. I terapia Gersona, i terapia enzymatyczna mogą odwrócić ten stan - różnymi drogami. Trochę pokrywają się w teorii i praktyce, choć jest to zaciemnione terminologią. W rzeczywistości terapia enzymatyczna rzuca światło na objawy gersonowskie, a praktyka Gersona pomaga terapii enzymatycznej.

 
Według współczesnych poglądów odpowiedź immunologiczna jest inicjowana i prowadzona przez długi i złożony szereg reakcji enzymatycznych. Wyjaśnia to, dlaczego na przykład chymotrypsyna leczy tak niepodobne do siebie stany, jak rak i gruźlica - w sposób nie do odróżnienia od terapii Gersona - i dlaczego bardziej złożone mieszaniny enzymów potrafią zaingerować w zastarzały proces zapalny w zapaleniu stawów i pozwolić, by mechanizm leczenia doprowadził swe działanie do końca.

 
Komórki pierwotnego guza są w stanie przeżyć i mnożyć się tylko w środowisku gersonowskiego stanu wyjściowego. Wczesny guz da się wykorzenić środkami, które wydają się niemal trywialne. W stadium dojrzałym potrzebowałby znacznie bardziej wymagających zabiegów. Zmiana ta daje pewne pojęcie o sile pseudotrofoblastycznej sekrecji. Tym niemniej doświadczenie wykazuje, że efekt tego wydzielania można zniweczyć i doprowadzić do erozji guza przy pomocy silniejszej broni w postaci właściwych enzymów.

 
Próba dojścia do właściwej leczniczej dawki jest trudna w działaniu na ślepo. Schemat leczenia skojarzonymi enzymami o wzrastającym dawkowaniu (ICER, incremental combined enzyme regime) dobrze działa w praktyce, lecz lepsza byłaby ocena rzeczywistych poziomów czynników ochronnych nowotworu. Istnieją badania ilościowe antagonistów trypsyny i chymotrypsyny. Wraz z badaniem poziomu hCG obejmuje to wszystkie znane inhibitory. Na dzisiaj nic nie wiadomo o trofoblastycznym inhibitorze lipazy, co nie znaczy, że on nie istnieje. Lipaza, jak amylaza, jest pośrednim antagonistą nowotworu. Rozszczepia ona kompleksy antygen/przeciwciało. Z rozważań nad ewolucją wynikałoby, że trofoblasty prawdopodobnie wytwarzają swoisty inhibitor lipazy; oba one mają bardzo dawne pochodzenie, tak iż było mnóstwo czasu na mutacje i selekcję. Jednak nie musimy oczekiwać na jego odkrycie. Obniżenie frakcji lipazy we krwi pacjenta nowotworowego oceniamy już jako wyraźny sygnał, iż należy zwiększyć dawkowanie.

 
Niedawna ponowna lektura książki Johna Bearda ujawniła możliwy sposób stwierdzenia, że doszliśmy do właściwej dawki. Odnotował on obserwację, że na ogół widzi się wzrost temperatury ciała pacjenta do 40 stopni Celsjusza (104 stopni Fahrenheita) po wstrzyknięciu skutecznej dawki "trypsyny". Podczas gdy nie byliśmy jak dotąd w stanie potwierdzić tego bezpośrednią obserwacją ani też z późniejszej literatury na temat terapii enzymatycznej, ten sam objaw jest szeroko odnotowywany w literaturze gersonowskiej jako często oznaczający początek tak zwanego "kryzysu ozdrowieńczego". Są również wskazówki w literaturze na temat terapii szczepionkami. Jest oczywiście możliwe, że Beard i jego koledzy lekarze, Gerson i jego uczniowie, Coley i inni leczący szczepionkami mylili się; lecz biorąc pod uwagę iż "ciepło" jest jednym z klasycznych objawów zapalenia - a lecznicze zapalenie jest tym, co usiłujemy wywołać - byłoby zupełnie głupie ignorować tę na nowo odkrytą wskazówkę z czasów króla Edwarda.

 
Morał jest jasny tak dla pacjentów, jak dla ich opiekunów: mierzyć i zapisywać temperaturę ciała co najmniej kilka razy dziennie; jeśli wydaje się być podniesiona w porównaniu z poprzednim odczytem - zwiększyć częstość pomiarów... i przygotować się do działania. Może zbliżać się kryzys ozdrowieńczy.

 
Uznajemy, iż terapia enzymatyczna i terapia Gersona są wewnętrznie powiązane pod tym względem, że obie mają do czynienia z odpornością pacjenta. Można powiedzieć, że Beard postawił hipotezę odnośnie natury komórki nowotworowej i wydzielania przez organizm enzymów które powinny trzymać ją pod kontrolą. Gerson bardziej zajmował się wczesnym stadium niewydolności organizmu pod względem produkcji tych enzymów. W terapii enzymatycznej dostarczamy amylazy, by rozszczepić hCG i proteazy, by wspomóc makrofagi w ich rakobójczym działaniu; a w terapii Gersona działamy na przeciwnym końcu łańcucha i dostarczamy jodu i hormonu tarczycy, by pobudzić i uzupełnić działanie tarczycy. Podnosi to poziom produktów wydzielanych przez tarczycę; mają one szerokie działanie pobudzające na różne narządy, jednym z których jest trzustka, źródło powyższych enzymów. Zaczynamy teraz widzieć, jak się to wszystko zazębia.

 
Inna część terapii Gersona obejmuje obfitą podaż soków owocowych i warzywnych. Działa to pobudzająco na wydzielanie nerkowe, i może przywrócić do normy działanie uprzednio dysfunkcjonalnych nerek. (Słyszano, jak terapeuci gersonowscy mówili, że większość przeszczepów nerek i dializ nerkowych jest niepotrzebna.) Większość hCG maskującej nowotwór wytwarzanej przez guz jest następnie wydalana przez nerki. Podobnie jak zarówno produkty rozszczepiennego działania amylazy na hCG, jak i część samej amylazy. Staje się więc jasne, dlaczego ważna jest droga nerkowa. Trwałe efekty podawania mieszaniny Wobe-Mugos przez okres co najmniej trzech lat po zakończeniu właściwego leczenia dla zapobieżenia wznowie wskazują, że mieszaniny enzymów o szerokim spektrum mogą także wywierać działanie lecznicze na niektóre z zaburzonych układów organizmu. Wzmacnia to obserwację, że terapia enzymatyczna i terapia Gersona wzajemnie się uzupełniają i że nie ma między nimi sprzeczności; proces zdrowienia zostaje przyspieszony.

 
Winniśmy zauważyć, że w stwierdzonych nowotworach, gdzie pacjent zarówno spełnia gersonowski warunek wyjściowy, jak i ma skuteczne poziomy inhibitorów we krwi, korzystną okazała się monoterapia szczepionkami (Coley). Choć jest niższa jakościowo od wyników terapii Gersona i nie działa tak silnie, jak terapia enzymatyczna, da się pogodzić z obiema i może istotnie poprawić wyniki krótko- i długoterminowe.

 
Ewentualna niedostępność szczepionek Coleya i Marayumy nie powinna spowodować całkowitej rezygnacji z tej metody. Są na przykład zarejestrowane przypadki, gdzie powtarzane podawanie BCG (szczepionki przeciwgruźliczej) opłaciło się, zwłaszcza w skojarzeniu z terapią Gersona i terapią enzymatyczną.

 
Przytoczymy tu w drodze wyjątku anegdotyczny, lecz adekwatny przypadek chorobowy. W przypadku tym zastosowano operację i napromienianie, co radykalnie zmniejszyło guz, lecz nie wyeliminowało go całkowicie. Następnie pacjentka otrzymała szeroką gamę dostępnych w handlu szczepionek - z których tylko jedna miała jakąś reputację w leczeniu nowotworów - plus bardzo wysokie dawki immunostymulujących witamin. W kilka tygodni od wdrożenia tego mieszanego a topornego schematu pacjentka zademonstrowała szereg objawów wskazujących na reaktywację układu immunologicznego; w dziesięć lat później nie tylko żyła, lecz była wolna od nowotworu i w dobrym zdrowiu. (Uwaga: był to poza tym rozpaczliwy przypadek, a pacjentka była naukowcem bardzo świadomym, jak marne byłyby perspektywy bez skoku w nieznane.)

 
Zauważyliśmy dodatkowo, że np. niektóre szczepionki przeciwgrypowe wywołują po użyciu wiele objawów uwolnienia cytokin. Sugerowałoby to, że prewencja przeciwgrypowa może odgrywać szerszą - nieodkrytą, lecz ważniejszą - rolę, niż tylko ochrona wrażliwego pacjenta przed napadem grypy.

 
Uważamy obecnie, że terapię szczepionkową powinno się rozpocząć od początku leczenia, kojarząc z nią równocześnie dwie pozostałe terapie. Ponieważ obydwie są znakomite w zwalczaniu anergii - głównej przeszkody w terapii szczepionkami, i ponieważ istnieje doświadczenie jej stosowania z każdą z nich, zastosowanie tego dodatkowej terapii może przyspieszyć i wzmocnić odpowiedź pacjenta.

 
Dla celów tego rozdziału załóżmy, że dysponujemy bardzo pełnym asortymentem szczepionek o wypróbowanej skuteczności. Oto podstawowe dyrektywy planu leczenia :

 
(1) Przeciwstawić się gersonowskiemu stanowi wyjściowemu:

 
(i) Odwrócić depresję różnych układów za pomocą substancji aktywnych, jak tymozyna i tyroksyna.

 
(Uwaga: ostatnie informacje wskazują, że ten stan wyjściowy obejmuje obniżenie poziomu dehydroepiandrosteronu (DHEA) we krwi i zastąpienie go kortyzolem. Ponieważ wysokie poziomy DHEA i niskie - kortyzolu stwierdza się u młodych, zdrowych, niezestresowanych optymistów z niezaburzoną odpornością, a wysokie poziomy kortyzolu i niskie DHEA stwierdza się u starych, chorych, przeciążonych stresem pesymistów - i pacjentów nowotworowych - mających obniżoną odporność, celowe wydaje się zbadanie tych poziomów we krwi lub ślinie pacjentów nowotworowych, i przywrócenie DHEA do poziomu zdrowego dwudziestopięciolatka drogą terapii zastępczej.)

 
(ii) Podawać materiał gruczołowy i tkankowy z narządów takich, jak wątroba, trzustka, śledziona, tarczyca, grasica itd.

 
(iii) Podawać najważniejsze elektrolity i pierwiastki śladowe, jak potas, cynk, magnez i selen, najlepiej w postaci orotanów.

 
(iv) Rozpocząć detoksykację dietą.

 
(v) Podawać soki w dużych ilościach, na ile pacjent może tolerować. Powinny one być wzbogacone gersonowską mieszaniną soli potasu i sokiem z trawy pszenicy, gdzie to jest możliwe.

 
(vi) Rozpocząć standardowy gersonowski program lewatyw z kawy, lecz z dodatkiem mieszaniny amylazy/lipazy plus kwas askorbinowy i mannitol. Zabieg ten jest podstawą i winien poprzedzać resztę terapii Gersona.

 
(2) Rozpocząć bezpośrednie pobudzanie układu immunologicznego programem szczepionek. Wzmocnić to środkami takimi, jak Glucan i Complex ZA.

 
(3) Rozpocząć pełny i intensywny program z Wobe-Mugos, amygdaliną/letrylem i innymi enzymami.

 
Z powyższego jest jasne, że podchodzimy do leczenia nowotworu jednocześnie na kilku poziomach. Na jednym poziomie mamy terapię Gersona, gdzie terapeuta nie zajmuje się bezpośrednio guzem, pewny w swym całkowicie słusznym przekonaniu, iż jeśli przywrócimy prawidłowe funkcjonowanie organizmu, to sam sobie skutecznie poradzi z rakiem. Na innym poziomie próbujemy skorygować defekt immunologiczny, który pozwolił nieprawidłowo przemieszczonemu "trofoblastowi" wytworzyć swoje niby-łożysko, czyli guz. By tego dokonać, podajemy z zewnątrz enzymy, które nie tylko mają korygować ten defekt lecz także atakować samą komórkę nowotworową. Działania te, właściwie wykonane, przywrócą naturalny proces zapalny. Po tym układ immunologiczny da prawidłową odpowiedź, a nie brak odpowiedzi, i wykryje i zaatakuje nowotwór. Który dokładnie z elementów terapii spowoduje tę zmianę jest faktycznie nieistotnie, gdyż wszystkie one działają w kierunku tego samego celu.

 
Zabiegi te są odczuwane przez pacjenta raczej jako uciążliwe nawet w postaci najprostszej, mało intensywnej. Są również bardzo pracochłonne. Włączenie metod bezpośrednio atakujących guz byłoby jeszcze bardziej kłopotliwe i kosztowne. Lecz zakładając, że możemy pozbyć się głównego guza lub guzów nagłym uderzeniem na wstępie, ogromna intensywność ataku frontalnego bardzo szybko wyczyści wszelkie pozostałości, stawiające jeszcze opór. Stan anergii zostanie odwrócony, gdyż terapia szczepionkami podniesie także poziom odpowiedzi immunologicznej. W tej sytuacji koszt i wysiłek związany z leczeniem będzie obniżał się naprawdę bardzo zdecydowanie. Większość pacjentów prawdopodobnie będzie szybko w pełni ambulatoryjnych i jedynie na diecie i na podtrzymujących dawkach enzymów jednoczesnie kończąc kurację szczepionkami i preparatem Complex ZA. Staje się to stadium leczenia ambulatoryjnego, dalece mniej intensywnego niż leczenie wyjściowe. Takie cięcie w czasie i kosztach terapii byłoby bardzo pożądane. Co więcej, pacjent byłby wyratowany z sytuacji potencjalnego zagrożenia życia, i w przyszłości żyłby nieokaleczony obszernym zabiegiem chirurgicznym oraz mając wzmocniony układ immunologiczny, nieuszkodzony przez radio- i chemioterapię.


Wyniki operacyjne zdają się krótkoterminowo dawać korzyści, lecz długoterminowo - straty. Choć ogólnie wyniki są wystarczająco dobre, by usprawiedliwić operację z braku czegoś lepszego, to chirurgicznym zmniejszeniem masy guza wygrywamy jedynie na czasie. Z drugiej strony chirurgiczne sunięcie z pewnością zmniejsza produkcję substancji immunosupresyjnych. Niestety co wygrywa się na jednym, traci się na drugim. Produkcja tkanki bliznowatej, ingerencja w drenaż limfatyczny, pooperacyjny wstrząs i ogólna depresja układu immunologicznego plus fakt, że część komórek nie zostanie usumiętych chirurgicznie, w sumie sprzyjają wznowie. Coley, dobrze świadom potrzeby zachowania i wzmocnienia odporności, (i) czekał, póki nie wzrośnie do maksimum; (ii) wycinał główną masę guza metodą jak najmniej inwazyjną; (iii) kontynuował leczenie szczepionkami by usunąć pozostałości i odsznurowane podczas operacji komórki guza... wszystko to ze znacznym efektem.

Istnieje współczesne porównanie. Rozważmy sukces metody, w której wycina się sam tylko guz. Porównajmy to z niepowodzeniem superradykalnej mastektomii, będącej ingerencją najbardziej okaleczającą. W Austrii wycięcie guza kojarzy się z wysokimi pooperacyjnymi i podtrzymującymi dawkami Wobe-Mugos, które ne tylko eliminują pozostałe jeszcze komórki nowotworowe, lecz także pomagają w odtwarzaniu drenażu limfatycznego.

W ostatnich latach chirurdzy udoskonalali metody które można stosować z minimalnym obciążeniem dla pacjenta: kriochirurgię i mikrochirurgię. W tej ostatniej chirurdzy wstawiają narzędzia poprzez małe otwory w ciele i operują pod kontrolą monitora z taką zręcznością, że pacjent spędza w szpitalu poniżej 24 godzin. Operacje z minimalnym rozcinaniem skóry i tkanek otwierają nowe możliwości miejscowego leczenia guzów i w naszym rozumieniu na pewno są jedną z właściwych dróg w chirurgii nowotworów.

Inna ekscytująca idea - krioaplikator - dawno już oczekuje znaczniejszej roli. Byłby na pewno skuteczny w zmniejszaniu wielkości i bujającego rozrostu guza przed zastosowaniem amygdaliny i metody enzymatycznej, ponieważ łatwiej jest doprowadzić guz do martwicy rozpływnej, gdy duża część jego komórek została zamrożona na śmierć temperaturą ciekłego azotu.

Hypertermia w różnych postaciach stosuje podwyższone temperatury w celu uszkodzenia komórek nowotworowych, lecz skrajna utrata ciepła także im zaszkodzi. Krioaplikator jest de facto wymiennikiem ciepła w dość nowoczesnej postaci tępej igły z obnażonym czubkiem i izolowanym korpusem, przez który biegnie dopływ i odpływ ciepłego azotu z końcówki. Temperatura wrzenia azotu jest około -200 stopni Celsjusza, a końcówka jest dobrym przewodnikiem. Tak, że wprowadzona do masy guza kriosonda studzi dosłownie entuzjazm wszelkich tkanek w bezpośrednim otoczeniu, w założeniu tkanek nowotworowych, do poziomu nieprzeżycia. Choć doświadczeni krioterapeuci potrafią niekiedy zniszczyć cały guz, metoda jest uważana jedynie za paliatywną, gdyż nie potrafi radzić sobie z przerzutami. Jednak jest kolejnym sposobem zmniejszenia ogólnego obciążenia nowotworem. Krioaplikator stał się ostatnio modny jako wysokotechnologiczna metoda leczenia guzów prostaty z minimum obciążenia dla otaczających tkanek. Jest bardzo popularny nie dlatego, że się nim interesujemy, lecz z równie uzasadnionego powodu, że ortodoksyjna operacja prostaty często powoduje trwałą impotencję i/lub nietrzymanie moczu. Przewidujemy szeroki i szybki wzrost stosowania kriochirurgii w nowotworach.

Wcześniej wymienialiśmy dwie techniki - bezpośrednigo nadżerania guza i mniej bezpośredniej lecz bardzo silnie działającej perfuzji amygdaliną/letrylem. Obie metody są przejęte z dzisiejszej ortodoksyjnej toksycznej chemioterapii, lecz motyw jest tu dosyć inny. Przy bezpośredniej perfuzji substancjami toksycznymi celem jest zminimalizowanie szkody dla pacjenta w przeciwieństwie do guza. Amygdalina/letryl jest bardzo nietoksyczna, z wyjątkiem przypadku komórek nowotworowych. Perfuzja umożliwia uzyskanie wysokiego stężenia w guzie i przerzutach jakie daje on z prądem krwi, zanim amygdalina dostanie się do wątroby i zostanie tam unieczynniona.

Nie słyszeliśmy o wypadkach stosowania Wobe-Mugos do wstrzyknięć sposobem perfuzji. Niemniej istnieje duża zamienność między tym czynnikiem a amygdaliną, choć różne są ich mechanizmy rakobójcze. Nie ma przyczyny dla której Wobe-Mugos i amygdalina/letryl nie mogłyby być stosowane łącznie przy zachowaniu środków ostrożności dotyczących hCG i krwawień, choć i tu nie słyszeliśmy o takim przypadku. Ewentualnym wyjątkiem jest silny roztwór amygdaliny, zmieszany z (bardzo) czystym dwumetylosulfotlenkiem (DMSO, dimethylsulphoxide) w charakterze nośnika. Wiadomo, że przenika to dobrze w procesy toczące się powierzchownie.

Stosowane techniki obejmują trzy drogi bezpośredniego atakowania guza i zmniejszania u źródła produkcji substancji immunosupresyjnych. Są to:

(i) metody kontaktowe, jak irygacje jam ciała - pęcherza moczowego, okrężnicy, pochwy, jamy opłucnej, jamy otrzewnej itd. albo bezpośrednio albo przy pomocy kompresów nasyconych roztworem substancji;

(ii) injekcja bezpośrednio w guz lub okołoguzowo, tak jak jest szeroko i z powodzeniem stosowana w guzach sutka w Austrii;

(iii) perfuzja drogą tętniczą lub, rzadziej, żylną. W wielu przypadkach nadmiar środka wypływający poza guz spełnia wtórne zadanie, płynąc drogą migracji przerzutów.

OSTRZEŻENIE: Założyliśmy, że nie jest dostępna wysokiej jakości amylaza do wstrzyknięć i że stosowane będzie  dawkowanie doustne i w lewatywach. Gdy amylaza takiej jakości stanie się dostępna, to skutecznie usunie ona hCG i obecna potrzeba ostrożności szybko się zmniejszy. Również w intensywnym leczeniu bezpieczne jest podawanie amygdaliny do dwudziestu czterech godzin przed rozpoczęciem terapii enzymatycznej i terapii Gersona, gdyż jej okres półtrwania jest bardzo krótki.

Jednakże donoszono w przeszłości o poważnych wypadkach, które przypisywano kojarzeniu doustnej amygdaliny z terapią Gersona i następowemu niepohamowanemu rozpadowi guza z uwalnianiem dużych ilości toksycznej hCG.

Należy więc mieć dobrze na względzie, iż kombinacja omawianych terapii prawie na pewno będzie działała silniej i burzliwie w skutkach niż to, co dawniej opisywali inni badacze. Póki nie nabędzie się więcej doświadczenia, zaleca się ostrożność w odniesieniu do amygdaliny/letrylu. Aplikacje sposobem Guidettiego do guzów dostępnych z zewnątrz, gdzie amygdalina nie wchodzi do krwiobiegu, są zawsze bezpieczne. Inne sposoby podawania, gdzie wchodzi ona do krwiobiegu, muszą być tak rozłożone w czasie, by NIE pokrywały się z terapią Gersona i pełnoskalową terapią enzymatyczną, w celu niedopuszczenia do nadmiernie burzliwej odpowiedzi.

Krótki okres półtrwania amygdaliny umożliwia neutralizację guza jako źródła inhibitorów za pomocą kombinacji technik doguzowych i perfuzyjnych, po czym należy trochę odczekać, by  poziomy amygdaliny spadły, a organizm odtruł się z hCG, i przezwyciężyć obniżony już poziom inhibitorów skojarzoną terapią Gersona i terapią enzymatyczną.

 
Przypis kliniczny
Biorąc pod uwagę, iż Lambrelle wydawał się osiągać zadziwiające powodzenie w swych badaniach klinicznych z enzymami, które według dzisiejszych standardów wytwarzania były bardzo nieoczyszczone, i że Krebs i Shiveley potwierdzili jego wyniki przy technice wytwarzania sprzed pięćdziesięciu lat, wydaje się oczywiste, że ta prosta a skuteczna metoda dawno czeka na odrodzenie.

Hurtownie naukowe dostarczają dziś enzymy o jakości, która przyprawiłaby wymienionych trzech naukowców o zawroty głowy. Chymotrypsyna o jakości do wstrzyknięć jest normalnie dostępna. Może być podawana drogą podskórną, domięśniową i dożylną. Podobnie amylaza. Niszczenia jej przed chymotrypsynę można uniknąć, podając amylazę w retencyjnych mikrowlewkach wodnych - ewentualnie z mannitolem - lub doustnie w kapsułkach w dawce uwzględniającej straty w jelitach. Technika jest, jak podają, wysoce efektywna. Jednak jest tak prosta, że może być łatwo i tanio wykonana na szczeblu szpitala rodzinnego lub gminnego ośrodka zdrowia, pod warunkiem współpracy pacjenta nieuszkodzonego przez chemio- i radioterapię i przy dawkach początkowych proteazy rzędu 40-60 mg/dziennie. Kwalifikujący się pacjenci będą po wycięciu guza, po zabiegu konizacji czy też laseroterapii z powodu raka szyjki, i oczywiście pooperacyjne czerniaki w stopniu I.

 
 
LECZENIE
Część trzecia: Schematy leczenia
Rozdział I: Przegląd ogólny
 
Przy opracowywaniu poniższych schematów leczenia uwzględniono kilka innych czynników. Po pierwsze, koszty. Większość rzeczy stosowanych w prostszych schematach nie jest zbyt droga przy dzisiejszych standardach. Szacujemy, że pierwsza sześciotygodniowa kuracja w "Podstawowym schemacie ambulatoryjnym" kosztowałaby (w 1995 r.) około 1000 funtów (1500 dolarów). Tym niemniej są tacy, którzy nie będą w stanie uzbierać takiej kwoty, mimo iż od tego zależy ich życie. Potrzebowaliśmy więc tańszego schematu, na który stać byłoby niemal każdego. Oczywiście dokonano tu cięć, lecz schemat pozostał na tyle obiecujący, że jest to usprawiedliwione.

Po drugie, ludzkie możliwości. Wielu pacjentów z nowotworami to ludzie starsi i niepełnosprawni fizycznie z powodu choroby. Niektórzy mają trudności z wstaniem z łóżka i z samoobsługą. Wielu mieszka samych. Wysiłek kupowania i korespondencji potrzebny do zdobycia niezbędnych składników terapii może być dla nich zbyt duży. Również co się tyczy przygotowania i aplikowania terapii i diet. Tacy pacjenci otrzymają niewielką albo nawet żadną pomoc od państwowej służby zdrowia... ubezpieczenie nie zrefunduje, a pracownicy służby zdrowia prawdopodobnie nie będą dostępni, by nadzorować i pomóc. Dla tej grupy opracowano "Uproszczony schemat ambulatoryjny" oraz "Schemat profilaktyczny". (Do tej grupy także należy wielu pacjentów pooperacyjnych. Załóżmy, że nie zakwalifikowano ich do leczenia podtrzymującego napromienianiem lub chemią, lub też odmówili poddania się takowemu. Nawet gdy chirurg stwierdzi, że "więcej się nie da zrobić", istnieje możliwość realnej poprawy szans prosząc lekarza o wypisanie dostępnych szczepionek - szczepionka BCG i przeciwgrypowa byłyby dobre na początek, - wysokich dawek enzymów trzustkowych w tabletkach lub w proszku lub nawet witaminy C w postaci kwasu askorbinowego. Przeczytać rozdz. 5 (wyżej) dla nabrania pojęcia o dawkach.

Koszty będą minimalne w porównaniu z podtrzymywaniem życia pacjenta w stanie terminalnym przez kilka dni. Jeśli kogoś stać, przejść na schemat z Wobe-Mugos stosowany w celu prewencji wznowy i w jak największym stopniu trzymać się doktryny Gersona. Pamiętać, że nawet jeśli nasz lekarz nie wierzy w to co robimy, na pewno będzie zadowolony widząc nas żywych i w dobrym stanie.

Po trzecie, stopień skomplikowania. Gdy naukowcy i lekarze opracowują schematy leczenia, zazwyczaj zakładają - często całkiem niesłusznie - że pacjentom będzie równie łatwo rozumieć i wykonywać polecenia. W praktyce tak się nie dzieje. Tak więc choć schematy są możliwie najprostsze, to jednak mają pewien - różny - stopień skomplikowania.

Po czwarte, źródła dostawy. Często mogą pomóc miejscowi aptekarze. Są zwykle dobrze poinformowani, cierpliwi i uprzejmi. Nawet mimo to powstają trudności. Podaliśmy w załączniku częściową listę źródeł z adresami. W końcu, świadomy sprzeciw. Wielu pacjentów bywa świadomie poddawanych zniechęcaniu. Chorzy ludzie łatwiej poddają się. Mamy wiele takich udokumentowanych przypadków, w tym takich, których przekonano do zrezygnowania z terapii na progu wyleczenia i życia w zdrowiu. Źródła zniechęcania obejmują urzędników, lekarzy, pielęgniarki, ortodoksyjnie myślących przyjaciół i rodziny,... oraz potencjalnych spadkobierców.

 
Niniejsza część obejmuje cztery scenariusze ilustrujące możliwości terapii dla zainteresowanych stron. Prosimy uwzględnić, iż okoliczności zmieniają przypadki chorobowa i że pacjenci i ich warunki bardzo się różnią. Dlatego poszczególne schematy nie powinny być traktowane jak wyryte na kamiennych tablicach. Mieć na uwadze, że są to tylko cztery przykładowe zestawy wzięte z całego zakresu możliwości, sięgających od tanich i prostych aż do skomplikowanych i kosztownych.

 
Schemat ambulatoryjny uproszczony: Mimo prostoty ma on znaczny odsetek powodzeń, oczywiście niższy niż to można oczekiwać od innych schematów. Jest to dobry, łatwy schemat dla pojedynczej osoby, która bez pomocy osób trzecich i mając znaczne ograniczenia finansowe może uczynić poważną próbę wyleczenia. W przypadku najprostszego wariantu terapii enzymatycznej, tj. stosując jedynie Pancrex doustnie i podwyższając dawkę co kilka dni jest prawdopodobne, że wystąpi rozpad guza i może spowodować rzucawkową toksemię (poważne objawy podobne do zatrucia ciążowego). Można to zwalczyć odstawiając Pancrex i stosując retencyjne lewatywy z kawy i witaminę C z niacyną, póki objawy choroby nie ustąpią. Kolejny stopień intensywnośco leczenia, tj. dodawanie Pancrex w proszku do zwykłych lewatyw z kawy kilka razy dziennie, nieco zmniejsza prawdopodobnieństwo lub nasilenie toksemii. Jeśli kryzys jednak nastąpi - a mamy taką nadzieję - odstawić Pancrex i zastąpić miarką (dose spoonful) kwasu askorbinowego w proszku (wit. C). UWAGA: Nie askorbinianiu sodu.

Schemat ten zawsze poprawia stan chorego i często daje wyleczenie - pod warunkiem, że znajdziemy skuteczny poziom dawkowania. Lecz ponieważ jest to wariant najprostszy i najtańszy, wyniki są proporcjonalne.

 
Schemat ambulatoryjny podstawowy: jest to schemat zalecany w leczeniu niestacjonarnym. W przypadku idealnym wymaga pomocy osoby lub osób trzecich i jest umiarkowanie kosztowny. Większość pacjentów nieuszkodzonych jatrogennie (chemioterapia, napromienianie i nadmierne okaleczenie chirurgiczne) może spodziewać się odzyskać zdolność do procesu zapalnego i w ten sposób znaleźć się na drodze do wyzdrowienia raczej w ciągu dni niż tygodni. Jest to poziom na który powinni nastawić się poważni użytkownicy i daje on zawsze dobry efekt w zamian za zainwestowany czas i pieniądze.

 
Schemat leczenia stacjonarnego

Jest to jak dotąd schemat hipotetyczny. Włączyliśmy doń wszelkie udoskonalenia, jakie uznaliśmy za wartościowe. Obejmuje on kilka rodzajów terapii stacjonarnych, w tym zabiegi chirurgiczne w dobrze wyposażonych klinikach i szpitalach. Mogą one jeszcze bardziej poprawić wyniki podstawowego schematu ambulatoryjnego i/lub skrócić czas leczenia. Poza przypadkami jatrogennie uszkodzonych pacjentów, trudno sobie teoretycznie wyobrazić przypadki naprawdę nieuleczalne. Bez wątpienia wystąpią inne czynniki i uniemożliwią 100% wyleczeń. Tym niemniej ostatnie techniki Instytutu Gersona i odtworzenie odpowiedzi immunologicznej przy pomocy Wobe-Mugos daje jakąś nadzieję nawet najgorszym grupom.

 
Na koniec, jako poważną sugestię, oferujemy drugi prosty schemat "Profilaktyka i przesiew". Obejmuje on szerego działań prewencyjnych lub profilaktycznych opartych zarówno na teorii, jak i na doświadczeniu. Nie upłynął jeszcze odpowiedni czas, by ocenić procent jego skuteczności, lecz logika i doświadczenie jak dotąd wskazują, że powinniśmy go usilnie zalecać. Wystarczy powiedzieć, że obaj stosujemy jego odmiany!

 
Wszelkie udane leczenie raka musi opierać się na teoriach zarysowanych w rozdziale "Terapie". Ktoś może powiedzieć, że dzisiejsze ortodoksyjne metody leczenia ("wyciąć, wypalić i wytruć") nie podlegają tej zasadzie. To prawda. Nie podlegają. Nie ma powodu, by miały podlegać. Nie były one pomyślane jako skuteczne leczenie raka w nowym znaczeniu tego słowa. Nie były pomyślane jako kuracja. Są leczeniem paliatywnym, dającym zysk na czasie; celem ich jest przedłużenie życia cierpiącego na raka o tygodnie lub miesiące; i otwarcie mówiąc jest to co (choć pewnym kosztem) udaje im się zrobić, i generalnie jest to wszystko co udaje im się zrobić.

 
Więc jeszcze raz zreasumujmy podstawy:

 
1. Rak nie może powstać, gdy nie jest spełniony gersonowski warunek wyjściowy, (tj. niski poziom zdrowia), który koryguje terapia Gersona. Terapia Gersona chroni także przed innymi niebezpiecznymi chorobami i prawdopodobnie wydłuża życie.

 
2. Guz złośliwy podobny jest do łożyska bez płodu. W ciąży istnieje równowaga między jego wzrostem a obroną organizmu. W raku równowaga przechyla się na korzyść guza. Guz, podobnie jak łożysko, szybko wzrasta i nacieka tkanki gospodarza.

 
3. Guz wytwarza substancje przeciwstawiające się własnym mechanizmom obronnym organizmu.

 
4. Guz wytwarza hCG i inne toksyny, powodujące złe samopoczucie pacjenta i nie dopuszczające do leczniczego zapalenia.

 
5. Inhibicja enzymów sprzyja powstawaniu mikrozakrzepów w okolicznych naczyniach krwionośnych. Zakrzepy zmniejszają przepływ krwi i dopływ tlenu, chroniąc w ten sposób komórki rakowe. Wysokie stężenia substancji sprzyjających progresji raka przenikają na zewnątrz i osłabiają siły obronne. Enzymy przeciążonego organizmu nie są w stanie wyeliminować tych substancji ani mikrozakrzepów. Guz może bezpiecznie wzrastać i naciekać niemal bez przeszkód, a pacjent wpada w pogrążającą się spiralę.

 
Z tego prostego podsumowania wynikają w sposób oczywisty zasady terapii.

 
1. Zwalczać prokancerogenny stan wyjściowy przy pomocy terapii Gersona z położeniem nacisku na detoksykację wątroby.

 
2. Zwalczać "inhibitory oporności", hCG i kompleksy immunosupresyjne poprzez suplementację enzymów, w dużej ilości, różnych rodzajów, równocześnie wszystkimi drogami podawania, i możliwie najszybciej.

 
3. Stosować wszelkie środki stymulujące odporność, zmniejszające ból, poprawiające stan odżywienia i przywracające dobre samopoczucie.

 
Im więcej właściwych środków będzie odpowiednio zastosowanych, tym lepiej. Większość tych substancji ma bardzo małą toksyczność, więc można je podawać w dużych ilościach. Jedyne spodziewane skutki uboczne wywołane bywają rozpadem guza i uwolnieniem jego toksyn. Choć przejściowo nieprzyjemne, są najlepszym sygnałem dla lekarza i dla pacjenta. Jest to słuszny powód dlaczego winno się być całkowicie szczerym wobec personelu medycznego i innych zainteresowanych stron, w tym rodziny i osób wspomagających. Otoczenie musi z góry wiedzieć nie tylko co chory czyni, ale i co może się zdarzyć i na co mamy nadzieję jako na wynik terapii. Gdy nadejdzie pierwszy kryzys ozdrowieńczy, lepiej żeby sobie z nim radzić bez pełnej dobrych chęci, lecz źle poinformowanej ingerencji z zewnątrz.

 
Program wyjaśnia, jak regulować szybkość, z jaką to wszystko zachodzi, i jej następstwa. Prowadzi nas to do kolejnej najważniejszej obietnicy:

 
Jeśli będą zastosowane właściwe środki w odpowiedniej ilości i miejscu, NASTĄPI destrukcja guza.

 
To jest pewne. Jednym z najpewniejszych testów na okoliczność, czy mamy do czynienia z tkanką nowotworową, jest jej odpowiedź na enzymy proteolityczne. Jeśli jest złośliwa, enzymy ją ZAATAKUJĄ. Jeśli będzie ich wystarczająco dużo, tkanka ulegnie ZAPALENIU.

 
 
SCHEMATY LECZENIA

Schematy leczenia podane w części praktycznej są opracowane przez autorów.

Dobór terapii szczegółowych opierał się na dwóch kryteriach:

1) Czy sama terapia działa wystarczająco skutecznie?

2) Czy można ją łączyć w leczeniu skojarzonym z innymi systemami?

 
 
Rozdział II: Schemat ambulatoryjny uproszczony
(dla chorych o niższych dochodach, nie dysponujących pomocą osób trzecich)

 
Na samym początku nauczyć się przygotowywać i aplikować lewatywy z kawy (jak opisano niżej). Mogą być nagle i pilnie potrzebne.

 
Podstawową zasadą jest trzymać się diety Gersona (w zakresie fizycznie możliwym do realizacji…) plus dodatki zgodnie z poniższym schematem dawkowania.

 
Potrzebne składniki                                                                                  Skrót

Wobe-Mugos Klistiertabletten tabl. do wlewek (1000 mg)                  WM

Amylase kaps. (5000 BPU)                                                                 Am
Pancrex kaps. (lub odpowiednik)                                                  PC

Lipase kaps. (5000 BPU)                                                                 Lip

Pancreatic proteases tabl. (850 BPU)                                           C

Lewatywy z kawy                                                                           CE

Niacin tabl. (50 mg)                                                                              B3
Amygdalin/Laetrile (250 mg)                                                                Amyg
Zinc orotate 

 
Wobe-Mugos - mieszanka enzymatyczna, najważniejszy z suplementów

Pancrex - kombinacja czterech enzymów trzustkowych

Pancreatic proteases - mieszanina trypsyny i chemotrypsyny

Witaminy - zalecają prod. Cantassium Co. w Londynie (Vitamin-A tabl., Vitamin-Mega-B-Complex, Vitamin-C Ultrafine Powder lub Super Vitamin C-Complex, i Vitamin-E caps. lub chew tablets [tabletki do żucia])

 
Dawkowanie

 
CYKL I - 15 dni

 
Przed kuracją postarać się o szczepienie BCG. Jest to świetny marker obecności zapalenia lub w ogóle zdolności do zapalenia.

 
Pierwsze 5 dni

WM - 2 tabl. w mikrowlewce 2x/dz.

PC - 2 tabl. 3x/dz.

Wit. C - do łącznie 4 g, 3x/dz. (Mniej jeśli ta dawka nie może być tolerowana bez biegunki)

Am - 1 tabl. 2x/dz.
Lip - 1 kaps. 2x/dz.

CE - 1x/dz. (szczegóły zob. niżej)

 
Dni 6-10

WM - 2 tabl. w mikrowlewce 3x/dz.

PC - 4 tabl. 3x/dz.

Wit. C - do łącznie 6 g, 3x/dz.

Am - 2 tabl. 2x/dz.
Lip - 2 kaps. 2x/dz.

CE - 2x/dz.

 
Dni 11-15

WM - 3 tabl. w mikrowlewce 3x/dz.

PC - 6 tabl. 3x/dz.

Wit. C - do łącznie 8 g, 3x/dz.

Am - 3 tabl. 2x/dz.
Lip - 3 kaps. 2x/dz.

CE - 3x/dz.

 
WM w mikrowlewce retencyjnej (starać się nie wydalić). Mikrowlewka - strzykawka 20-30 mg z plastikową rurką nasadzaną zamiast igły. NIE SKRACAĆ oryginalnej rurki!

Część dziennej dawki wit. C można rozpuścić w lewatywie z kawy razem z częścią enzymów Pancrex lub amylazy. Jest to kwestia wyboru.

 
CYKL II - 15 dni (zaraz po cyklu I)

 
Pierwsze 5 dni

WM - 3 tabl. w mikrowlewce 3x/dz.

PC - 3 tabl. 3x/dz.

Wit. C - 10 g, 3x/dz.
C - 3 tabl. 3x/dz.

Am - 4 tabl. 2x/dz.
Lip - 4 kaps. 2x/dz.

CE - 2x/dz. (szczegóły zob. niżej)

 
Dni 6-10

WM - 3 tabl. w mikrowlewce 4x/dz.

PC - 4 tabl. 3x/dz.

Wit. C - 10 g, 3x/dz.
C - 2 tabl. 3x/dz.

Am - 6 tabl. 2x/dz.
Lip - 6 kaps. 2x/dz.

CE - 3x/dz.

 
Dni 11-15

WM - 3 tabl. w mikrowlewce 4x/dz.

PC - 4 tabl. 3x/dz.

Wit. C - 10 g, 3x/dz.
C - 3 tabl. 3x/dz.

Am - 4 tabl. 4x/dz.
Lip - 4 kaps. 4x/dz.

CE - 4x/dz.

 
Lewatywy z kawy

 
Lewatywy są praktyką odstręczającą wiele osób. W ŹADEN SPOSÓB NIE WOLNO JEDNAK Z NICH REZYGNOWAĆ. Są absolutnie zasadniczym elementem terapii. Muszą być przygotowane i przyjmowane we właściwy sposób i często.

 
Roztwór do lewatyw przygotowuje się z mielonej kawy dobrej jakości. Trzy czubate łyżki stołowe kawy gotować przez trzy minuty w litrze wody, zmniejszyć gaz i trzymać na minimalnym ogniu przez następne piętnaście minut, schłodzić, przecedzić. Wlać powoli całą ilość i utrzymać przez pół godziny, Ponieważ ok. 80% wchłaniania zachodzi w pierwszych 5 minutach, dopuszczalne jest wcześniejsze wydalenie u pacjentów niezaznajomionych z tą praktyką. Większość osób po kilku dniach będzie zdolna utrzymać lewatywę przez całe pół godziny.

 
Do roztworu można dodawać i rozpuszczać w nim różne substancje. Jak podano wyżej, od samego początku kuracji może to być kwas askorbinowy w proszku i Pancrex w proszku - można je stosować łącznie. W przypadku kryzysu Pancrex odstawia się, zaleca się go zastąpić taką samą lub większą ilością amylazy, jeśli dostępna. Wchłanianie wszystkich substancji do krwiobiegu poprawia się dodatkiem jeszcze większej ilości mannitolu.

 
Uwaga: NIE DODAWAĆ Wobe-Mugos Klistiertabletten do lewatywy z kawy. Lewatywa

z kawy jest lewatywą objętościową, która ma zostać wydalona po wchłonięciu rozpuszczonych w niej składników, przeważnie po pierwszych 15-20 min. Wlewka z Wobe-Mugos jest małą (25 ml) wlewką retencyjną która, o ile to możliwe, nie powinna w ogóle zostać wydalona. Przeczytać instrukcję na opakowaniu.

 
Jest kilka sposobów podawania lewatywy z kawy, jest to kwestia wyboru. U większości osób do nabrania odpowiedniej wprawy najwygodniej jest wprowadzać klęcząc lub kucając w wannie. Roztwór w odpowiednim dzbanku lub misce łagodnie wpompowuje się zwykłą strzykawką do wlewek, połączoną z gruszką. Rurkę doodbytniczą wprowadzić na całą długość, smarując w razie potrzeby. Strzykawki do wlewek są dostępne w większości aptek i sklepów ze sprzętem medycznym. (Instrukcje w książce Gersona różnią się nieco od powyższych. Chodzi w nich o ułatwienie podawania wlewek objętościowych, stosowanych w stanach kryzysowych. Są efektywniejsze, ale wymagają trzech-czterech prób do opanowania ich techniki.)

 
Praktyczna wskazówka: pierwsze próby wykonywać z mniejszą ilością zwykłej ciepłej wody, łatwiej będzie wytrzeć, jak się rozleje!

Nie próbować zatrzymywać dłużej niż pół godziny.

 
 
Rozdział III: Schemat ambulatoryjny podstawowy
 
(dla osób potrzebujących intensywnej kuracji, których nie stać na leczenie stacjonarne lub gdy nie jest ono dostępne)

 
Kombinacja czasowo uproszczonej terapii Gersona z intensywną terapią enzymatyczną.

Ma wywołać szybką i gruntowną martwicę guza.

 
Ze względu na tę potrzebę połączono kilka skutecznych technik w jednym pakiecie. Każda z osobna jest w stanie wzmocnić osłabiony układ odpornościowy do tego stopnia, że reaguje on gwałtownie na obecność raka.

Obserwacje wskazują, że terapia kombinowana daje szybszą odpowiedź niż terapie proste; jak również, że brak przygotowania fizycznego i psychologicznego może spowodować niebezpieczną zwłokę w odstawieniu środków prowokujących odpowiedź immunologiczną I w rozpoczęciu odpowiednich zabiegów detoksykujących. Tak iż nie należy nigdy podejmować takiego leczenia bez odpowiedniego przygotowania, wiedzy i zabezpieczeń... zwłaszcza co się tyczy wlewów z kawy.

 
Przyczyny różnej szybkości wystąpienia reakcji są mało zbadane. Podczas gdy nie odnotowano przypadków "kryzysów ozdrowieńczych" lub innych zagrożeń w terapii enzymatycznej, sam Gerson (i inni) niekiedy obserwował szybkie i intensywne reakcje, zanim właściwie zrozumiał potrzebę intensywnej detoksykacji w kryzysie. Wniosek praktyczny jest ten, że trzeba mieć pod ręką amylazę, witaminę C, niacynę i zestaw do lewatyw z kawy oraz opanowaną technikę tych ostatnich.

 
Podkreślamy, każdy musi wiedzieć, czego można oczekiwać, jak reagować, i jakie środki zaradcze ma podjąć.

 
Jeszcze raz powtarzamy: przeczytać kilka razy odnośne strony książki, zrozumieć istotę sprawy i być wyposażonym tak, by poradzić sobie z kryzysem ozdrowieńczym w razie, gdyby taki wystąpił.

 
(Użytecznym środkiem ostrzegawczym jest szczepienie BCG chociażby jako test zdolności do reakcji zapalnej. Nagłe pojawienie się opóźnionej reakcji zapalnej w miejscu szczepienia jest ogólną wskazówką, że odpowiedź immunologiczna zaczyna się na powrót pojawiać i może osiągnąć stadium kryzysu ozdrowieńczego.)

 
Istnieją również dwie sytuacje, gdy tego rodzaju kuracja w domu jest przeciwwskazana, choć stacjonarnie można by ją w pełni prowadzić. Są to:

 
1. Pacjenci po toksycznej chemioterapii, zwłaszcza niedawnej, ponieważ zachodzi ryzyko nadmiernie szybkiego uwolnienia toksycznych produktów ubocznych.

 
2. Przypadki, gdy fibrynoliza (rozpuszczanie zakrzepów) mogłaby być niepożądana, np. w niektórych guzach mózgu.

 
Na poziomie praktycznym z pewnością pojawi się problem czasowy i pomocy osób trzecich. Teoretycznie jest możliwe, by pacjent sam sobie zaaplikował tę terapię. Ale wymaga to poświęcenia prawie całego czasu. Już samo zdobywanie surowca, przygotowanie posiłków, soków i preparatów jest bardzo czasochłonne. Codziennie trzeba zapisywać i podawać właściwe dawki różnych składników, przygotowywać i podawać lewatywy z kawy, notować obserwacje w historii choroby i planować program na następny dzień lub dwa. Na to wszystko pacjent musi mieć czas. Jest to robota na cały dzień. Zazwyczaj nie można myśleć o innej pracy, nawet na szczeblu domowym. Mając to na uwadze stwierdzamy z całą powagą, że właściwe wdrożenie programu zależy od całkowitego osobistego zaangażowania pacjenta i pomocy przynajmniej jednej osoby.

 
Ponadto opierając się na szerokim doświadczeniu usilnie zaleca się szukać pomocy, współpracy, a przynajmniej nadzoru profesjonalnego. Może nadejść chwila gdy wystąpienie takiego czy innego czynnika będzie wymagało przywołania lekarza czy też skonsultowania się z nim. Dobrą praktyką jest, by lekarz i jego personel wiedział, co pacjent zamierza czynić. Niektórzy lekarze, zwłaszcza młodzi, grzeczni i lepiej poinformowani, wykażą zainteresowanie do stopnia nawet czynnego udziału. Pamiętajmy, lekarz nie jest obowiązany brać odpowiedzialność za pacjenta podczas leczenia, którego sam nie zainicjował lub nie aprobuje. Tym niemniej jest znaczny odsetek lekarzy uznających ograniczenia ortodoksji... zwłaszcza jej fiasko w dziedzinie raka. Wielu jest na tyle otwartych, że będą przynajmniej tolerować. Zalecamy, by powiedzieć swemu lekarzowi, co się proponuje i wysłuchać jego rady. Nie może on pacjentowi zabronić podejmowania decyzji, ale często może mieć coś użytecznego do powiedzenia. Utrzymujmy przyjazne stosunki. W końcu jest to sprawa dobrego wychowania.

 
Przed rozpoczęciem programu upewnić się, czy nasze źródła zaopatrzenia dostarczają wszystkich składników w ciągłej podaży. Przerwy w leczeniu mogą być katastrofalne. O wiele lepiej poczekać, aż wszystko będzie gotowe. Planować z dużym wyprzedzeniem. Lokalne sklepy zielarskie lub apteki będą w stanie sprowadzić większość potrzebnych artykułów. Centrum medycyny alternatywnej lub terapeuta mogą być też pomocni.

 
UWAGA. Terapeuci i wiele innych osób może mieć nader zdecydowane i bardzo indywidualne poglądy... nie zawsze opierające się na najdokładniejszych źródłach. NIE ZMIENIAĆ schematu leczenia w żaden sposób. Jest to starannie przemyślana, integralna całość. Zmiana programu jest łatwą drogą do porażki na progu sukcesu!

 
Lista dawkowania jest olbrzymia. Ale każdą pozycję należy traktować jako istotną, czy to chodzi o tabletkę, lewatywę, czy szklankę specjalnie przygotowanego soku owocowego. Zrozumienie tego punktu jest kluczowe. Nie można tego dość podkreślać.

 
Schemat podawania enzymów, witaminy C i lewatyw jest podobny, lecz bardziej intensywny, niż w schemacie uproszczonym. Jego cykl piętnastodniowy, każdy z rosnącym dawkowaniem, ma być powtórzony cztery razy bez żadnych przerw. Potem pozostaje na poziomie podtrzymującym przez cztery miesiące, lub do osiągnięcia wyniku, zależy co zdarzy się wcześniej. Są szanse, że w nieobecności powikłań jatrogennych takich, jak uprzednie stosowanie sterydów przeciwzapalnych, do tego czasu wystąpi kryzys typu gersonowskiego. Jeśli nie, pozostawać na dawce podtrzymującej enzymów. Warto pamiętać, że w terapii Gersona czasem ma miejsce opóźnienie reakcji i że jednym z sekretów sukcesu Coleya było to, iż był on bardziej wytrwały, niż inni. Dajmy więc czas naturze i biochemii odnowy organizmu. Nie bez racji słowo pacjent pochodzi od łacińskiego słowa "patientia" - cierpliwość!

 
Trzeba też podkreślić, że cała koncepcja terapii Gersona, na wszystkich poziomach terapii, zakłada, iż powinno się ją kontynuować, jako dietę, przez aż osiemnaście miesięcy od wystąpienia pierwszego kryzysu ozdrowieńczego. Powszechnym błędem wynikającym z natury ludzkiej jest poluzowanie sobie i odstawienie terapii po tym, jak samopoczucie się poprawi. Ma to fatalne rezultaty. Tam gdzie chory woli trzymać się programu wlewek retencyjnych Wobe-Mugos, z najnowszej analizy obserwacji pacjentów wynika, że dla pewności należy go rozciągnąć do trzech i więcej lat.

 
Program leczenia

 
Do schematu uproszczonego należy dodać następujące pozycje:

 
1. Complex ZA

Podawać domięśniowo strzykawką podskórną, używać igieł jednorazowych 25-32 mm. Jeśli brak preparatów handlowych, można nabyć oddzielnie oba składniki w sklepie z odczynnikami chemicznymi. Wymagana jest czystość "do analizy" (lub lepsza). Rozpuścić 4,5 mg askorbinianu cynku i 0,9 mg askorbinianu magnezu w 20 ml wody do wstrzyknięć (aqua pro inj.). Choć zaleca się warunki aseptyczne (można to osiągnąć kuchenką mikrofalową), nie jest to warunek nadrzędny, o wiele ważniejsze jest podawanie tych składników w ogóle. (W toku są próby podawania Complex ZA w mikrowlewce do użytku domowego). Dawka jest 2 ml, domięśniowo lub w wolnym wstrzyknięciu dożylnym, dwa razy dziennie. Całkowita ilość 20 ml stanowi również odpowiednią ilość do mikrowlewki tam, gdzie jest to wskazane.

 
2. Elektrolity

Potas: Póki nie jest dostępny koktajl Gersona, brać miksturę cytrynianu potasu (Potassium Citrate Mixture, farmakopea brytyjska). Dostępna (jak i płyn Lugola, zob. niżej) w każdej aptece. Dawka jest 15 ml, przyjmować z pół kieliszka do leków nalewki z cytryny i jęczmienia (lemon barley cordial) i wody destylowanej, cztery razy dziennie. Cytrynian potasu lub podobne może być dodawane do lewatyw, wg uznania.

Jod: Przyjmować w postaci płynu Lugola 3 krople cztery razy dziennie, również w sokach.

 
3. Witaminy

Witamina A

Używać Vitamin-A prod. Cantassium (lub A-mulsin przy bardzo wysokiej dawce). Dawka wynosi 100.000 IU (jednostek międzynarodowych) trzy razy dziennie przez cztery tygodnie, potem 25.000 IU trzy razy dziennie. Objawy przedawkowania witaminy A (bóle głowy, nudności, żółtawe bruzdy skóry) są b. mało prawdopodobne, lecz należy na to uważać.

 
UWAGA: W chwili obecnej autorzy, umieszczając powyższą informację, zalecają nie podawać witaminy A, póki dalsze badania nie potwierdzą jej całkowitego bezpieczeństwa. Wykluczenie to nie dotyczy prekursora witaminy A beta-karotenu, który sam ma zdolność atakowania guzów. Przyjmowany jako sok z marchwi w dużych ilościach (pół litra do litra dziennie) jest bezpieczny przynajmniej do pojawienia się fałszywej opalenizny skóry.

 
Witaminy z grupy B

Pacjent na diecie Gersona otrzymuje pewną dawkę minimalną witaminy B3 (niacyny) i B12 (cyjanokobalaminy). Są też dowody że przynajmniej kilka innych witamin z grupy B znanych jako koenzymy odgrywa użyteczną rolę w zapobieganiu i leczeniu raka. Wysokie dawki mają też tendencję wywoływania znacznej poprawy ogólnego stanu pacjenta.

 
Witamina E

Poza rolą antywolnorodnikową witamina E działa przeciwzakrzepowo, a powstawanie zakrzepów sprzyja przeżyciu komórek nowotworowych. Podawać najlepiej w postaci suchej syntetycznej witaminy E.

 
4. Amygdalin/letryl

Dla uniknięcia niekonstruktywnej krytyki nie akcentujemy w niniejszej książce wartości tego preparatu. Użyty we właściwy sposób jest znakomitym środkiem, nawet skrajnie ważnym elementem terapii. Choć jest ważny w opisanym poniżej schemacie prewencyjnym, NIE WOLNO go stosować w terapii przynajmniej do czasu wystąpienia i zwalczenia pierwszego kryzysu ozdrowieńczego. Jeśli nie ma pilnej potrzeby, najlepiej go odłożyć do przejścia kilku kryzysów ozdrowieńczych i pełnego opanowania techniki postępowania w kryzysach. Wówczas dawka początkowa wynosi 1 tabl. 250 mg 3x/dz. przez 3 dni, potem 2 tabl. 3x/dz. przez 3 dni, następnie dawka pozostaje na poziomie 3 tabl. 3x/dz. Dodatkowo jedną rozkruszoną tabletkę dodawać do każdego wlewu z kawy.

 
Zaleca się ostrożność; NIE STOSOWAĆ gdy się jest samemu lub gdy pomocnicy nie są przeszkoleni, ani też gdy są problemy z amylazą albo gersonowskimi środkami detoksykacji.

 
5. Leczenie miejscowe

W większości przypadków leczenie miejscowe nie jest możliwe bez  personelu i warunków profesjonalnych. Gdy jest to dostępne, można stosować techniki opisane w schemacie leczenia stacjonarnego. Jeśli nie, to dostępne są tylko powierzchowne guzy i nadżerki. Należy je stale okładać odpowiednio impregnowanymi tamponami. Jest to też opisane przy leczeniu stacjonarnym. Niektóre kobiety są w stanie, ewentualnie z czyjąś pomocą, założyć wziernik dopochwowy i dostać się do szyjki macicy. Wówczas można z największą korzyścią przykładać impregnowane tampony do raków szyjki.

 
6. Szczepionki

Stosować wszystko co dostępne z poniższej listy, najlepiej w odstępach 3-4-tygodniowych. BCG, toksyna Coleya, szczepionka Marayuma, szczepionka przeciw grypie, błonicy, tężcowi, kokluszowi. Jedna drugiej nie wyklucza. Każda szczepionka jest sama w sobie immunostymulantem.

 
7. Dieta

Choć umieszczona na końcu listy, jest ważnym elementem programu.

Zasady:

 
a) zmniejszyć spożycie białka, rezerwując w ten sposób wszystkie dostępne enzymy proteolityczne do atakowania guza;

 
b) stworzyć środowisko ubogosodowe/wysokopotasowe;

 
c) spożywać jak najwięcej świeżych enzymów itd.

 
UWAGA: Dieta ta jest uciążliwa w przygotowaniu i nie na podniebienie łakomczucha, na pewno na początku. Trzeba powiedzieć jasno, że przynajmniej przez miesiąc lub dwa wszelka przyjemność z jedzenia, choć pożądana, jest bez porównania mniej ważna od wartości pożywienia jako aktywnego środka leczniczego. Tu stosuje się pożywienie w charakterze lekarstwa. A nikt nie powiedział, że lekarstwo musi być smaczne!

 
Zakazane potrawy i składniki

Sól                               Tytoń                          Tłuszcze/oleje (w tym orzechy i awokado)

Alkohol                        Czekolada                  Przyprawy

Słodycze                      Kakao                          Herbata

Śmietana                      Biały cukier              Wszelkie potrawy solone-wędzone-puszkowane

Lody                            Biała mąka                Ciastka

Masło                          Ryby                            Ser

Mięso                          Jaja                              Mleko

Kawa (za wyjątkiem lewatyw)                      Fluorkowana pasta do zębów

 
Powody wykluczenia są logiczne, nie na chybił-trafił. Niektóre, jak alkohol i tytoń, są toksynami. Białka zwierzęce w szczególności zostają odstawione, by nie zużywać enzymów.

 
Główne składniki diety

Owoce                        Jarzyny                          Surówki

Brązowy ryż                 Płatki owsiane              Soki

Chleb pełnoziarnisty  Soczewica

Wszystko musi być świeżo wyprodukowane, świeżo przygotowane i o ile możliwe z uprawy organicznej.

 
Unikać aluminiowych naczyń kuchennych, używać stali nierdzewnej, szkła, ceramiki, naczyń emaliowanych lub żeliwnych. Jarzyny gotować na małym ogniu, tak niewiele jak da się tolerować, we własnym soku. Jeśli konieczne, dodaje się minimalną tylko ilość płynu i powinien być zapas "specjalnej zupy", jak opisano niżej. Przed gotowaniem wszystko dokładnie umyć i wyszorować, lecz nie obierać ze skórki. Dla poprawy smaku można używać cebuli, szczypiorku, pietruszki, czosnku w dużych ilościach oraz niektórych ziół. Główną jarzyną są ziemniaki w każdej postaci, szczególnie zalecane są pieczone. Jako dresing używać musu jabłkowego lub specjalnej zupy.

 
Surówki

Mogą być tarte, siekane, mieszane lub podawane osobno. Główne składniki:

Marchew                     Cykoria                          Sałata              Brukselka

Endywia                       Sałata rzymska              Nasturcja  Pomidory

Rzodkiew                    Kalafior                          Seler                Kapusta

Oliwki                          Cebula                          Szpinak              Zielona papryka

Kiełki nasion oleistych/strączkowych/zbóż

 
Dresing (sos poprawiający smak) do surówek przygotowuje się z dwóch łyżek stołowych soku z cytryny lub octu winnego, 2 łyżek stołowych wody, 1 łyżki stołowej brązowego cukru z dodatkiem posiekanej cebuli lub świeżo utartego chrzanu (nie ze słoika). Owoce dobrze umyte zjadać na surowo lub w postaci musu / uduszone we własnym soku. Można jeść owoce suszone pod warunkiem, że nie były siarczynowane podczas suszenia. (Mogą być rodzynki, brzoskwinie, morele, daktyle, figi, śliwki suszone lub owoce mieszane).

 
Owoce:

Jabłka                          Winogrona                  Pomarańcze

Morele                         Grejpfruty                   Brzoskwinie

Banany                        Cytryny                          Gruszki

Czereśnie/wiśnie          Mango                          Śliwki

Melony                        Porzeczki (czerwone, białe, czarne)

 
Płyny:

Specjalna zupa: Pochodzi naprawdę od "specjalnej zupy" opisanej przez samego ojca medycyny, Hipokratesa. Robi się ją jak następuje:

 
1 średni seler korzeniowy (razem z dolnymi 2 cm łodygi)

1 pietruszka (korzeń z nacią)

2 małe pory

2 średnie cebule

1 1/2 funta pomidorów

1 funt ziemniaków

Czosnek do smaku

 
Umyć i wyszorować wszystkie składniki i pokrajać w duże kawałki. Gotować na bardzo małym ogniu przez 3 godziny, gdy możliwe stosując trochę poprzedniej zupy w charakterze płynu do gotowania. Zupę można jeść na gęsto, jaka jest, lub przetartą przez sito dla odcedzenia włókien - jako napój. Przechowywana pod przykryciem w lodówce nadaje się do spożycia przez dwa dni.

 
Wypijać duże ilości soków. Cztery w szczególności są zalecane:

1. Wszelkiego rodzaju soki cytrusowe. Można używać tylko takich metod wyciskania, które nie miażdżą i nie używają skór.

 
2. Sok marchwiowo-jabłkowy. Jeśli możliwe, używać właściwego rozdrabniacza/prasy (patrz Załącznik 2). Celem jest uzyskanie enzymów, soli mineralnych i witamin, a stwierdzono, że urządzenie to jest lepsze. Używa się takich samych ilości marchwi i jabłek, z usunięciem gniazd nasiennych. Soki cytrusowe muszą być wypijane natychmiast, natomiast sok marchwiowo-jabłkowy może być przechowywany (pod przykryciem) do trzech godzin.

 
3. Soki z zielonych liści. Jak najwięcej z poniższej listy w zależności od preferencji lub dostępności:

 
Sałata                                      Kapusta czerwona                  Kiełki

Boćwina szerokoogonkowa              Boćwina (liście)                       Szczypior

Sałata rzymska                          Zielona papryka                       Szpinak

Nasturcja                                   Kiełki nasion/zbóż

Do każdej dużej garści dodać jedno jabłko, wydrelowane i pokrojone w grube plastry. Wypijać natychmiast. Soku z zielonych liści nie można przechowywać.

 
4. Sok z wątroby. Dla wielu osób jest nie do zjedzenia (często psychologicznie). Jednakże jest to element leczenia żywieniem i powinien być o ile to możliwe stosowany. Jest drogi w wytwarzaniu. 1/2 funta świeżej wątroby cielęcej pociąć w 2,5-centymetrowe plastry. (Można używać wątroby jagnięcej). Dodać 1/2 funta świeżej marchwi. (Dla niektórych dodanie ząbka czosnku lub połowy cebuli poprawia smak.) Mieszaninę rozdrobnić i dokładnie wymieszać, następnie wycisnąć pod prasą przez dwie - trzy warstwy czystego muślinu. Musi być wypity natychmiast. Zapić małą ilością soku pomarańczowego, jeśli jest potrzeba zmiany smaku. Nie brać pod uwagę niedawnego usunięcia tego soku w niektórych amerykańskich podręcznikach praktycznych.

 
Różne:

Płatki owsiane: gotować w proporcji 1/2 szklanki na szklankę wody przez około 5 minut lub do uzyskania pożądanej konsystencji. Zjada się z tartym jabłkiem, miodem lub brązowym cukrem, nieoczyszczoną melasą, musami owocowymi lub innymi owocami wg uznania. Nie dodawać soli ani mleka.

 
Chleb: powinien być pełnoziarnisty lub wieloziarnisty. Wyborem nr 1 jest chleb żytni i należy szukać gatunków niesolonych.

 
Środki słodzące: tam, gdzie potrzebne jest słodzenie, stosować miód, melasę, syrop klonowy lub ciemnobrązowy cukier.

 
Dieta powyższa wygląda strasznie skomplikowanie. Tak nie jest. Po tygodniu wszystko staje się znajome i proste. Dieta wygląda na monotonną. Tak nie jest. Z naszego doświadczenia ponad połowa pacjentów przywiązuje się do diety, z osobistymi modyfikacjami, na resztę życia po wyleczeniu z raka. Dieta wygląda na kosztowną. To prawda. Jednak jest mnóstwo niedrogich składników, na których można się skoncentrować (chleb, ziemniaki, warzywa, płatki owsiane), podczas gdy składniki drogie (wątroba cielęca, mango) można zredukować.

 
Zaleca się, aby codziennie każdy pacjent wypijał nie mniej niż dwanaście szklanek soków owocowych i warzywnych, sześć - soku z zielonych liści, cztery - specjalnej zupy i jedną, dwie - soku z wątroby. Nie ma górnej granicy. Osoby z dużym apetytem, im większym tym lepiej, mają "carte blanche" na jedzenie wszystkich składników i każdego z osobna w dowolnej ilości. Nie trzeba liczyć kalorii!

 
Podkreślamy ponownie, że dieta jest sprawą fundamentalną. Jest integralnym procesem terapeutycznym, w takim samym stopniu "medycznym", jak branie tabletek. Wyniki leczenia dietetycznego połączonego z całym wyżej przedstawionym programem są bardzo wysokie.

 
 
Rozdział IV: Schemat leczenia stacjonarnego (projekt)
 
Przesłanki:

(i) Znaczny odsetek guzów jest dostępny dla bezpośrednich wstrzyknięć letrylu/amygdaliny i/lub Wobe-Mugos i dla urządzeń lokalnej termoterapii/krioaplikatorów, ewentualnie połączonych z prokainą dla dodatkowego efektu.

 
(ii) Pomiar poziomu inhibitorów trypsyny i chymotrypsyny, hCG, lipazy i ewentualnie krążących kompleksów immunologicznych i reniny we krwi w połączeniu z enzymami trzustkowymi do podawania parenteralnego powinien umożliwić zneutralizowanie czynników obronnych wydzielanych przez komórki guza i ogólnie zsynchronizować to ze środkami z punktu (i).

 
Opis przypadku: pacjentka w stanie ocenianym jako preterminalny z wyczerpanymi możliwościami pomocy konwencjonalnej. Jej rak pęcherza dał już liczne przerzuty. Po irygacjach scewnikowanego pęcherza enzymem Wobe-Mugos do wstrzyknięć w połączeniu z ogólną terapią Gersona, preparatami ziołowymi, wzrastającą dawką Pancrexu i wit. C nie tylko guz pierwotny szybko oddzielił się od ściany pęcherza, lecz i wszystkie przerzuty przeszły w postać zapalną i szybko się zmniejszyły, podczas gdy pacjentka przebyła serię podręcznikowych kryzysów gersonowskich. Po dwóch latach wciąż żyje!

 
Wiemy także iż wykonany właściwie zabieg krioaplikacji lub laserowy może mieć znaczny - paliatywny lecz zbawienny - efekt dzięki zabiciu dużej części komórek w każdym dostępnym guzie. (Próby pozbycia się guza w całości mogłyby dać efekt niepożądany z powodu destrukcji sąsiadujących zdrowych tkanek). Nawet zniszczenie komórek guza tylko w 50% uważamy za dobrą wartość, gdyż produkcja specyficznych czynników immunosupresyjnych spadnie również o połowę. Ponadto martwe lub uszkodzone komórki rakowe są łatwym celem dla enzymów proteolitycznych i ataku przez układ immunologiczny.

 
Wiemy zarówno z teorii jak i praktyki opisanej przez Guidettiego oraz obserwacji własnych, że letryl może działać na raka w skali od łagodnego nadżerania (w niskim stopnia złośliwości) do całkowitego niszczenia (w wysokim stopniu złośliwości). Ten ostatni efekt może być tak nasilony, że obserwowano całkowitą martwicę guza po jednorazowym wstrzyknięciu w okolicę tj. sąsiedztwo guza (okołoguzowo). Należy jeszcze dodać do leczenia miejscową hypertermię wspomaganą przez prokainę.

 
I tak zakładając raczej pesymistyczne, ostrożne cyfry i zakładając z doświadczenia skuteczność krioaplikatora/lasera, amygdaliny i Wobe-Mugos odpowiednio 50%, 80% i 80% i pomijając ewentualny efekt hypertermii, co nam wychodzi z obliczeń? Zakładając procent przeżycia komórek raka na każdym stopniu terapii odpowiednio 50%, 20% i 20% otrzymujemy ogólną przeżywalność komórek raka na poziomie 2%.

 
Teoria mówi, że celem terapii przeciwnowotworowej nie może być całkowite wyeliminowanie, lecz zmniejszenie ilości komórek nowotworowych (które są głównie skoncentrowane w masie guza lub guzów) do takiego poziomu, kiedy nie będą w stanie stworzyć efektywnej obrony przed metabolizmem wspartym przez dowóz enzymów korekcyjnych z zewnątrz. Staje się to dawką naprawdę skuteczną, jeśli przypomnimy sobie, że nawet tak prosta mieszanka terapeutyczna jak użyta przez Lambrelle`a czy Krebsa dała olbrzymi odsetek wyleczeń (patrz tabela niżej). W ten sposób pacjent unika ryzyka i efektu immunodepresyjnego dużych zabiegów chirurgicznych. Proces nazwać można "nożem enzymatycznym" gdyż jest to w zasadzie subtelny zabieg chirurgiczny pokrewny technice mikroinwazyjnej.

 
 
Tabela: Wczesne wyniki leczenia u badaczy wspomnianych w tekście

 
Badacze                                                                       Pacjenci

Liczba                  Odpowiedzi             Wyleczenia             Procent

Lambrelle et al.                             4                           4                             3                      75-100%
Krebs et al.                                14                       14                         12                    95%

Gerson

(Proste przypadki)                   Wielu                                                               100%

(Preterminalne)                         Wielu                                                               50%

Coley

(Okres hospitalizacji)                                                                           44%

(Okres 5-letni)                                                                                                 dalsze 16%

 
Jest jeszcze jeden ważny punkt. Po wyleczeniu pacjenta z raka istotne jest, by nie dopuścić do wznowy. Pomaga tu rozszerzona terapia Gersona, zwłaszcza dieta. Koncentracja dużej ilości przypadków w jednym bloku szpitalnym oznacza, że można przestawić kuchnię na przygotowywanie tej diety najwyższej jakości.

 
Choć zorganizowanie takiego zintegrowanego systemu byłoby kosztowne, jednak koszty nigdy nie doszłyby do porównywalnych ze współczesnym konwencjonalnym oddziałem onkologicznym. W przeliczeniu na koszt uratowania jednego życia i przywrócenia zdrowia, wydatki byłyby o wiele mniejsze.

 
Obecnie istnieje niewiarygodna luka między tym, co jest możliwe w teorii i co jest osiągane w praktyce. Jest absolutnie możliwe, tu i teraz, zorganizowanie oddziału szpitalnego z celem możliwym do osiągnięcia, po dopracowaniu, by w ciągu jednego tygodnia zmienić pacjenta z nowotworem z przypadku prawie terminalnego w zdrowiejący, ambulatoryjny!

 
(Terapia enzymatyczna jest też skuteczna w porannych wymiotach ciężarnych - tłumi je, a zazwyczaj likwiduje w ciągu godzin.)

 
Wiele przypadków przybywających do szpitala będzie poważnych. Będą to chorzy zbliżający się do tego, co dziś byłoby końcem długiej walki. Tkanki ich będą zerodowane i naciekane nieustannie i boleśnie przez nowotwory, wysysające siłę, energię, wolę i opór. Apetyt będzie zahamowany przez wewnętrzną intoksykację. Masa ciała będzie obniżona, cera żółtawa, odpływ witalności. Taki obraz, zwany poprzednio "terminalnym", powinien obecnie być nazywany jedynie "późnym".

 
Nawet przy opisywanych nowych terapiach należy oceniać to jako przypadek nagły. Pacjent umrze, jeśli pomoc nie zostanie udzielona natychmiast, intensywnie i heroicznie. Klinicyści rozumieją, że różne stopnie nagłości wymagają terapii o różnej intensywności. Tu jednak opiszemy intensywną pełnoskalową terapię przypadku z rokowaniem kilku dni lub godzin co do życia.

 
Fundamentalną zasadą postępowania jest:

 
Nie ma zgody na nieprawdziwe twierdzenie, iż pacjent ma terminalnego raka i bezwględnie musi umrzeć. Jest to defetystyczny nonsens.

Należy podjąć następujące działania:

 
1. Natychmiastowe środki podtrzymujące życie: przetaczania krwi pełnej; jeśli możliwe - od wybranych dawców uprzednio przygotowanych medykamentami; dożylnie askorbinian; zakwaszanie; technika Sodiego-Pollaresa; soki Gersona przez sondę żołądkową w razie konieczności; Complex ZA; masywne dawkowanie wit. B12 domięśniowo; ewentualne leczenie hiperbaryczne i inne tlenoterapie; wit. B15 jeśli możliwe pozajelitowo; amygdalin/letryl w ciągłym wlewie dożylnym - 30 g na 24 godz.

 
2. Wspomagać lecznicze odtruwanie. Środki: lewatywy z kawy; amylaza; wit. C; kwas pangamowy; dimetyloglicyna.

 
3. Intensywnie zapobiegać tendencji prozakrzepowej. Środki: enzymy proteolityczne, zarówno swoiste jak i o szerokim spektrum; dożylnie lub innymi drogami.

 
4. Atakować guz miejscowo (doguzowo, okołoguzowo, perfuzyjnie). Środki: krioaplikator;

chirurgia mikroinwazyjna; Wobe-Mugos; Amygdalin/letryl; Brinase & Streptokinase; ewentualnie Glucan. Wszystko podawane doguzowo.

 
5. Atakować guz ogólnoustrojowo. Środki: Wobe-Mugos itd. wszystkimi dostępnymi drogami, zwłaszcza dożylnie, monitorując jednocześnie poziom inhibitorów; lewatywy z kawy.

 
6. Zwiększyć odpowiedź immunologiczną szczepionkami. Środki: BCG; anatoksyny Coleya; szczepionka przeciw grypie i szczepionka Marayumy. Możliwie szeroki zakres szczepionek dostępnych w handlu.

 
Postępowanie przy przyjęciu:

Celem jest ustalić dane wyjściowe. Pełny profil hematologiczny i biochemiczny i badanie poziomu antagonistów we krwi, szczególnie hCG. Ocena tych badań wykaże zwiększoną lepkość krwi, cechy miażdżycy i obniżoną czynność tarczycy.

 
Wywiad i badanie przedmiotowe: w dużym stopniu rutynowe jak w każdym przyjmowanym przypadku. Zwrócić szczególną uwagę na:

 
Wywiad rodzinny: cukrzyca (co może wskazywać na ogólnie obniżoną czynność trzustki); ciąże z wymiotami porannymi; nowotwory; MS/MD; gruźlica; choroby sercowo-naczyniowe; choroby reumatyczne. Zebrać rodzinny wywiad dietetyczny, podłoże i nawyki.

 
Wywiad osobisty: wypytać o wszystkie stany jak wyżej; odnotować osobiste szczegóły diety i stylu życia. Wszystkie przypadki przejdą przez gersonowski stan prokancerogenny niskiego poziomu zdrowia. Odnotować klinicznie niską witalność, przypadki złego gojenia się ran w wywiadzie, pęknięcia w kącikach ust, rozszczepione paznokcie itd. Odnotować zmniejszoną lub całkiem zniesioną zdolność do reakcji zapalnej lub odpowiedzi alergicznej. Mogą być

również przypadki złego zrastania się złamań.

 
Badanie przedmiotowe: Poza zwykłym schematem badania dokładnie ocenić stan i rozległość guzów dostępnych badaniu. Zaznaczyć je na powierzchni skóry i zarejestrować. Sprawdzić, czy są objawy szkorbutowe - włosy, skóra, zęby, ogniska zapalne, zajady, zapalenie języka itd.

 
OGÓLNY SCHEMAT LECZENIA

 
UWAGA: W poważnych/zaawansowanych przypadkach pierwsze trzy punkty muszą być wdrożone w ciągu godziny od przyjęcia.

 
1. Przetoczenie krwi pełnej jest pierwszym zasadniczym krokiem w późnych przypadkach i w każdym przypadku, gdy poziom hemoglobiny jest poniżej 85% normy. Stan pacjenta wynikł, między innymi, z niskich poziomów różnych enzymów we krwi i obniżonej całkowitej liczby wszystkich krwinek. Przetoczeniem krwi zyskujemy na czasie, a pacjent czuje się lepiej.

 
Podajemy co najmniej pół litra w każdym przypadku ocenianym jako stan zagrożenia życia. Pacjenci umierający lub o wadze powyżej 68 kg powinni otrzymać jeden litr w ciągu czterech godzin. Ponieważ droga dożylna będzie szeroko stosowana, mądrze będzie założyć w tym momencie kaniulę na stałe.W razie konieczności zastosować wenesekcję.

 
2. Witamina C. Podawać trzema drogami. Wkrótce po rozpoczęciu przetoczenia większość pacjentów toleruje kwas askorbinowy w proszku podawany w napojach. Jedną łyżkę deserową glukozy i dwie łyżki deserowe kwasu askorbinowego rozpuścić w szklance pół na pół świeżego soku pomarańczowego i wody destylowanej. Często ma miejsce apatyczny opór przed przyjmowaniem czegokolwiek doustnie. Pacjent musi zrozumieć, że ten preparat nie jest dla komfortu, lecz integralna i pilna część leczenia farmakologicznego. Psychologicznie pomaga, jak widzą proszek dodawany do soku. Wyjaśnia się, że aktywne składniki działają bezpośrednio antyrakowo, a płyny są potrzebne do wypłukania organizmu z toksyn. To proste wytłumaczenie jest zazwyczaj rozumiane i powoduje lepszą współpracę. Dawka powyższej mieszanki jest co najmniej jedna szklanka co godzinę.

 
Dodatkowo witaminę C dodaje się do lewatyw z kawy jak opisano w p. 7.

 
Stosuje się także drogę dożylną, może to być de facto jedyna dostępna droga. Można podać w powolnym wstrzyknięciu dożylnym, jednak lepsza jest kroplówka przez kaniulę. Idealnie -  kroplówka do innej żyły powinna być równoczesna z przetoczeniem krwi. Nie ma określonej dawki maksymalnej. Roztwór witaminy C jest dobrze tolerowany i prawie zupełnie nietoksyczny. Należy przetoczyć w każdej dobie ilość co najmniej 20 g czystego składnika. Ponieważ roztwór wit. C do podawania dożylnego zawiera sód (askorbinian), należy go odstawić jak tylko można to bezpiecznie uczynić.

 
UWAGA: Witamina C jest tu stosowana jako leczniczy preparat antyrakowy, a nie jako środek przeciw szkorbutowi. Dlatego wymagana dawka jest o wiele wyższa od dawek typowo zalecanych.

 
3. Complex ZA. Podawać domięśniowo strzykawką podskórną, używać igieł jednorazowych 25-32 mm. Jeśli brak preparatów handlowych, można nabyć oddzielnie oba składniki w sklepie z odczynnikami chemicznymi. Wymagana jest czystość "do analizy" (lub lepsza). Rozpuścić 4,5 mg askorbinianu cynku i 0,9 mg askorbinianu magnezu w 20 ml wody do wstrzyknięć (aqua pro inj.). Choć zaleca się warunki aseptyczne (można to osiągnąć kuchenką mikrofalową), nie jest to warunek nadrzędny, o wiele ważniejsze jest podawanie tych składników w ogóle. (W toku są próby podawania Complex ZA w mikrowlewce do użytku domowego).

 
Dawka jest 2 ml, domięśniowo lub w wolnym wstrzyknięciu dożylnym, dwa razy dziennie. Całkowita ilość 20 ml stanowi również odpowiednią ilość do mikrowlewki tam, gdzie jest to wskazane.

 
4. Witamina B12. Ma znaczne działanie euforyzujące. Sprawia, że ludzie czują się lepiej. Ponieważ ważne jest osiągnięcie tej korzyści psychologicznej, co jak wykazano daje mierzalne, fizyczne efekty na układ immunologiczny, stosuje się duże dawki B12. Dawka jest 2000 mikrogramów pierwszego dnia, 1000 mcg drugiego i trzeciego dnia, a następnie 1000 mcg dwa razy w tygodniu przez sześć tygodni.

 
5. Hormony tarczycy. Część obrazu klinicznego późnego raka niezmiennie obejmuje cechy kliniczne analogiczne do obrazu niedoczynności tarczycy. Dawka hormonu tarczycy (jak Thyroxin lub Eltroxin) wynosi 50 mcg rano i wieczorem. Należy zachować zwykłe środki ostrożności. Ponadto sprawdzić poziom DHEA we krwi i w ślinie. Podwyższyć do górnej granicy normy drogą suplementowania doustnego.

 
6. Elektrolity. Modyfikacji wymagają poziomy dwóch innych minerałów - jodu i równowagi sodowo-potasowej. Jod uzupełnia się podając 50% roztwór Lugola, dawka wynosi trzy krople cztery razy dziennie w soku owocowym.

 
Poziomy sodu i potasu stanowią jeden z najbardziej precyzyjnie utrzymywanych stanów równowagi elektrolitowej organizmu. Podstawowe twierdzenie terapii Gersona mówi, że wewnątrzkomórkowy poziom sodu musi zostać obniżony, a wewnątrzkomórkowy poziom potasu proporcjonalnie podwyższony. Nie uzyskano jeszcze pełnego wyjaśnienia tej teorii, lecz praktyka lecznicza jest dobrze poparta obserwacją. Poziom sodu obniża się, ściśle ograniczając jego dowóz w diecie, utrzymując jednocześnie podaż płynów (doustnie, doodbytniczo i dożylnie) na możliwie najwyższym poziomie, aby pobudzić wydalanie sodu z moczem. Do potraw nie dodaje się soli ani też nie używa się gotowych produktów spożywczych zawierających sól. Obniżanie poziomu sodu jest na tym etapie ważniejsze niż spożywanie pokarmów i uzyskuje priorytet. Po krótkim czasie "podniebienie" się przyzwyczaja i problem utraconego smaku rozwiązuje się sam.

 
Poziom potasu można podnieść dwiema metodami. Po pierwsze, podając w dużej ilości owoce i warzywa, które są bogate w potas, zwłaszcza w postaci soków. Lista zawiera: otręby, brzoskwinie suszone, soczewicę, morele suszone, fasolę, porzeczki, daktyle, pietruszkę, groch, ziemniaki, rodzynki, szpinak itd. Potas jest także podawany dodatkowo zarówno jako mieszanka Gersona dodawana do niektórych soków, jak i w postaci tabletek orotanu potasu (B13) lub innych mieszanek.

 
7. Lewatywy z kawy. Szczegóły ich podawania były podane wcześniej. Jest to część programu leczniczego, do której gros pacjentów odczuwa największą niechęć. Niechęć ta  w żadnym razie nie może służyć jako usprawiedliwienie przerwania lub zmniejszenia ilości branych lewatyw. Wierność lewatywom jest w prawie każdym przypadku "premiowana", gdyż zwykle ma miejsce szybkie zmniejszenie bólów. Staje się normalne dla pacjentów prosić o dodatkowe lewatywy z tej przyczyny. Należy zachęcać do takich próśb... i je spełniać.

 
Częstość lewatyw jest nie mniej niż jedna co trzy godziny przez całą dobę przez pierwsze dwa dni i następnie co dwie godziny "w godzinach pracy" od 8.00 do 22.00.

 
Do lewatyw z kawy można dodawać różne suplementy. Jest to często wymagane w schematach ambulatoryjnych - uproszczonym i podstawowym; w schemacie stacjonarnym może o tyle mniej, o ile dostępne są czyste, krystaliczne enzymy i amygdalina i wdrożone jest pełne wielokierunkowe leczenie innymi drogami. Niektórzy wolą jednak suplementować lewatywy, wówczas optymalny jest następujący schemat:

 
Mannitol, 3 łyżeczki do herbaty                                                ]

Kwas askorbinowy w proszku, 2 łyżeczki do herbaty             ]  wszystko dodać do lewatywy

Pankreatyna, 1 łyżeczka do herbaty                                                ]

 
UWAGA: Gdy dojdzie się do tego etapu intensywnej terapii, co winno nastąpić nie później niż na drugi dzień od przyjęcia, należy oczekiwać radykalnej zmiany obrazu klinicznego. Po stronie zysków mamy zwykle znaczną subiektywną poprawę samopoczucia pacjenta. Ból, jeśli był, dramatycznie się zmniejsza. Niemal zawsze można zmniejszyć lub całkowicie odstawić narkotyczne środki przeciwbólowe. Pacjent w warunkach zmniejszonego wpływu krążących toksyn zaczyna się czuć ogólnie lepiej, jest przytomniejszy i ostrożnie optymistyczny. Oczy nabierają blasku, poprawia się cera, zmniejsza wyczerpanie i zwiększa zainteresowanie otoczeniem.

 
Choć zasługuje to na wyrazy entuzjazmu i gratulacje, tym niemniej musi to być czas wielkiej czujności. Następstwa skutecznego leczenia mogą być katastrofalnie poważne i wystąpić nagle. Cały personel musi uważnie czuwać; należy stale monitorować temperaturę ciała. Także tam, gdy to możliwe, należy uprzedzić pacjenta, czego ma oczekiwać i że powinien pomóc, wcześnie zwracając uwagę personelu. Najmniejszy objaw z niżej opisanych wymaga natychmiastowego, choć przejściowego zmniejszenia intensywności leczenia podstawowego, lub nawet jego krótkotrwałego przerwania, zastępując innymi technikami leczenia wspomagającego.

 
W miarę postępu leczenia w jakimś momencie osiągnięty zostanie punkt, w

którym na powrót pojawi się zdolność do reakcji zapalnej.

Zwykle następuje to w znanym miejscu głównego guza i/lub w miejscach przerzutów. Może jednak się to niespodziewanie zdarzyć w nieznanych uprzednio miejscach przerzutów i w lokalizacjach nienowotworowych, jak ogniska reumatyczne i stare blizny. Cztery podstawowe objawy zapalenia (zaczerwienienie, obrzęk, ból i wzrost temperatury) ujawniają się w jakimś stopniu. Tam, gdzie guzy są dostępne badaniu, można faktycznie obserwować te zmiany. Czy się je zobaczy, czy też nie, pacjent zwykle będzie opisywał "dziwne" odczucia. Są to parestezje, niemal podprogowe i niewyraźne impulsy nerwowe, powstające na obszarze zapalenia i uprzednio nieznane pacjentowi.

 
W każdym razie na pojawienie się wymienionych objawów należy patrzeć z optymizmem. Pacjent musi być uświadomiony, z wyprzedzeniem, o tym obiecującym dowodzie odpowiedzi na leczenie, i jego nadejście może dla niego być pierwszą dobrą wiadomością od długiego czasu.

 
Tym niemniej cały personel musi także być przygotowany na nagłe zaostrzenie stanu klinicznego. To co było znane pod nazwą "kryzysów ozdrowieńczych" albo "gersonowskich" (obecnie lepiej zwanych przełomem martwiczo-litycznym - NLC, necrosis-lysis crisis), może wystąpić lada chwila. Gdy wystąpi, wskazane są niezwłoczne środki zaradcze na tę okoliczność. Są one opisane w dalszym rozdziale "Postępowanie w kryzysach ozdrowieńczych".

 
8. Połączenie układów krążenia. Zgodnie z teorią, jeśli połączy się układy krążenia pacjenta z rakiem i zdrowego osobnika ze zgodną grupą krwi, wówczas nie zaszkodzi to "dawcy", a stan pacjenta się poprawi. Gerson czynił to ze zwierzętami doświadczalnymi. Technika ta jest wykonalna tylko w rękach wysoce wyszkolonego personelu i przy odpowiednim wyposażeniu. W zastosowaniu do leczeniu raka jest w okresie niemowlęcym. W wielu krajach nie jest to praktyka legalna i ci którzy dokonują z nią prób narażają się na znaczne ryzyko z mandatu swoich pacjentów. Byłoby więc niestosowne omawianie tutaj przedsięwzięć tego rodzaju. Autorzy jednak bardzo życzyliby sobie usłyszeć od innych dodatkowe informacje. Wskazano już w świetle powyższego, iż wstępne przetoczenia krwi pełnej od wybranych dawców z odpowiedzią immunologiczną pobudzoną którymiś z wymienionych technik mogłyby być korzystniejsze leczniczo w porównaniu z przetoczeniami od zwykłych dawców.


9. Kombinowane leczenie enzymatyczne o rosnącej dawce (ICER, Incremental Combined Enzyme Regime). Jest to zasadniczy składnik tego programu. Dwiema podstawowymi zasadami są:

 
i) Wzrastająca dawka. Może to nie być wymagane w wysokospecjalizowanych jednostkach, gdzie dostępność dokładnych oznaczeń biochemicznych hCG, antagonistów proteaz, inhibitorów reniny i lipazy itd. umożliwi natychmiastowe dostosowanie dawki zamiast dawki wzrastającej, przyjętej ze względów ostrożności.

 
ii) Maksymalne dostępne spektrum i ekspozycja. Możliwie najszersza liczba enzymów jest podawana możliwie największą ilością dróg.

 
Ostrzeżenie: w którymś momencie DOJDZIE do zapalenia, destrukcji tkanki nowotworowej i pojawienia się toksyn w krwiobiegu. Cały personel musi obserwować objawy i wdrożyć niżej opisane postępowanie w kryzysach ozdrowieńczych.

 
Dawkowanie doustne w leczeniu stacjonarnym jest identyczne jak w schemacie ambulatoryjnym uproszczonym. Jednak dodanie tabletek doustnych Wobe-Mugos uwalnianych w jelicie (z pokryciem odpornym na sok żołądkowy) oraz dodanie Klistiertabletten (tabletek do wlewek) do lewatyw z kawy daje zwiększenie ogólnej dawki w bezpieczniejszych warunkach leczenia stacjonarnego. Dawka: sześć tabletek doustnych cztery razy dziennie; plus dwie tabletki do wlewek podawanych w drugiej grupie naprzemiennych dodatków do lewatyw, też cztery razy dziennie.

 
Jako dalszy dodatek podaje się inne enzymy, jeśli dostępne, na przykład papainę i ananazę (jako papaje i ananasy, owoce i/lub soki), bromelinę itd. Ważne jest zawsze pamiętać, że im większa jest całkowita ilość podawanych enzymów, tym szybszy i bardziej intensywny okaże się prawdopodobnie kryzys ozdrowieńczy.

 
Enzymy należy także stosować miejscowo, jak niżej (pkt 14).

 
10. Dieta. Biorąc pod uwagę, iż omawiamy tu krótkotrwałe, intensywne postępowanie, mogłoby wydawać się niestosowne mówienie o dietach. Jednak żadnej broni nie należy lekceważyć. I ponieważ dieta Gersona działa wspaniale nawet jako monoterapia, tu będzie ona jeszcze dodatkową pomocą. Co więcej, wdrożenie jej na tym etapie utwierdza schemat postępowania w umyśle pacjenta - dobra rzecz, gdyż będzie wymagało to kontynuacji w przewidywalnej przyszłości.

 
Choć zasady dietetyczne są ważne, w danych okolicznościach są pożądanym celem, nie dogmatem. Podstawą jest: dieta niskosodowa, wysokopotasowa i wykluczenie tłuszczów, olejów i białek zwierzęcych. Gdy uważa się za niezbędne, dowóz białka może być często suplementowany sproszkowanymi mieszaninami aminokwasów niezbędnych.

 
11. Witaminy: poza masywnym i pilnym dawkowaniem witaminy C jak opisano wyżej, również ważną jest wysoka podaż innych witamin. Niektóre witaminy (E) są szeroko znane jako antyoksydanty. Inne (A) wraz z ich prekursorami są już dobrze opisane jako mające pozytywne działanie antyrakowe. Jeszcze inne (grupa B) mają wyraźne działanie ogólne.

 
Witamina A. Istnieje różnica poglądów między terapią Gersona a zwolennikami wysokiego dawkowania witaminy A. Enzymy plus witamina A wydają się przywracać zdolność do reakcji zapalnej. Jednakże do zebrania większej ilości dowodów powstrzymujemy się od zalecania jej bez zastrzeżeń - z wyjątkiem profilaktyki gdzie jej wartość jest pewna, - i z użyciem suchej postaci syntetycznej.

 
Witamina B. Stosuje się dobrej jakości witaminę B-complex. Dawka jest mniej więcej pięć razy większa od oficjalnej zalecanej dawki dziennej (RDD, Recommended Daily Dose). Jeśli przekracza to granice akceptowalności przez pacjenta, można stosować drogę iniekcji.

 
12. Szczepionki. Preparaty te stosuje się zwykle do wytworzenia odporności na różne mikroorganizmy zakaźne. W niniejszym programie rolą ich jest ogólne pobudzanie układu immunologicznego. Leczenie nimi należy wdrożyć wcześnie. BCG podaje się raz w tygodniu. Szczepionkę Marayumy, gdzie dostępna, należy też podawać zgodnie z zalecanym dawkowaniem. Inne stosowane środki obejmują szczepionkę ospy, DiPerTe itd, i podaje się je tak szybko i w najkrótszym odstępie, jak uważa się za klinicznie odpowiednie. Ogólne zasady bezpieczeństwa i czasy dawkowania ulegają dalece zawieszeniu podczas terapii tzw. przypadków "terminalnych".

 
Prawdopodobnie najlepszym preparatem tego typu jest szczepionka Coleya. Jest nadzieja, że w bliskiej przyszłości będzie ona na powrót dostępna w sprzedaży. Jeśli i kiedy to nastąpi, wówczas szczepionka Coleya będzie włączona do programu jako jego pilny i wartościowy składnik.

 
13. Amygdalina (letryl). W zdecydowanym przekonaniu autorów, bez względu na nadużycia i niepowodzenia, amygdalina/letryl pozostaje wśród użytecznych terapii antyrakowych pierwszego rzutu. Obecną doktrynę o wykluczaniu amygdaliny z terapii, gdy istnieje prawdopodobieństwo spowodowania kryzysu przez terapię Gersona lub terapię enzymatyczną, uważamy za zupełnie błędną. Oparta jest ona w całości na przypadkach zejściowych lub bliskich zejściowym, w których personel leczący nie był w pełni świadomy natury kryzysów lub skuteczności amylazy w ich opanowaniu.

 
Amygdalina/letryl może być stosowana ogólnoustrojowo i miejscowo (zob. niżej, pkt 15). Jest bezpieczna w leczeniu stacjonarnym do dwudziestu czterech godzin przed rozpoczęciem kombinowanej terapii Gersona i terapii enzymatycznej. Tylko wówczas należy ją zawiesić na pewien czas. Jednakże gdy dostępna jest najwyższej jakości amylaza do wstrzyknięć celem wyeliminowania hCG, nawet ten środek ostrożności nie wydaje się być bez znaczenia.

 
Doświadczenie przeszłości wskazuje, że zapasy magazynowe należy poddawać próbom kontrolnym zarówno w momencie dostawy, jak i okresowo podczas ich składowania. Dotyczy to szczególnie opakowań z roztworem wodnym. Próba winna sprawdzać (a) czy ilość odpowiada podanej; (b) czy skręcalność optyczna odpowiada aktywnemu izomerowi; (c) czy po dodaniu beta-glukozydazy wydziela się odpowiednia ilość HCN, przy czym zostaje pozostałość o prawidłowym składzie i ilości. Byłoby pożądane dysponować (i) gotowym do użycia środkiem  jakości do wstrzyknięć; (ii) substancją w proszku do użytku zewnętrznego; (iii) tabletkami doustnymi. Te ostatnie raczej są zarezerwowane do użycia w intensywnym leczeniu stacjonarnym.

 
Zaraz po przebyciu pierwszego kryzysu rozpoczyna się podawanie doustne w dawce jedna tabletka 250 mg trzy razy dziennie przez trzy dni. Jednocześnie podaje się dożylnie 25 mg amygdaliny/letrylu trzy razy dziennie. Jest bardzo możliwe, że wystąpi dalszy kryzys jako efekt tej dodatkowej presji na tkankę nowotworową.

 
14. Leczenie miejscowe: wiele guzów jest tak zlokalizowanych, że są dostępne pośrednio lub bezpośrednio. Przykładem są złośliwe nowotwory szyjki macicy, pochwy, jelita grubego, jamy ustnej i nosowej, pęcherza moczowego, skóry, kończyn i sutka. Znajdują się tu dwa z najczęściej spotykanych śmiertelnych nowotworów (szyjka macicy i jelito grube). Wycięcie chirurgiczne masy guza, przerzutów i okolicznych węzłów chłonnych winno być wykonane, gdy tylko operacja nadmiernie nie obciąży już chorego pacjenta. Duże guzy mogą zwykle być zdefragmentowane krioaplikatorem i laserem, obie metody dają lepsze efekty w stosunku do zabiegów powierzchownych.

 
Zarówno enzymy jak i amygdalinę/letryl stosuje się miejscowo. Istnieje wystarczająco dużo materiału z przypadków chorobowych, by opracować schematy leczenia każdym z tych środków z osobna (zwłaszcza Wobe-Mugos, opublikowana literatura jest ogromna), jednak nie ma doświadczenia klinicznego ich skojarzonego zastosowania. Współczesne doświadczenie wykazuje, iż bezpieczne i efektywne dawki doguzowe są o wiele mniejsze od dawek dożylnych. Mogłoby więc być celowe najpierw podawać te środki naprzemiennie, - powiedzmy mała dawka amygdaliny doguzowo, następnie dwugodzinna przerwa, by substancja rozeszła się po guzie, po czym powtórzyć wstrzyknięcie z Wobe-Mugos. W dalszym ciągu można by stopniowo skracać okres między wstrzyknięciami, obserwując, czy u pacjenta nie wystąpią objawy niepożądane. Nazywamy to leczeniem naprzemiennym (AT - Alternation Therapy). Zanim co najmniej jeden terapeuta nie przejdzie uciążliwej drogi poprzez szczegóły kliniczne i ich nie spisze, musimy w jakimś stopniu trzymać się uogólnień opartych na znanych zasadach i technikach.

 
Użytecznym roztworem jest 10 mg letrylu rozpuszczonego w 20 ml wody, a następnie zmieszanego z jedną ampułką Wobe-Mugos do wstrzyknięć. Nazwiemy to jedną jednostką. Mieszaninę tę można wciągnąć do tej samej strzykawki. Z niewielkimi odmianami można ją stosować w różnych lokalizacjach.

 
(i) Rak okrężnicy i odbytnicy:

 
(a) Guidetti usuwał guzy okrężnicy lewatywami z wodnego roztworu amygdaliny z pacjentem znajdującym się w takiej pozycji, aby guz był pogrążony w roztworze. Moglibyśmy z korzyścią zastąpić zwykłą wodę słabym roztworem glukozy, lub jeszcze lepiej roztworem kawy do lewatyw plus mannitol. Jest oczywiste, że szybka kontynuacja terapii tabletkami Wobe-Mugos do wlewek wzmocniłaby efekt. (W razie braku efektu z Wobe-Mugos, Pancrex w proszku plus mannitol i kwas askorbinowy). Amygdalina w proszku jakości nie do injekcji jest całkowicie zadowalająca i tańsza. Początkowo intensywnie dawkowana, następnie zmniejsza się do raz dziennie w leczeniu podtrzymującym.

 
(b) przy pomocy proktoskopu, rektoskopu lub przyrządu z optyką światłowodową roztworem do terapii naprzemiennej można podśluzówkowo nastrzykiwać lub ostrzykiwać uporczywy guz, jak opisano niżej.

 
(ii) Rak pęcherza: Istnieją doniesienia o wprowadzaniu zarówno (a) amygdaliny jak i (b) Wobe-Mugos do pęcherza przez cewnik w celu niszczenia guzów. Jest ewidentnie korzystne stosowanie naprzemienne tych środków lub ewentualnie użycie ich łącznie. Dalej można opracować atrakcyjny scenariusz w którym defragmentacja masy guza nożem elektrycznym jest uzupełniana leczeniem (a) i (b).

 
(iii) Rak szyjki macicy: Guidetti szybko rozpuszczał wiele raków szyjki zakładaniem tamponów z gazy nasączonych silnym roztworem amygdaliny, kontaktujących się z powierzchnią guza. Ponieważ obecnie dysponujemy (a) maścią Wobe-Mugos i (b) laserem i dobrze opracowanymi schematami ich użycia, tak samo można opracować scenariusz, w którym po usunięciu laserem większości masy guza amygdalina w przymoczkach, a następnie salwa WM wyczyściłyby okolicę.

 
W sugerowanym schemacie używa się całej jednostki roztworu amygdaliny z Wobe-Mugos do nasączenia odpowiedniego tamponu czy pakietu gazy, umieszczając go następnie tak, by się bezpośrednio stykał z powierzchnią guza. Pochwę należy dobrze zatamponować, by zapewnić dobry kontakt nasączonej gazy z guzem. Powtarzać dwa razy dziennie.

 
(iv) Guzy skóry i dostępne guzy nadżerające powierzchnie. Tak jak w pkcie (iii), po spryskaniu okolicy roztworem izotonicznym zawierającym jedną jednostkę roztworu na pół litra, ściśle przybandażować na okolicę guza impregnowane roztworem tampony z gazy. Zmieniać dwa-trzy razy dziennie.

 
(v) Guzy żołądka/przełyku: niektórzy pacjenci łatwo tolerują wprowadzanie sondy Ryle`a, przez którą dokonuje się codziennej irygacji guza jak w przypadku guzów pęcherza (ii) opisanych wyżej. Alternatywnie, wprowadzanie gastrofiberoskopu dałoby większą dokładność. Sądzimy, że mogłoby się to stać bardzo praktycznym zabiegiem, zależnym od zdolności manualnych zespołu.

 
(vi) Rak płuc, zwłaszcza z zajęciem opłucnej: istnieje rutynowy zabieg opracowany i praktykowany w Austrii (lecz mało znany w świecie), gdzie opublikowano wskaźniki wyleczenia złośliwych wysięków do opłucnej sięgające 80%. Wydaje się być stosowany w Wiedniu w stanach nagłych. Są również pewne doniesienia (wczesne lata 50-te, z Kalifornii) o radykalnych poprawach w przypadkach, gdy po prostu podawano amygdalinę do jamy opłucnej. (Teoria wygląda sensownie w świetle prac Guidetti`ego). Powinno być możliwe zaaspirowanie dostępnych wysięków na sposób wiedeński, lecz należałoby poprzedzić Wobe-Mugos amygdaliną do wstrzyknięć, poprawiając wskaźnik odpowiedzi i przyśpieszając nadejście poprawy.

 
(vii) Przerzuty i wysięki do jamy otrzewnej. Znów (jak można się spodziewać) istnieje zabieg stosowany w Wiedniu, równie skuteczny i też mało znany. Jest to odmiana punktu (vi). Tak samo słyszeliśmy o podawaniu amygdaliny dootrzewnowo w przypadkach z wczesnych lat 50-tych. Po wykonaniu paracentezy postępować jak przy podawaniu do jemy opłucnej, lecz z użyciem 200-300 ml roztworu. Dwa razy w tygodniu.

 
(viii) Doguzowo: wiele guzów, w tym często występujących jak guzy sutka i mniej często jak mięsak, czerniak itd. kończyn można łatwo zlokalizować powierzchniowo i dokonać bezpośrednich wstrzyknięć.

 
Techniką szeroko stosowaną w Austrii, zwłaszcza do niszczenia guzów sutka, jest dostać się do środka guza (w znieczuleniu miejscowym) grubą igłą do wstrzyknięć podskórnych, zaaspirować z wewnątrz wszelki płyn, a następnie wprowadzić roztwór Wobe-Mugos do wstrzyknięć. Po około 48 godzinach guz aspiruje się ponownie. Jeśli guz był rakowy, mikroskopia aspiratu wykaże martwicze pozostałości nowotworowe. Zmieniając strzykawki na igle tkwiącej w guzie zastępuje się zaaspirowany płyn ponowną injekcją jeszcze większej ilości roztworu leczniczego. Zabieg ten powtarza się do zniszczenia całego guza. Jeśli stosuje się jednocześnie terapię enzymatyczną ogólnoustrojowo, powiedzmy dożylnie lub w mikrowlewkach, a zwłaszcza jeśli jest tak podawane szerokie spektrum enzymów, można się spodziewać kryzysu typu gersonowskiego, choć efekt ten jest o wiele mniej zaznaczony przy stosowaniu samego tylko Wobe-Mugos. Jeśli zastosowano lewatywę retencyjną z kawy z amylazą i witaminą C, kryzys będzie prawdopodobnie bez objawów toksemii hCG.

 
Jednakże są inne sposoby degradacji mechanizmów obronnych guza, niż bezpośrednie jego atakowanie. Znaleźliśmy pewne dane po temu w niektórych historiach choroby w leczeniu amygdaliną. Z powodu stosunkowo małej masy cząsteczkowej amygdaliny w porównaniu ogólnie z enzymami amygdalina jest prawie tak samo skuteczna, gdy jest wstrzykiwana w łoże guza w ogólności i gdy bezpośrednio ostrzykuje się nią z zewnątrz guz, w porównaniu z wstrzyknięciami do wnętrza guza. Mimo że enzymy dyfundują znacznie wolniej, istnieje ewidentnie możliwość nasilenia tego procesu drogą perfuzji lub bezpośredniego wstrzykiwania w łoże guza obu wymienionych środków. Czynniki ograniczające w całej sprawie to (a) ile materiału nowotworowego można zniszczyć nie czyniąc krzywdy pacjentowi i (b) praktyczne możliwości dostępu do guza.

 
 
Rozdział V: Postępowanie w kryzysach ozdrowieńczych
 
Początek kryzysu jest zapowiadany przez szybko pogarszający się obraz kliniczny. Współpraca pacjenta jest bardzo ważna, zatem wiedza o możliwości nadejścia kryzysu i zdolność jego rozpoznania i zwrócenia uwagi personelu wchodzi w zakres instruktażu, jaki otrzymuje każdy pacjent. Należy podkreślić, szczególnie wobec pacjenta, że kryzys jest wysoce pożądanym objawem postępu leczenia. Pacjent musi być upewniony co do tego, że kryzys da się łatwo opanować, że minie w najwyżej kilka godzin, i że odczuje się po nim wyraźną poprawę. Jest to obietnica całkiem realistyczna.

 
Obraz kliniczny

Pierwszym zwiastunem jest zwykle skarga na lekki ból głowy, dyskomfort w żołądku oraz skłonność do pokrywania się zimnym lepkim potem i doświadczenie poczucia "zapadania się". Całość podobna jest do łagodnego epizodu wazowagalnego.

 
W ciągu około godziny (lub często w dużo krótszym czasie) pacjent staje się ciężko chory, czuje to i jest skrajnie wyczerpany. Nudności i dreszcze mogą być intensywne i zwykle występują wymioty. Pacjent często przeżywa angor animi (śmiertelną trwogę) i będzie potrzebować silnego, uspokajającego wsparcia psychicznego.

 
Opanowywanie kryzysu

1. Jeśli możliwe, izolować pacjenta w specjalnej, odpowiednio wyposażonej, jednołóżkowej "sali kryzysowej", z monitorowaniem czynności życiowych.

 
2. Odstawić wszystkie środki lecznicze będące częścią terapii przeciwnowotworowej (inne środki, jak np. leczenie cukrzycy, choroby wieńcowej (angina) będą wymagały kontynuacji).

 
3. Włączyć kroplówkę z glukozy. Daje to otwartą drogę do szybkiego podania wszelkich potrzebnych leków. Niektórzy podają, że 10-20 mg diazepamu podanego dożylnie w ciągu 10 minut łagodzi stress pacjenta i zachęca go do współpracy z personelem leczącym.

 
4. Osocze lub płyny krwiozastępcze powinny być pod ręką, gotowe na ewentualność wystąpienia pogorszenia wazomotorycznego.

 
5. Zastosować wlewy doodbytnicze jako postępowanie opanowujące kryzys. Bez względu na współczesną tendencję do uważania działań "high-tech" za najważniejsze, w tym momencie leczenie lewatywami jest podstawowym postępowaniem w zwalczaniu kryzysu. Co 15 min. wlewać świeży roztwór. Będzie to 250 ml normalnego roztworu kawy do lewatyw, w którym rozpuszczono 2 g amylazy. (Amylaza parenteralnie jest również regułą, jeśli jest dostępna w jakości odpowiedniej dla tej drogi podawania). Jeśli pacjent może utrzymać lewatywę przez pięć do dziesięciu minut, a następnie wydalić ją w pozycji półleżącej, to okazuje się optymalne. Jeśli pacjent nie może współpracować, wówczas szerokootworową rurkę wlewnika aspiracyjnego pozostawia się w odbytnicy na czas tej fazy terapii.

 
6. Co piętnaście minut podawać pacjentowi 200 ml soku pomarańczowego, w którym rozpuszczono 5 g glukozy i 0,5 g amylazy.

 
7. Podać dożylnie 20 mg prednizolonu w razie braku ewidentnej odpowiedzi w ciągu pół godziny.

 
8. Stale uspokajać pacjenta, że kryzys wkrótce będzie przeleczony i przejdzie.

 
Odpowiedź na ten schemat jest zwykle bardzo szybka. W ciągu najdłużej godziny większość pacjentów czuje się lepiej, ma świadomość wystąpienia odpowiedzi na leczenie i poprawy. Gdy powrót do normalnego stanu utrzymuje się przez 12 godzin, wznawiamy schemat leczenia przeciwnowotworowego w punkcie, w którym został przerwany, z wyjątkiem ICER (kombinowanego leczenia enzymatycznego), gdzie cofamy się o jeden krok i wznawiamy od tego miejsca.

 
U większości pacjentów pierwszy kryzys, jeśli wystąpi, jest również najgorszy. Pacjent musi zostać upewniony, że kolejnych kryzysów może już nie być, a jeśli się zdarzą, to będą mniej ciężkie, ale zawsze korzystne.

 
UWAGA. Przy stosowaniu terapii o szerokim spektrum w praktyce mamy stale do czynienia z zasadą coraz łagodniejszych nawrotów. Ważne jest jednak pamiętać że indywidualne przypadki ogromnie się różnią. Szczególne podejście do danego przypadku, wypływające z doświadczenia, może często wymagać modyfikacji.

 
 
Rozdział VI: Profilaktyka i przesiew
 
Treść poniższego rozdziału nie ma zastosowania w przypadku dużych stwierdzonych guzów. Obliczona jest na możliwości przeciętnego pacjenta. Zrezygnowano więc ze skrajnych środków profilaktycznych, jak intensywna terapia Gersona przez sześć miesięcy albo zastosowanie wszystkich możliwych do zdobycia szczepionek.

 
SCHEMAT PROFILAKTYCZNY

 
Zestaw preparatów do profilaktyki jest już w produkcji i, miejmy nadzieję, wkrótce pojawi się na rynku. W międzyczasie poleca się:

 
Szczepionki: Postarać się o coroczne szczepienie BCG. Jeśli jest szansa, skorzystać z aktualnej szczepionki na grypę. Jedno i drugie ogólnie wzmacnia układ odpornościowy.

 
Witaminy:

A: przyjmować jedną tabletkę wit. A - 50.000 jednostek - dziennie, szczególnie jeśli jest się narażonym na dym tytoniowy.

B: codziennie przyjmować najsilniejsze tabletki wit. B complex, jak np. w ofercie firmy Cantassium, w maksymalnej zalecanej dawce dziennej.

C: przyjmować codziennie wit. C. Zacząć od ok. 1 grama dziennie i wytworzyć tolerancję jelita stopniowo podwyższając do kilku (6 do 8) gramów dziennie. Uwaga palacze: wypalenie jednego papierosa niszczy 25 mg witaminy C we krwi, więc na każde dziesięć papierosów dziennie palacz powinien przyjmować dodatkowo 250 mg wit. C.

E: przyjmować wit. E, zacząć od dawki jedna tabletka co drugi dzień i dojść, dodając jedną tabletkę na tydzień, do trzech-czterech tabletek 250 mg dziennie. Do ogólnej puli dolicza się witaminę E obecną w diecie. (Uwaga: witamina E jest przeciwwskazana w większości przypadków nadciśnienia i/lub chorób serca. Usilnie zaleca się skorzystanie z porady lekarskiej).

 
Laetrile: jeśli można dostać receptę, 250 mg (1 tabletka) letrylu/amygdaliny dziennie jest wypróbowanym pierwszorzędnym środkiem profilaktycznym.

 
Enzymy: po wytworzeniu tolerancji jelit na witaminę C zacząć od Pancrex-V w kapsułkach 375 mg. Przyjąć sześć tabletek określonego dnia tygodnia na czczo. Za tydzień tego samego dnia tygodnia zwiększyć dawkę o sześć kapsułek. Zwiększać w ten sposób dawkę co tydzień, aż do pułapu (po sześciu tygodniach) 30 kapsułek w dany dzień tygodnia, popijając wodą i rozkładając przyjmowanie kapsułek na około pół godziny. Na początku może to mieć działanie przeczyszczające poprzez mobilizację złogów śluzu w okrężnicy.

 
Dla osób zasobniejszych w gotówkę i z dostępem do źródeł zaopatrzenia cotygodniowy Pancrex powinien być zastąpiony zalecaną dawką podtrzymującą Wobe-Mugos.

 
Elektrolity i mikroelementy

Podawać minerały w kolejności ich ważności:

Niezbędne            Pożądane

Jod                       Mangan

Potas                    Chrom
Cynk                    Bor
Magnez

Selen

 
Eliminacja soli i zwiększenie spożycia potasu jest posunięciem we właściwym kierunku. Zastąpić sól przyprawową i sól do gotowania potraw zamiennikiem na bazie potasu, jak np. Ruthmol. Zapewnić odpowiednią podaż jodu w postaci płynu Lugola (roztwór jodu i jodku potasu) z apteki... jedną kroplę na pół kieliszka (do leków) wody dziennie. (Obchodzić się ostrożnie - plami.)

 
Tabletki "Kelp" (wodorosty) są użytecznym źródłem minerałów, podobnie jak różne mieszanki multimineralne będące w handlu. Ale sprawdzać skład. Pamiętać, że najważniejsze to jod i potas. Staroświecka mikstura cytrynianu potasu (Potassium Citrate Mixture, skrót Mist.Pot.Cit., farmakopea brytyjska, 1,5 g cytrynianu potasu na 5 ml roztworu, 3 x 10 ml rozpuszczone w wodzie, po posiłkach) jest bardzo dobrym źródłem potasu, podobnie jak orotan potasu czasem sprzedawany jako B13 potassium.

 
Dieta: wrócić do "Schematu podstawowego" gdzie znajduje się lista zaleceń Gersona, która da jakąś początkową orientację. Osoby poważnie zainteresowane powinny przeczytać książkę Gersona - rozdział "Mniej intensywna terapia Gersona w stanach nienowotworowych".

 
Stress: są poważne dowody na to, iż u osób czujących się ogarniętymi przez stres często ma miejsce zmniejszenie aktywności komórek NK (Natural Killer) rzędu do 60-70%. Nauczyć się metod zwalczania stresu, jak autohipnozy, medytacja, joga lub tai chi (zob. literatura). Przyjmować adaptogen - żeńszeń syberyjski.

 
 
TESTY PRZESIEWOWE NA RAKA W WARUNKACH DOMOWYCH

 
Dotąd zajmowaliśmy się tylko dwoma stanami klinicznymi - takimi, którzy wiedzą że są chore na raka i takimi, którzy są wolni od raka i pragną takimi pozostać. Jednak z powyższego wynika, że w danej chwili istnieje znaczna mniejszość, mająca guzy jeszcze niewykrywalne klinicznie. Obecny stan nauk biochemicznych umożliwia dosyć dokładne badania przesiewowe, lecz się tego po prostu nie robi.

 
Dlatego wielu powitałoby z zadowoleniem całkiem dokładny "domowy test na raka". A oto jak się go wykonuje.

 
Wreszcie, bardzo małym kosztem, jest możliwe obecnie badanie przesiewowe na obecność raka oraz wysoce skuteczny schemat profilaktyczny, połączone w całość jako dwie części jednego użytecznego schematu. Dokładne wskaźniki niezawodności nie są dostępne, lecz dowody kliniczne są już bardzo przekonywujące.

 
Ogólnie, jeśli znany nowotwór podda się kombinowanej terapii enzymatycznej, dojdziemy do punktu, w którym wystąpi reakcja lecznicza. Niewykryty guz ujawni się w podobny sposób przy znacznie mniejszej dawce.

 
Jeśli więc zastosujemy wyżej opisany schemat profilaktyczny z podawaniem enzymów codziennie lecz zwiększając dawkę co kilka dni, wówczas niewykryty guz pierwotny zdradzi swe istnienie całkiem szybko. Lepiej jest dodawać dodatkowe kapsułki o innej porze dnia. Nie będzie konieczne nadmierne przeciąganie tej procedury w czasie. Jeśli po dwóch tygodniach reakcja nie wystąpi, można założyć, że subkliniczny rak nie jest obecny, ponieważ brak odpowiedzi jest mocnym dowodem braku procesu złośliwego. Stosownym będzie zapewne wtedy powrót do schematu profilaktycznego.

 
Jeżeli jednak kiedykolwiek wystąpi reakcja typu gersonowskiego ("ozdrowieńcza") o niewielkim nasileniu, wówczas wstrzymać leczenie profilaktyczne i rozpocząć lewatywy z kawy plus witamina C co dwie godziny (jak w głównym tekście) do ustąpienia objawów. Wtedy wznowić schemat profilaktyczny w ostatniej dawce, jaka była w momencie wystąpienia objawów. Jeśli objawy powrócą, można przypuścić, że rak jest gdzieś obecny. ALE nie rozpaczać, mamy środki zaradcze i możemy go wyeliminować, jak pokazano w poprzednich rozdziałach. Gdyż jeśli schemat "przesiewowy" zadziałał, można być pewnym, że schematy "terapeutyczne" zadziałają również!

 
UWAGA:

 
1. Bardzo małe guzy mogą reagować tak nieznacznie na ich rozpuszczanie (wchłanianie), że się tego nie zauważy. Jednak przynajmniej w chwili obecnej pozbyliśmy się ich, lecz bez ostrzeżenia na przyszłość, które mamy w przypadku ewidentnych reakcji.

 
2. W stadium planowania i przygotowania produkcji są:

- Zestawy do testów przesiewowych (dziewięciodniowych)

- Zestawy profilaktyczne (na jeden miesiąc)

 
 
ZAŁĄCZNIK: Źródła, adresy, bibliografia
1. Zioła

Wybitny zielarz, Paul Crowther, opracował prosty napar przyspieszający wystąpienie kryzysu ozdrowieńczego. Skład:

 
Ziele koniczyny czerwonej (Trifolium pratense) (red clover tops)  70 g

Liść fiołka {trójbarwnego / wonnego) (Viola tricolor / odorata) (violet leaves)                  70 g

Korzeń szczawiu kędzierzawego (Rumex crispus)   70 g

Kora śniegowca wirginijskiego (Chionanthus virginica)             35 g

 
Wsypać do jednego litra gorącej wody. W naczyniu ze stali nierdzewnej, szklanym lub emaliowanym doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień do minimum i zaparzać przez 20 minut, płyn znad osadu zlać i ostudzić. Przefiltrować. Dodać jedną łyżkę stołową witaminy C w proszku jako przeciwutleniacza, wlać do butelki ze szczelnym korkiem i przechowywać w lodówce. Czas przechowywania 24 godziny.

 
Dawkowanie: 4 do 5 filiżanek dziennie, zaleca się z surowym, niefiltrowanym miodem w charakterze środka słodzącego. Nie przetrzymywać dłużej niż zalecane.

 
2. Źródła:

Większość składników można otrzymać w lokalnych aptekach lub sklepach ze zdrową żywnością, alternatywnie bezpośrednio z:

 
Produkty Wobe-Mugos i A-mulsin:

Mucos Pharma AG, Alpenstrasse 29, D-82538 Geretsried 1
(0049-8171-518-0)
http://www.mucos.de/
 
Pancrex V Forte
Paines & Byrne Ltd., Bilton Rd., Perivale, Greenford, Middlesex, UB6 7HG,
Wielka Brytania

(0044-997-1143)

 
Witaminy i inne:

Amygdalin/letryl
Pancreatin
Vitamin-A
Vitamin-B complex, jako AllBee with C
Vitamin-C. Zalecana postać w proszku

Vitamin-E. Zalecane tabletki 200 mg

Produkty z chrząstki rekina

Cantassium Ltd., 225, Putney Bridge Rd., London, SW15, Wielka Brytania
(0044-181-874-1130)

 
Wyciskarki do soków

1. Norwalk Juicer Model 270

$1995-2095

http://www.nwjcal.com/home.html
używane:

http://www.gerson.org/answer/okjuicerforpatient.shtml
Można dostać listę (“list of used juicers”) z Instytutu Gersona faksem, e-mailem lub pocztą.

Tel. 001 - 619 - 685 5353
info@gerson.org
2. Champion Juicer Heavy Duty GS-P6710
$ 189 plus przesyłka

Wg Instytutu Gersona używać tylko do rozdrabniania, sok wyciskać ręczną prasą K & K

Plastaket Mfg. Co., 6620 E. Highway 12, Lodi, CA 95240, USA
http://www.championjuicer.com/
Agent na Europê: P. Faulkner, The Flat, Woodbrook House, Killanne, Enniscorthy, County Wexford, Irlandia
3. Ręczna prasa K & K (K & K Press)

$275

Al. Hasser, tel. 001 - 707 - 928 5970

 
Szczepionki typu Coleya

1. Staphlage Lysate:
Delmont Laboratories, POB AA, Swarthmore, PA 19081, USA
2. Mixed Respiratory Vaccine:
Hollister-Stier Labs., North 3225 Regal St., Spokane, WA 99220, USA
3. Pseudogen:
H.E.Machaemer PhD, Warner-Lambert, Box 118, Detroit, MA 48232, USA
 
 
5. BIBLIOGRAFIA
[Część I, - Książki]
 
            Tytu³                                                               Autor                          Wydawca
1.         Cancer Treatment. Why so many failures?             Richard Ericson            G.E-P.S. Cancer
                                                                                                                        Memorial
2.         Fresh Hope in Cancer                                                 Maurice Finkel                        Health
Science Press, England
3.            Questioning Chemotherapy                         Ralph W. Moss MD             Equinox Press, New
York
4.         The Topic of Cancer                                                 Dick Richards MD             Pergamon Press,
England
5.         A Cancer Therapy.Results of 50 cases                Max Gerson MD             Gerson Institute,
                                                San Diego, USA
6.         The D.H.E.A. Breakthrough                           Steph. Cherinske MS             Ballantine Books, New
York
7.                 Hypothyroidism - The unsuspected illness   Barnes & Gallon             Thos. Y. Crowell, New
York
8.         Does Diet Cure Cancer?                                   Dr. M. T. Fere             Thorsens Publishers,
England
9.         The Enzyme Treatment of Cancer                         John Beard DSc            Chatto & Windus,
and its Scientific Basis                                                                                     London
            .
10.       Enzyme Therapy                                               Max Wolf MD &             Vantage Press, New
Karl Ranseberger             York
PhD                                                                       
11.       Wobe-Mugos [Handbook]                                                                 Mucos Co.
12.            Enzymes, Fountain of Life                              Lopez, Williams             The Neville Press N.Y.
                                                                                    & Meihlke
13.       A New Approach to Cancer, Rheumatic             Howard Board PhD            Pageant Press, N.Y.
            & Heart Disease
14.       Oral Enzymes                                                          Dr. med. O. Pecher            Mucos Co.
15.       One Answer to Cancer                                     William D. Kelley            Wedgestone                            http://www.drkelley.com/CANLIVER55.html
16.       Oral Enzymes - New Approach                          F. Klaschka                     Forum Medizin
            to Cancer Treatment   
17.       The Laetriles-Nitrolisides in the                                                       McNaughton
Prevention and Control of Cancer                                                         Foundation
18.       Laetnle, Nutrition Control for Cancer                         Glenn Kittler              Royal Publications Inc.,
with Vit. B 17                                                                                              Denver
19.       Vit. C and the Common Cold                                     Linus Pauling             Ballantine, England
20.       Cancer & Vit. C                                              Cameron & Pauling            Linus Pauling Institute
21.       How to Live Longer & Feel Better                   Linus Pauling             W. H. Freeman, New
York
22.       Report on Krebiozen                                       A. W. Ivy PhD, MD            Krebiozen Research
Foundation
23.       A Matter of Life-& Death,                                  Herbert Bailey               McFadden –
- The incredible story of Krebiozen                                                    Bartell, NewYork
24.       The Bristol Programme                              Penny Brohn               Century Paperbacks
25.       The Cancer Blackout (Amended)                  Nat Morris             Regent House, L.A.
                                                                                    [Natenberg]
26.       Before We Are Born                                       Keith Moore                         W.B.Saunders
27.       A Matter of Life (The sensational story              Edwards & Steptoe             Sphere, England
            of the world's first rest-tube baby)
28.       An Atlas of Histology                                             Freeman                      Heineman, England
                                                                                    & Bracegirdle
29.       I can make you happy                                      R. Silurian MD                 Babyshoe
(Learn self-hypnosis                                                                            Publications,
            and stress control)                                                                          PO Box 75, Sandwich,
                                                                                                                        Kent CT13 9RT
                                                                                                                        England
[Część II, - Artykuły itd.]
 
            Autor              Tytuł                                                                           Źródło
 
1.         Beard, J.             Embryological aspects and etiology of carcinoma             Lancet, 1902; i: 1758-
61
2.         Beard, J.            Abstract of a lecture on "The problems  of cancer"            Lancet, 1904; ii.: 1200-
01
3.         Beard, J.         The cancer problem                                                            Lancet, 1905; i: 281-3.
4.         Rice, C. C.   A case of growth, supposed to be carcinoma, cured   Medical Record,
[USA], 1906; 70, 182-16
5.         Beard, J.         The scientific criterion of malignant tumour             Medical Record-[USA],
1907; 71, 24-25
6.         Krebs, E. T.    The Pregnancy Toxaemias,                                               Medical Record [USA],
Jnr. & Bardett - The role of the trophoblast & the pancreas                 949; 162, No. l0
7.            Masson, G.M.  Serum HCGH/nausea/early pregnancy                                 Br. J. Obst. & Gyn. 92:
et al.                                                                                                     211-15
8.         Fauve, R. M.            Anti-inflammatory effects of murine                          Proc. Nat. Acad. USA,
et al.                 on malignant cells                                                 1974; 71: 4052-6
9.         West, P. M.            Proteolytic enzyme inhibitors of the blood               Annals of Western
& Hilliard, J.            in relation to neoplastic disease                                     Medicine & Surgery
10.       Lazlo, et al.     Action of yeast extract on transplanted                         Cancer Research, 1941;                           & spontaneous malignant tumours in mice                           1: 799-806                        
11.       Diller, I. &         The effect of yeast polysaccharides                                    Cancer Research, 1963;
            Mankowski, Z. on mouse tumours                                                 23: 201-8
 
 

Dodaj wpis do księgi gości

Pokaż wpisy
Kontakt: ryszard.k@poczta.itl.pl