-->
Strona główna | Mapa serwisu | English version  
Ryszard Kusz
Strona domowa
Stronka jest moją wizją rzeczywistości ukrytej przed ludźmi, robiona przy małej wiedzy warsztatu webmastera
O sprawach tu poruszanych nie dowiesz się w oficjalnych mediach

”i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” - [Jan 8, 32]
Zagłada plemników
Ekologia i zdrowie > Wspólczesne zagrożenia > Zagłada plemników
Toksyczne chemikalia uszkadzają plemniki
 
Zanieczyszczenia i toksyny występujące w środowisku naturalnym wpływają na obecność w plemnikach chromosomów decydujących o płci dziecka.
Tak twierdzą szwedzcy naukowcy analizujący skażenie środowiska substancjami chloroorganicznymi. Ich zdaniem narażenie mężczyzn na kontakt z substancjami toksycznymi sprawia, że w plemnikach jest więcej chromosomów Y. Prawdopodobnie efektem tych zmian będzie wzrost liczby urodzeń chłopców w stosunku do liczby urodzeń dziewczynek - uważa prof. Aleksander Giwercman z Uniwersytetu Malmö. Wyniki badania grupy szwedzkich rybaków narażonych na kontakt z dioksynami, DDT i PCB (polichlorowanymi bifenylami) publikuje pismo "Human Reproduction".
- Wedle naszej wiedzy to pierwsze badania koncentrujące się na wpływie zanieczyszczeń na ilość i stosunek chromosomów płciowych w spermie - powiedział agencji Reutera prof. Giwercman. - Im bardziej badani przez nas rybacy byli narażeni na kontakt z tymi chemikaliami, tym więcej chromosomów Y znajdowaliśmy.
To jeszcze jeden dowód na to, że środki chemiczne, z którymi się stykamy, oddziałują na nasz system reprodukcyjny - dodał prof. Giwercman.
W innym badaniu, również publikowanym w "Human Reproduction", naukowcy z Danii, Finlandii i Litwy dowodzą, że skażenie środowiska toksycznymi chemikaliami może prowadzić do uszkodzeń jąder u noworodków. "Musimy przyjrzeć się czynnikom środowiskowym, zwłaszcza tym, które mają wpływ na system hormonalny, jak również roli genów i stylu życia" - napisał jeden z autorów badań dr Niels Jorgensen z Righospitalet w Kopenhadze.
To nie pierwszy sygnał ostrzegający przed narażeniem na wytwarzane przez ludzi toksyczne chemikalia. Z przygotowywanych przez organizację ekologiczną WWF raportów wynika, że narażenie na PCB może mieć niekorzystny wpływ na kształtujący się mózg i zdolność koordynacji najmłodszych dzieci.

peka
Dodaj wpis do księgi gości

Pokaż wpisy
Kontakt: ryszard.k@poczta.itl.pl