-->
Strona główna | Mapa serwisu | English version  
Ryszard Kusz
Strona domowa
Stronka jest moją wizją rzeczywistości ukrytej przed ludźmi, robiona przy małej wiedzy warsztatu webmastera
O sprawach tu poruszanych nie dowiesz się w oficjalnych mediach

”i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” - [Jan 8, 32]
13 nie musi być pechowa
Artykuły i linki > Moje opublikowane artykuły > 13 nie musi być pechowa

Trzynastka wcale nie musi być pechowa

 
 
Tej jesieni mija 13 lat od utworzenia Okręgowej Spółdzielni Telefonicznej w Tyczynie. Spółdzielni na początku jej działania nie dawano większych nadziei na dłuższe zaistnienie. Ona jednak przetrwała już tyle lat i nadal się rozwija. Po zainstalowaniu w tym roku nowoczesnego sprzętu Dolina Strugu będzie najbardziej zinformatyzowanym rejonem wiejskim w Polsce.
 
            Pomysłodawcą spółdzielczej telefonizacji był ówczesny Marszałek Senatu Józef Ślisz, który projekt ten przywiózł ze Stanów Zjednoczonych. Ten prekursorski pomysł podchwycił wójt gminy Chmielnik Kazimierz Jaworski.

-         Mocno zachęcałem sąsiadów samorządowców do współpracy przy tym innowacyjnym przedsięwzięciu. Była bowiem możliwość połączenia Doliny Strugu ze światem za pomocą cyfrowych urządzeń i światłowodów – powiedział wójt Chmielnika.

-         No i po wielu trudach udało się – dodał.

Tak więc 31 października 1991 roku gminy: Błażowa, Chmielnik, Hyżne i Tyczyn założyli Okręgową Spółdzielnię Telefoniczną w Tyczynie. Jednocześnie złożony został wniosek o przyznanie koncesji na świadczenie usług telekomunikacyjnych. Spółdzielnia otrzymała koncesję nr 8 i jako pierwsza w Polsce przełamując monopol Telekomunikacji Polskiej rozpoczęła swoją niezależną działalność. Już w maju 1992 roku włączono do sieci centralę cyfrową w Chmielniku a do końca roku 1992 uruchomiono placówki w pozostałych gminach. W 1995 roku Spółdzielnia w dowód uznania jej osiągnięć jako pierwsza pozaamerykańska spółdzielnia została przyjęta do NTCA – Amerykańskiego Zrzeszenia Spółdzielni Telefonicznych.

 Przedsięwzięcie z przed trzynastu lat było bardzo nowatorskie. Spółdzielnia jako pierwsza w Polsce przełamała monopol państwowej telekomunikacji, pierwsza w województwie zastosowała instalację światłowodową oraz pierwsza w kraju opracowała system bilingowy. W chwili obecnej mieszkańcy czterech gmin jako jedyni w Polsce w ramach niższego o 7 złotych abonamentu mogą na swoim terenie rozmawiać bezpłatnie. W ramach tego można również korzystać m. in. z takich usług jak: telekonferencja, czasowe przeniesienie numeru czy budzik. Dodatkowym udogodnieniem oferowanym przez Spółdzielnię jest możliwość korzystania z Internetu i telekardiomedu (bezpośredni kontakt z lekarzem oraz telefoniczne wykonywanie elektrokardiogramu za pomocą specjalnej przystawki) po niskich cenach. W tej chwili Spółdzielnia przeprowadza duże inwestycje, które mają na celu wymianę starszych urządzeń na sprzęt najnowszej generacji. Dodatkowo do każdej miejscowości Doliny Strugu będzie dociągnięty światłowód. Umożliwi to przesył danych teleinformatycznych w najlepszej jakości. Ponadto w przyszłości nie będzie problemów z podłączeniem sztywnego łącza czy telewizji kablowej do każdego domu w regionie.

-         Zasoby ludzkie i cały potencjał Spółdzielni jest tak duży, że swoim doświadczeniem, radą i pomocą w rozwiązywaniu problemów telekomunikacyjnych może służyć samorządom Rzeszowa jak i całego Podkarpacia – powiedział prezes Spółdzielni Stanisław Kruczek.

13 lat temu na tym terenie było zainstalowanych nieco ponad tysiąc telefonów, w większości na korbę. Obecnie ich liczba sięga 10 tysięcy, a użytkowników Internetu około 3 tysięce. Po zakończeniu remontu liczba ta na pewno ulegnie jeszcze zwiększeniu. Już w teraz by podglądnąć ten Polski fenomen telekomunikacyjny przyjeżdżają do Chmielnika delegacje z ościennych województw a nawet z Ukrainy. Nikt już tutaj się chyba nie zdziwi jak po zakończeniu wszystkich prac montażowych po naukę przyjadą też przedstawiciele Unii Europejskiej.

Dzień Rzeszowa  9.09. 2004 r.

Dodaj wpis do księgi gości

Pokaż wpisy
Kontakt: ryszard.k@poczta.itl.pl