Takiego stwora nigdy u nas nie było
Nawet najstarsi mieszkańcy Błędowej Tyczyńskiej nie przypominają sobie o tym by kiedykolwiek w ich miejscowości żyły bobry. Nie wspominają też o nich historyczne zapiski. Ich osiedlenie się na tym terenie stanowi więc swoistą lokalną ciekawostkę.
O tym że kilka lat temu w małej rzeczce przepływającej przez Błędową Tyczyńską osiedliły się bobry wie tylko kilkanaście osób. Są to głównie rolnicy których posiadłości przylegają bezpośrednio do miejsc gdzie bobry zbudowały na rzece tamę.
- O ich pobycie przekonałem się kiedy stan rzeki nagle się podniósł i nie mogłem przejść po kamieniach na drugą stronę – powiedział mieszkaniec Błędowej Tyczyńskiej, Zbigniew Bujak. Według mieszkańców bobry nie są uciążliwymi sąsiadami. Wprawdzie czynią czasem szkody na pobliskich plantacjach ale ze względu na sympatię do nich jest im to wybaczane. Zamieszkałe tu bobry przywędrowały prawdopodobnie z rezerwatu „ Mójka” znajdującego się w pobliskiej gminie Błażowa. Tamtejsza populacja została zaintrodukowana w roku 1988. Sprzyjające warunki oraz coraz czyściejsze środowisko pozwoliło na szybki rozwój tych zwierząt.
- Oprócz okolic rezerwatu „Mojka” siedziby bobrów możemy spotkać w Hyżnem, Borku ,Kielnarowej i Białej - potwierdził leśniczy z Hyżnego, Mariusz Faraś. Mieszkańcy Rzeszowa te sympatyczne zwierzaki mogą natomiast podziwiać na Drabiniance i w okolicy dawnych zakładów mięsnych.
Zwierzęta te były wpisane do czerwonej księgi jako gatunek zagrożony wyginięciem. Po ich introdukcji w latach 80 przez Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody Tadeusza Dobrowolskiego szybko się rozprzestrzeniły na naszym terenie. Obecnie jest to gatunek podległy częściowej ochronie. Halina Stanisz – Prezes Zarządu Okręgu Podkarpackiego Ligi Ochrony Przyrody.
Bóbr europejski jest największym gryzoniem żyjącym na naszym kontynencie. Długość jego dochodzi do 140 cm a waga 36 kilogramów. Jest zwierzęciem żyjącym przede wszystkim w środowisku wodnym. Jego żeremie i tamy to majstersztyk sztuki budowlanej. Żywi się przede wszystkim gatunkami roślin przybrzeżnych zjadając kor€ i łyko ściętych wcześniej przez siebie drzew i krzewów. Ich populacja w Polsce liczy obecnie ponad 18 tys. sztuk. Największe jego skupiska znajdują się w północno – wschodniej Polsce.
|