-->
Strona główna | Mapa serwisu | English version  
Ryszard Kusz
Strona domowa
Stronka jest moją wizją rzeczywistości ukrytej przed ludźmi, robiona przy małej wiedzy warsztatu webmastera
O sprawach tu poruszanych nie dowiesz się w oficjalnych mediach

”i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” - [Jan 8, 32]
Jubileusz w Tyczynie
Artykuły i linki > Moje opublikowane artykuły > Jubileusz w Tyczynie
Telewizja cyfrowa i Internet w każdym domu? Dlaczego nie – wystarczy być mieszkańcem Doliny Strugu.
 

Jubileusz w Tyczynie

Tego roku mija 15 lat od utworzenia Okręgowej Spółdzielni Telefonicznej w Tyczynie. Od chwili jej powołania do dnia dzisiejszego jest bardzo nowatorską instytucją a region Doliny Strugu który obsługuje stał się najbardziej zinformatyzowanym rejonem wiejskim w Polsce.
 
            Pomysłodawcą spółdzielczej telefonizacji był ówczesny Marszałek Senatu Józef Ślisz, który projekt ten przywiózł ze Stanów Zjednoczonych. Ten prekursorski pomysł przy współpracy z samorządowcami Doliny Strugu zaczął prowadzać w życie wójt gminy Chmielnik Kazimierz Jaworski.

Jesienią 1991 roku gminy: Błażowa, Chmielnik, Hyżne i Tyczyn założyli Okręgową Spółdzielnię Telefoniczną w Tyczynie. Jednocześnie złożony został wniosek o przyznanie koncesji na świadczenie usług telekomunikacyjnych. Po jej otrzymaniu jako pierwsza w Polsce przełamując monopol Telekomunikacji Polskiej rozpoczęła swoją niezależną działalność. Już w maju 1992 roku włączono do sieci centralę cyfrową w Chmielniku a przed końcem tego samego roku uruchomiono placówki w pozostałych gminach. W 1995 roku Spółdzielnia w dowód uznania jej osiągnięć jako pierwsza pozaamerykańska spółdzielnia została przyjęta do NTCA – Amerykańskiego Zrzeszenia Spółdzielni Telefonicznych.

 Przedsięwzięcie z przed piętnastu lat było bardzo nowatorskie. Spółdzielnia jako pierwsza w Polsce przełamała monopol państwowej telekomunikacji, pierwsza w województwie zastosowała instalację światłowodową oraz pierwsza w kraju opracowała system bilingowy. W chwili obecnej mieszkańcy czterech gmin jako jedyni w Polsce w ramach niższego od TP S.A. o kilka złotych abonamentu mogą na swoim terenie rozmawiać bezpłatnie. W ramach niego można również korzystać m. in. z takich usług jak: telekonferencja, czasowe przeniesienie numeru czy budzik. Dodatkowym udogodnieniem oferowanym przez OST jest możliwość korzystania z Internetu i telekardiomedu (bezpośredni kontakt z lekarzem oraz telefoniczne wykonywanie elektrokardiogramu za pomocą specjalnej przystawki).

W zeszłym roku spółdzielnia przeprowadziła bardzo duże inwestycje. Wymieniono bowiem kilkunastoletni sprzęt na najnowszy, do każdej miejscowości w regionie dociągnięto światłowód a także oddano do użytku nowoczesny budynek w Tyczynie w którym obecnie mieści się siedziba firmy. W najbliższym czasie we współpracy z firmą Multimedia spółdzielnia zamierza wprowadzić następną nowoczesną technologię – internetową telewizję.

 
-         Zasoby ludzkie i cały potencjał spółdzielni jest tak duży, że swoim doświadczeniem, radą i pomocą w rozwiązywaniu problemów telekomunikacyjnych może służyć samorządom Rzeszowa jak i całego Podkarpacia – powiedział prezes spółdzielni Stanisław Kruczek.

 
15 lat temu na tym terenie było zainstalowanych nieco ponad tysiąc telefonów, w większości na korbę. Obecnie ich liczba przekroczyła 10 tysięcy a samych użytkowników Internetu którzy posiadają sztywne łącza 1100.

 By podglądnąć ten polski fenomen telekomunikacyjny do Tyczyna przyjeżdżają delegacje z ościennych województw czy nawet z Ukrainy. Co ciekawe, spółdzielni na początku jej działania nie dawano większych nadziei na dłuższe istnienie. Ona jednak przetrwała już tyle lat służąc lokalnej społeczności, nadal się rozwija i coraz częściej zadziwia nowymi pomysłami.

 

Dziennik Polski, czerwiec 2006

Dodaj wpis do księgi gości

Pokaż wpisy
Kontakt: ryszard.k@poczta.itl.pl