Transgraniczna współpraca Chmielnika Na ostatnim swoim posiedzeniu Rada Gminy Chmielnik przegłosowała uchwałę o współpracy z ukraińską gminą Łużok Górny.
Obradująca w zeszłym tygodniu Rada Gminy w Chmielniku podjęła jednogłośnie decyzję o rozpoczęciu współpracy z gminą Łużok Górny na Ukrainie. Ekologia, kultura, turystyka i sport, tymi zagadnieniami na początek w ramach transgranicznych kontaktów mają się zająć partnerskie gminy. Zarówno wójt Chmielnika Krzysztof Grad jak i przybyły na posiedzenie rady sekretarz gminy Łużok Górny Wołodymyr Nester nie kryli swojego zadowolenia z decyzji radnych.
- Jak dotąd gmina nasza nie miała jeszcze podpisanej żadnej umowy o współpracy z gminą z zagraniczną gminą – powiedział Krzysztof Grad, wójt Chmielnika.
Ukraińska gmina ma już doświadczenie w kontaktach z Polską ponieważ już kilka lat utrzymuje sąsiedzkie kontakty z bieszczadzką gminą Czarna.
- W tym momencie wspólnie z gminą Czarna realizujemy program dotyczący współpracy pomiędzy nauczycielami i młodzieżą z naszych gmin – mówi sekretarz Łużoka Górnego, Wołodymyr Nester – Mamy nadzieję że niedługo również z Chmielnikiem uda nam się zrobić coś podobnego.
Kontakty mieszkańców gminy Chmielnik i rejonu starosamborskiego w którego powiecie znajduje się Łużok Górny nie są pierwszymi. Już bowiem w połowie lat 90 w czasie kiedy w Chmielniku działało stowarzyszenie agroturystyczne następowały pierwsze wizyty. Niestety stowarzyszenie upadło a w międzyczasie nie zdołano sformalizować wspólnej umowy współpracy. Pomimo tego mieszkańcy wcześniej już zaprzyjaźnionych stron kontaktowali się dalej. Przykładem tego były odwiedziny zespołu ludowego „Na Drabienie” który uświetnił muzycznie czerwcową uroczystość sprowadzenia relikwi św. Jana Kantego do parafii w Błędowej Tyczyńskiej.
W najbliższych tygodniach delegacja gminy Chmielnik wybiera się do Łużoka Górnego by na roboczo porozmawiać o wspólnych działaniach a także podpisać stosowne ku temu dokumenty.
Dzień Rzeszowa, wrzesień 2005
|