-->
Strona główna | Mapa serwisu | English version  
Ryszard Kusz
Strona domowa
Stronka jest moją wizją rzeczywistości ukrytej przed ludźmi, robiona przy małej wiedzy warsztatu webmastera
O sprawach tu poruszanych nie dowiesz się w oficjalnych mediach

”i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” - [Jan 8, 32]
Podkarpacke sanktuarium
Artykuły i linki > Moje opublikowane artykuły > Podkarpacke sanktuarium
Podkarpacke sanktuarium
11 czerwca kościół w Błędowej Tyczyńskiej k/Rzeszowa stał się sanktuarium w którym spoczęły relikwie św. Jana Kantego.

Pomysł sprowadzenia relikwii świętego Jana z Kęt do parafii powstał w 1998 r. w czasie nadania jego imienia miejscowej szkole podstawowej. W tym też czasie wysłane zostało pismo w tej sprawie do biskupa rzeszowskiego. Pozytywna decyzja zapadła dwa miesiące temu. Projektantem i głównym wykonawcą ołtarza w którym spoczęły relikwie jest pochodzący z Błędowej Tyczyńskiej absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie a obecnie wykładowca na Politechnice Krakowskiej, Józef Wąsacz.

Uroczystości przewodził biskup rzeszowski, Kazimierz Górny wspólnie z ks. prałatem Władysławem Gasidło, kustoszem kościoła św. Anny w Krakowie oraz ks. Kazimierzem Guzy, dziekanem dekanatu Tyczyn, do której należy parafia. Wspólnie z mieszkańcami w uroczystości wzięli udział delegaci ze szkół im. św. Jana Kantego z Podkarpacia i Małopolski.W części artystycznej wystąpiły dzieci i młodzież natomiast gościem specjalnym był bojkowski zespół "Na Drabinie" z Ukrainy.

Św. Jan Kanty

Urodził się w 1390 r. w Kętach. Studiował filozofię i teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim gdzie później został profesorem. Pełnił funkcję kanonika i kustosza kolegiaty św. Floriana w Krakowie oraz przez krótki czas proboszcza w Olkuszu. Był człowiekiem żywej wiary i głębokiej pobożności. Kilkakrotnie pieszo pielgrzymował do Rzymu. Słynął z wielkiego miłosierdzia. Nie mogąc zaradzić nędzy, wyzbył się nawet własnego odzienia i obuwia. Zmarł 24 grudnia 1473 r. Beatyfikowany w 1680 a kanonizowany 1767 r. Jego relikwie spoczywają w kościele św. Anny w Krakowie. Jest patronem Polski a także profesorów, nauczycieli i studentów.

Błędowa Tyczyńska

Miejscowość położona kilkanaście kilometrów na południowy wschód od Rzeszowa. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z XV w. Błędowa ucierpiała bardzo w czasie najazdów tatarów w XVI i XVII w. oraz wojen szwedzkich. Od początku swojego istnienia wieś należała do parafii rzymskokatolickiej w Chmielniku. Samodzielną parafią stała się dopiero w 1958 r. Obecny kościół p.w. Matki Boskiej Królowej Polski oraz św. Jana Kantego został poświęcony w 1960 r. W tej chwili kościół ten stał się drugim w Polsce sanktuarium gdzie spoczywają relikwie św. Jana Kantego.
Dziennik Polski, czerwiec 2005
Dodaj wpis do księgi gości

Pokaż wpisy
Kontakt: ryszard.k@poczta.itl.pl